Okuma, Yazma ve Hecelemede Zorluk Çeken Çocuklar (disleksik çocuklar)

Disleksi nedir ve nasıl anlaşılır? Okuma bozukluğu nasıl düzeltilir? Disleksi nedenleri - Anne/Çocuk Haberleri

İyi bir görsel algı; Okuma, yazma ve heceleme kazanımında ön koşuludur.

Çocuklar okumayı okuyarak öğrenirler. Bu bağlamda okumayı sevebileceği, kendisini güvende ve mutlu hissedebileceği bir ortamda bulunması çok önemlidir.

Ailelerin aceleci bir beklenti içinde olması çocuğun aldığı okuma eğitiminde çok kısa sürede hızlı bir başarı beklemesi, çocuğun fikrini ve isteğini gözardı ederek aldığı okuma eğitimini kısa kesmesi çocuğun yine başarısız olduğunu düşünmesi ve artık mücadeleden vazgeçmesi gerektiği düşncesine iter.

Çocuğumuz ne kadar erken ve sürekliliği olan bir yardım alırsa o  kadar fayda görür; Sürekli başarısızlık hali motivasyon eksikliğine ve başka olumsuz davranışlara yani bir şeyleri yapmayı reddetmesine yol açar.

En önemli tetikleyici kendisine olan güvenin yeniden oluşmasını sağlamaktır.

Çocuğumuzu bağımsız olmaya teşvik etmeliyiz çünkü artık yardım almadan bir şeyler yapamayacağını kabullenecektir.

Disleksik (Legasten) çocuklarda konsantrasyon sağlamak kısa süreli olduğu için kısa çalışma araları belirlemek gereklidir.

Daha ileri bir seviyede yerinde saymaktansa, bir adım geri gidip çocuğa başarılı olmuşsun hissini vermek, başarılı olmasa dahi istekliliği ve sarf ettiği çabanın takdir edildiğini görmesini sağlamak ilerlemesine devinim katacaktır.

Eğer çocuğumuz okurken yanlış yaparsa; Sinirlenmek, kızmak, çocuğu cezalandırmak gibi davranışlardan şiddetle kaçınmalıyız. Okurken hata yapmanın çok normal olduğunu hissettirin. ‘HATA’ sözcüğünün yerine ‘YANLIŞ’ sözcüğünü kullanın. Çocuğumuz yanlış okuduğunda yanlışlarını farketmesi ve düzeltmesi için ona yardımcı olun. Çocuk yanlış okuduğu kelimeyi düzelterek tekrar okumalıdır. Çocuğa okuyamadığı kelimeyi hecelere bölerek veya harfi göstererek okumasına yardımcı olun, eğer hala doğrusunu okuyamıyorsa o zaman doğrusunu siz okuyun.

Çocuğumuzun üstünde baskı hissetmemesi onu mazur gördüğünüzü anlaması önemlidir. Çocuğumuz için okumanın zevkli bir hale gelebilmesi, okumanın eğlenceli yanları ve çocuğumuzun okumadaki başarılarının vurgulanmasıyla olacaktır.

Bilgisayar kullanmak, çocuklarımızın güdülenmesini artırmak için gereklidir. Bilgisayarla yapılan alıştırmalar bir grup içinde olursa çocuk için daha keyifli bir hal alır.

Okuma, Yazma ve Hecelemede Zorluk Çeken Çocuklar (disleksik çocuklar)” hakkında 967 yorum

 1. Hocam kızım ilkokul birinci sınıfta ve okumakta inat ediyor Siirt yazıyor mesela onu bilerek okumak istemiyor ne yapmalıyım aşırı inat ediyor ama yaz desen sayfalarca yazar nasıl davranmalıyım bilemedim ?

  • Merhaba
   Bazı çevresel faktörler çocuğun sosyal kaygı geliştirmesine neden olmuş olabilir. Öğretmenlerin çocukları bu noktada gözlemlemeleri oldukça önemlidir.
   Çocukların okumaya verdiği tepki büyük ölçüde alay edilme, başkaları ile karşılaştırılma, küçük düşürülme, gibi olumsuz bir durumla karşılaşma korkusudur. Sosyal fobi uzmana danışılması gereken bir kaygı durumudur ve etkili farmakolojik ve psikolojik tedavisi vardır.
   Mutlaka bir uzmandan destek almanızı öneririm.

 2. Merhaba, kızım disleksili. 1.sinifin ilk ayında farkedildi. 12 ekimde özel eğitime başladı. Kasım sonu okumayı öğrendi. Dikte yapabiliyor. Tek sorun şu. Bakarak yazarken zorlanıyor. Karıştırıyor, kaldığı yeri unutuyor. Ne yapabilirim?

  • Merhaba
   Dislektik çocukların bir yönlendirici kullanması okuma ve yazma hızını arttırır.

   Dislektik çocuklarda sıra takibini yapmak, dikkati odaklamak, satır atlamak, geri atlama, gözün sayfadan uzaklaşması gibi birçok sorunu ortadan kaldırdığı için okuma ve yazma becerilerini geliştirene kadar parmak, cetvel veya benzer bir yönlendirici ile çalışmalarını öneriyoruz.

 3. Merhaba öğrencim 1.sınıf. Bol bol okuma çalışmaları yaptırmaya çalışmama rağmen harfleri birleştirip hece oluşturmada heceleri birleştirip kelime oluşturmada sorun yaşıyor. Başka nasıl bir yol izleyebilirim?

  • Merhaba
   Hece tablosunu verin, hece tablosundaki kelimeleri resimli örnekler kullanarak birleştirin, okutun, okuduğunu mutlaka yazdırın, yazdığını tekrar okutun.
   Çocuk yaşıtlarına göre hala ilerleme sağlayamıyorsa, akademik olarak çocuğun bu yıl okula başlamaya hazır olmadığını düşünürüz.

   Kolay gelsin

 4. Merhaba, bir lisede Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Ne yazık ki 9. Sınıfta olup da okumaya yazma bilmeyen öğrencilerim var. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum. Harf birleştirmede sorun yaşıyorlar

  • Merhaba
   Bu öğrenciler disleksi olabilir. Disleksi tipik olarak çocuklukta teşhis edilir. Ancak bazı disleksi hastaları da yetişkinlik dönemine kadar teşhis edilemeyebilir.
   Önerim, bir Çocuk ve Ergen Psikiyatristi’ne yönlendirilmeleri ve tanı konulması..
   Eğer disleksi (okuma güçlüğü) varsa daha da geç olmadan uzman tarafından önerilecek dengeleyici stratejiler ile bu süreci yönetebilecek ve hafif bir güçlüğe dönüştürebileceklerdir.

 5. mrb kizim 1sinifa gidiyor harfleri birlestiremiyor yazilari vok kotu ve ogretmen geriden tekrar yazdiriyo ogrencilerden geride gidiyor cok cabuk unutuyor

  • Merhaba,
   Bol bol dikte çalışması yaptırın. Sesleri kaynaştırarak okutun k- ka- kal-kale-kalem gibi. Öğrendiği harfleri hece tablosu şekline getirin öyle çalıştırın. Telaş etmeyin. Süreç ilerledikçe harfleri birleştirmenin mantığını kavrayacaktır.

 6. Merhabalar benim kızım 2sınıfa geçti ama hayla okuma yaparken heycan yapıyor.heycan yaptığı için yanlış okuyor.ama okuma yaparken korkuyorum yanlış yapılan diye .hecelemede bir sıkıntımız yok harfleri birleştiriyor.ve istediginde okuyor.bu heycan için ne yapmalıyım.bu konuda bilgi verebilirmisiniz.şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Doğru okuma endişesiyle heyecanlanıyor. Okuması ilerledikçe, kelime hazinesi çoğaldıkça, farklı okuma metinlerini rahat okumaya başladıkça bu heyecanı kalmayacaktır.
   Tekerlemeler ve şiir okutmaya özen gösterin.
   Dakika tutarak okuma yaptırmayın ve çocuğu hızlı okumaya zorlamayın.
   Çocuğunuza, “önemli olan hızlı okumak değil doğru okumaktır” diyerek bu prensibe odaklanmasını sağlayın.

    • Merhaba

     Akademik alanda zorlanmalar yaşayan çocukların bir uzman tarafından bu durumunun değerlendirilmesi önceliklidir.
     Tanı konulması için bir Çocuk ve Ergen Psikiyatristi ile irtibata geçmenizi öneririm.
     Çocuğun yaşadığı akademik zorluk psikolojik mi yoksa öğrenme güçlüğünden mi kaynaklanıyor tespiti önemli.
     Özgül öğrenme güçlüğünde yaşanan zorluk, zeka ile ilgili değildir.
     Gerek görülürse Wisc R testi yaptırın.

   • Merhaba..benim kızım 4. sınıfta okuma yaparken kelimelere hece ekliyor,sanırım kelime içinde bir harfi farkedince kelimeyi ona göre okuyor… örneğin etrafında yazan kelimeyi tarafında diye okuyor…kimden yardım almalıyım

    • Merhaba
     4. sınıf olan bir çocuk artık bazı davranışları pekiştirmiştir. Dakika tutarak hızlı okumaya zorlamak bazı çocuklarda bu tarz davranışların gelişmesine yol açmaktadır.
     Mutlaka bir eğitim psikoloğu ile iletişime geçmenizi öneririm.

 7. Mrb kizimda konusma sorunu var 1.sinifa basladik ama okuma hic yok acaba neden ayri rehabilitasyon merkezi ne goturuyorum konusma terapisi icin bu yol kat edemedik daha

  • Merhaba
   Çocuğunuzun okumaya geçmemesinin nedeni konuşma sorunundan kaynaklanıyor olabilir.
   Yaşadığı konuşma sorunları nedeniyle okuyup anlamayı, dinlediğini kavramayı, özellikle okul çağı dönemde karşılaşılan karmaşık sözdizimini hızlı işlemlemeyi içeren derslerin pek çoğunda başarısızlık yaşayabilir. Bu nedenle okuma-yazmayı da geç öğrenebilir.
   Bir Çocuk-Ergen Psikiyatrisi Uzmanı ile iletişime geçmenizi ve okuma güçlüğü neden kaynaklanıyor tanı koydurmanızı öneriyorum.

   • Merhabalar benim oğlum 3 buçuk yaşında algısı çok iyi anneyi babayı abla abi amca dayı teyze anne anne babaanne al getir çekil yaptı kelimeleri çok güzel söylüyor meyveleri muz elmaya ilma erik ..irik diyor..yemek de diyorum yimek at deve vatozu çok güzel diyor babam balik yedi diyor baba araba al baba gel babayap anne kola anne süt ver yada getir diyor bazen oluyor konuşmasını karıştırıyor napmaliyim napman lazim

    • Merhaba
     Çocuğun doğru sesi bulmaya çalışırken yaptığı hatalı üretimler sempatik bulunarak pekiştirilmemeli ve doğru sözcük tekrar edilerek model olunmalı.
     4 yaşındayken de hâlâ bir düzelme gözlenmiyorsa bir dil ve konuşma terapisti ile iletişime geçmenizi öneririm. Okul döneminden önce sorunun çözümü çocuğun eğitim hayatını olumlu etkileyecektir.

 8. Merhaaba oglum bu sene 1. Sinifa basladi heceleri tek tek biliyor ama birlestirip okuyamiyoruz calisrken daha cok ezber yapiyor okudugumuz kelimeleri ezber yaparak ilerliyor ilk donem bitti sifimi 23 kisilik sadede 3 kisi kaldi okuyamayan okumasini hizlandirmak icin nasil bir yol izlemeliyiz tesekkurler.

  • Merhaba,
   Sesli okuma yaparken kelimeleri heceledikten sonra bütün olarak okumasını sağlayın ve en son bütün cümleyi tekrar ettirin.
   Başlarda angarya gibi olabilir, sonra alıştıkça okuyacaktır. Bu tekrar, göz aşinalığı da kazandırdığı için diğer okumaları da olumlu etkileniyor. Okuduğu kitabı bir kaç kez yeniden okutmak kelime kapasitesini geliştirecek ve kelime dağarcığı çoğaldıkça zamanla hızlanacaktır sabırlı olun.

 9. Merhabalar 1. Sınıfa giden kzım var okumasını harf harf okuyup birleştiriyor heceleyemiyor bazı harfleride bir kaç kez göstermeme rağmen unutuyor nasıl bir yol izlememiz lazım

  • Merhaba

   Kızınız özgül öğrenme güçlüğü yaşıyor olabilir.
   Akademik alanda zorlanmalar yaşayan çocukların bir uzman tarafından bu durumunun değerlendirilmesi önceliklidir.
   Tanı konulması için bir Çocuk ve Ergen Psikiyatristi ile irtibata geçmenizi öneririm.
   Çocuğun yaşadığı akademik zorluk psikolojik mi yoksa öğrenme güçlüğünden mi kaynaklanıyor tespiti önemli.
   Özgül öğrenme güçlüğünde yaşanan zorluk, zeka ile ilgili değildir.
   Gerek görülürse Wisc R testi yaptırabilirsiniz.

 10. Merhaba OĞLUM 1.sınıfa gidiyor okuması başlarda sınıf düzeyıne göre normal gidiyordu ama zaman geçtikçe fark ettik ki biz baya gerideyiz Bazı heceleri gererksiz uzattığını fark ettik.hızlı okuma metinleri okutuyorum her gün 16 sf lık masal kıtabı bitiriyoruz.Yabancı olduğu kelimelerde heceleyebiliyor ama bu uzatma ve akıcı okumayı nasıl çözebilirim?

  • Merhaba,
   Genel olarak bu durum süreye bağlı okuma yapan (bir dakikada kaç kelime okudu veya metni ne kadar sürede okudu) bazı öğrencilerde oluyor. Sınıf ortalamasının gerisinde kalan çocuklar akıcı okuyabilmek çabası ile metot geliştiriyorlar, ya tahmin ederek okumak veya heceleri uzatarak okumak gibi..
   Oğlunuzda da böyle bir kaygı gelişmiş olabilir. Bazı hecelerde uzatıyor demişsiniz; Hangi heceleri uzatarak okuyorsa onları tespit edin, o hecelerden kelimeler türetin birlikte ve dikte çalışması yapın. Okuma metinlerinde o heceleri bulmasını isteyin.
   Çocuğunuza, “önemli olan hızlı okumak değil doğru okumaktır” diyerek bu prensibe odaklanmasını sağlayın ve lütfen dakika tutarak ne siz nede öğretmeni çocuğu hızlı okumaya zorlamayın.

 11. ıyı günler 1.sınıfa giden kızım hece okuma yapamıyor harflerı birleştirerek hece yapıp bırlestırıyor buda hem cok zman kaybı hemde okurken ukudgunu unuttruyor. direk hece tanıyamıyoruz bır ara ezbere gtti hecelerle ama ozman da ilk okumada zorlanıyor. 2. veya 3. okumada düzelıyor canlı derste de dger arkadaslarımız hızlı okumaya gectı yetışemıyor birdaha kendıne daha çok kızıyor.

  • Merhaba,
   Hece tablosu çalıştırın. Hece tablosunu kullanarak (öğrendiği harf ve kelimelerden) çalışmalar yapın, kelimeler türetin, hece tablosunu hem yazarak ( önce bakarak ve sonra bakmadan yazarak) hem okuyarak ezberlesin.
   Sakin ve sabırlı olun, mutlaka okumanın mantığını çözecektir sadece biraz zaman lütfen.

   • Merhaba 1.ci sınıfa giden oğlum okuma yazma yapamıyor ve arkadaşlarından çok geri haftafa iki gün okula gitti zaten çok geri tekrar 1.ci sınıfa gönderme şansım varmı acaba dilekçe yazarak

     • Kızım 1.siniftan hocamız 2.sinifa geçirdi fakat okumada güçlük var hala harfleri karıştırıyor. Kızımı 2.den alıp yine 1.e verme şansım var mı.ogretmenimiz daha dönüş yok dedi bize

     • Merhaba,
      Pandemi süreci yönetiminde, uygulamalarda geçici düzenlemeler olabilir. Okul idaresinden veya okulunuzun bağlı bulunduğu İlçe Milli Eğitim’den süreci öğrenebilirsiniz.

   • Şule hanım merhaba bu sene 1. Sınıfa başlayan 6.5 yaşında bir kızım var kızım harfleri birleştirip okuyamıyorum ya da ağzıyla heceleri çıkarıp yazıya dokemiyor birde heceleri bazen tersten okuyor ilk sırada okuduğu kelimeyi ikinci sırada unutuyor okuyamıyor ne kadar calistirsakda ilerleme kaydedemiyoruz ezbere dayalı şeklinde bildiği bir kaç şey var ama en kolay gecelerde bile takılıyoruz defalarca tekrarlasakta bir türlü olmuyor oysaki anaokulunda yada başka bir olayda hiç böyle bir sıkıntı yasamadik mesela hafızası çok kuvvetlidir ama iş okumaya,harflere özelliklere hecelemeye gelince kaldık öğretmeni yapamayacak bir çocuk değil sadece dikkatini vermiyor çabuk sıkılıyor dedi ne yapabiliriz teşekkürler

    • Merhaba,
     Çocuk yaşıtlarına göre yavaş ilerliyorsa, akademik olarak çocuğun bu yıl okula başlamaya hazır olmadığını düşünürüz. Bu yaş grubu çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. Çocukların ve dolayısı ile ailelerin yaşadığı bu güçlük çocukların yeterliliklerinin sınanmaya başlaması ile problem yaratmaktadır.
     Öğretmen sınıf tekrarını öneriyor olabilir ancak sağlıklı bir karar verebilmek için bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçmenizi öneririm..

 12. Merhaba 1. Sınıf kalp hastası olan öğrencim var. Doktoru yaşıtlarına göre 2 yıl geriden gelir diye söylemiş. Renkleri bilmiyo bazen güneşin rengi diye sarı rengini söyleyebiliyor sayıları düzgün sayamıyor. Kapalı heceleri rahatlıkla birleştirirken açık heceleri birleştiremiyor. Bireysel olarakta ailesiyle iletişim halinde ilgileniyoruz. Ama çocuk ben öğrenmek istemiyorum diyor. Ne yapmamızı önerirsiniz.

  • Mehaba,
   Çocuk rahatsızlığı nedeniyle Nörogelişimsel bozukluk yaşıyor olabilir. Çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda uygun bir psikososyal destek alması gerekebilir.
   Aile çocuğun öğrenmeye tepkisine olan davranışları engellemek için çocuğu anlayışla karşılayıp, gerekli yardımı almasını sağlaması gerekir.
   Ders çalışma konusunda bu ve benzer olayların önüne geçebilmek amacıyla çocuğun ders çalışmasını sağlamak için araya gölge öğretmen, yardımcı abla koyabilirler ya da bu işi teknik olarak öğreten bir kurumdan destek alabilirler.
   Ailelere burada düşen görev, çocuklarının farklı olan özelliklerini bulup, iyi taraflarını öne çıkarmak olmalıdır.
   Önerim bir Çocuk Ergen Psikiyatrisi ile iletişime geçmeleri varsa çocukta öğrenme güçlüğünün olduğu belirlendikten sonra çeşitli testler yardımıyla bu güçlüğün türü belirlenmeli ve daha sonra uygun bir terapi yöntemi seçilerek bu sorun giderilmeye çalışılmalıdır.

   • Merhaba oğlum 1 nci sınıfa başladı ben açıkçası bu sene tekrar ana okulluna gitmesini istedim ana okul yaşını doldurduğu için almadı özel madi imkanım yetmedi benim size şöyle bir sorum olucak tamda oğlum için internet araştırma yaparken bu sayfayı yapılan yorumları alınan cevapları gördüm bende size danışayım dedim oğlum birinci sınıfa başladı önce yazı yazanakadar hep ağlıyordu yazmak istemiyor ve bıkıyordu şimdi yazıyı seviyor ama okumayı hiç sevmiyor ona ezbere yaptırdığım zaman lale desem bana a.mı e.mi diye soru soruyor bunu sürekli yapıyor bu sefer söylesem yarın sınıfta öğretmen benim gibi yapmaz harfleri hiç tanımıyor yazarken yaziyo ezbere gelince 3 defa okusak unutuyor bazen iyi bazen çok kötü sinirlerim alt üst oldu eşimde böyle giderse okuldan alalım diyor napıcağımı bilemedim kendini anlatan akıl bilen bir çocuk tek ve büyük sıkıntımız okumak geçen öğretmenine msj atım ezbere yazdırdım zor oldu ama yapa bildi öğretmeni bana benim söylediyim hecenin tersini yazıyor diyince öğretmen ela diyorsa bu lale yazıyormuş dedi yazıcaklarım bukadar vaktiniz aldım şimdiden téşekür ederim

    • Merhaba,
     Çocuk yaşıtlarına göre yavaş ilerliyorsa, akademik olarak çocuğun bu yıl okula başlamaya hazır olmadığını düşünürüz. Bu yaş grubu çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. Çocukların ve dolayısı ile ailelerin yaşadığı bu güçlük çocukların yeterliliklerinin sınanmaya başlaması ile problem yaratmaktadır.
     Ancak sağlıklı bir karar verebilmek için bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçmenizi öneririm..

 13. Merhabalar,
  Kardeşim 2.sınıfta fakat hâla okuma-yazma bilmiyor çok çabalıyoruz fakat ya öğrenmek istemiyor yada gerçekten yapamıyor doktora felanda götürdük fakat çalıştırın demekten başka birşey demiyor, elimden geldiğince çalıştırıyorum, günlük rutinler hazırladım sırf öğrenebilsin diye ama hangi harfi öğretmek istersem dakikasında unuttum diyor o harfe çok çalıştırıyorum fakat yine öğrenemiyor yardımcı olurmusunuz lütfen

  • Merhaba,
   Özel eğitim ve kaynaştırma öğrencileri için hece yöntemiyle okuma-yazma öğreten kitaplardan alın ve o sistemi takip edin.

 14. Merhaba 1ci sınıfa giden kızım yazıları okurken ilk harfi kullanmadan yaziyi okuyor ya ortadakini ya sondakini okumuyor bu yüzden yazılarını yanlis okuyor bu dikkatsizliyinden çok korkuyorum nasil bir hastaligi var acaba normal bulmuyorum

  • Merhaba,
   Okuma bozukluğu, bir çeşit öğrenme güçlüğüdür.
   Eğer çocuk harfleri yanlış okuyup karıştırıyor, okurken harfleri, heceleri veya kelimeleri atlıyor, kelime içinde harflerin yerini değiştiriyor, okurken sık sık duruyor, yerini kaybediyor ve yavaş okuyor, okuduğunu anlama ve anlatmada zorlanıyorsa ‘disleksi’den şüpheleniriz.
   Bir Çocuk Ergen Psikiyatristi ile iletişime geçerseniz çocukta öğrenme güçlüğü var mı, belirlenir ve uygun bir terapi yöntemi
   seçilerek bu sorun giderilmeye çalışılır.

  • Merhabalar benim kızım 1 sınıfı gidiyorum bizim sorunumuz sadece harfleri birlestiremiyor ama harfleri biliyor sadece birleşti demiyorum bana bu konuda yardımcı olur musunuz ne yapmam gerekiyor

   • Merhaba,
    Hece tablosu çalıştırın. Şimdiye kadar öğrendiği sesli ve sesiz harflerle 2 harf olacak şekilde heceleri öğretin.
    Öğrendiği heceyi de kitaptaki bir metinden bulmasını sağlarsanız çocuk heceyi unutmaz. Hecelerden basit kelimeler türetin.
    Bol bol dikte ve sesli okuma yaptırın. Onu teşvik edin öz güveni artsın.
    Sizde telaşlanmayın mutlaka geçte olsa okumaya geçecektir.

 15. merhaba 1. sınıfa başlayan kızım var heceleme problemi yaşıyoruz.Kızım kelime ve metinleri sürekli ezberliyor bir iki defa duyması yeterli oluyor hemen ezberliyor ve ezbere okuyor.Yazı yazmda bir sorun yok.Harfleri tanıyor karıştırmıyor yazarken atlamıyor ancak heceleyemiyor.Dikte ve hece çalışmasına ağırlık veriyoruz.Ama aşamıyoruz bu durumu.Sınıf öğretmeni ezberde bi öğrenme metodur çocuklar başta ezberler bir sorun yok diyor ama bana normal gelmiyor bu durum.

  • Merhaba,
   Öğretmeniniz en iyi gözlemcidir. Görsel zekası yüksek olan çocuklarda fotografik hafıza gelişir. Görme ile öğrenebilir, gördüklerini hızlı ve kolay biçimde akılda tutabilirler.

   Hece tablosu çalıştırın. Hecelerden basit kelimeler türetin.
   Öğrendiği heceyi de kitaptaki bir metinden bulmasını sağlarsanız çocuk heceyi unutmaz.

   • Şule hanım merhaba, 2. Sınıfa giden oğlum kelimeleri hala harf harf okuyup birleştiriyor. Hızlı okuma yapbilmesi için birinci sınıf metinlerinden çalıştırmalıyım? Birinci sınıf hızlı okuma metinlerinden çalıştırmak istiyorum. Doğru olur mu?

    • Merhaba,
     1. Sınıf Renkli Heceli Okuma seti alın. Sırasıyla okutun. Bitince ve okumasında ilerleme olduysa 2. sınıf seviyesindeki okuma kitaplarına geçin ve gerekirse renkli hecelere veya kelimelere ayırın okuma kitaplarını, sözcükleri kolay ayırt etmesine yardımcı olur.
     Okuduğu kitabı bir kaç kez yeniden okutabilirsiniz, bu kelime hafızasını geliştirecek ve daha sürekli okumasını sağlayacaktır. Sesli okutun ve doğru okuduğunu takip edin.

    • Merhabalar oğlum 1 sınıfa gidiyor okuyor fakat duyduğunu yazamıyor üzüm yaz diyorum üzm yazıyor ama dakikalarımızı alıyor çok çaresiz kaldım nasıl bir yol çizmem lazım bilgi verir misiniz lütfen

     • Merhaba,
      Önerim bir çocuk ergen psikiyatristi ile iletişime geçmeniz..
      Bunun yanı sıra, dikte çalışmalarını bol ve oyun oynar gibi eğlenerek yaptırmakta fayda var. Yazamadığında kelimeyi bir kez gösterip kapatacaksınız ve yazmasını isteyeceksiniz. Böylece heceleri zihninde tutmaya çalışırken hafızasına iyice yerleşmesine yardımcı olursunuz. Bir yazı tahtası edinin defter yerine bunu kullanın. Çünkü yazı tahtasında yazmak çocuklara daha eğlenceli gelen bir faaliyettir. Öğretmeni ile de çocuğun hassasiyeti hakkında konuşun ondan bu konuda destek olmasını isteyin.

   • Merhaba oğlum birinci sınıfa gidiyor renkli yazıları heceleyerek zor okuyor ama tek renk yazıları hecelemeden okuyor neden olabilir öğretmenimize sordum ilginç dedi.

    • Merhaba
     Renkli yazılar zaten heceleyerek birleştirme yapabilsin, sonrasında bir seferde okuyabilsin diye verilir. O da bu algıyla heceleyerek okuması gerektiğini zannederek zorlanıyordur.
     Zaten çocuk sesleri birleştirme mekanizmasını anlamış ve tek seferde okuyabiliyorsa bir sorun yok.

 16. Merhaba
  1.sınıfa giden bir oğlum var ve şu anda 6 yaşında olan bir kızım var kızımda önce renklerde problem yaşadık 2 yaşından itibaren anaokuluna gidiyor renklerde yeşil yerine çimen rengi diyordu şimdi harfleri öğrenemiyor ben bilemiyorum öğrenemiyorum diyor aslında istediğinin olması için direten çok hareketli ve söyleneni yapmamakta ısrar eden bir çocuk. Okula da defalarca sormama rağmen bir sorun yok normal diyorlar ama ben hiç bir şey öğretemiyorum iki harfi öğrendi diyelim birleştiremiyor nasıl bir yol izlemeliyim eşim istemiyor dikkati dağınık istese yapar diyor ama bana mantıklı gelmiyor yardımcı olabilirmisiniz ?

  • Merhaba
   En iyi gözlemci annedir bu konuda. Öğrenme güçlüğü belirtileri genellikle okul öncesi ortaya çıkar. Ancak bu dönem hep ötelenir ve ancak ilkokula başlayıp ta akademik becerilerde zorlanma ortaya çıkınca tanı konur.
   Okul öncesi dönemde öğrenmekte zorlandıkları durumlar;
   Renkleri karıştırırlar,
   Zıt kavramları öğrenmekte zorlanırlar,
   Şekillerin ismini öğrenmekte zorlanırlar (kareye üçgen, üçgene kare..).
   Ritmik ya da geriye doğru sayamazlar.
   Harflerde bazı sesleri ayırt edemezler, fonolojik güçlük yaşarlar.
   Bu çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri de aynı zamanda görülebilir. Eğer varsa dikkat eksikliğinin mutlaka tedavi edilmesi gerekir.
   Bu zorlukları yaşayan çocukların bir uzman tarafından mutlaka değerlendirilmesini öneriyoruz.

   • Merhabalar , 1.sinifa giden bir oglum var uzaktan egitim ile yolumuza devam ediyoruz zor bir surec biliyorum. Lakin oglum heceleri birlestirebiliyor ama 3 yada 4 heceli kelimelerde karisiklik yasiyor. Dikte yazmayi kesinlikle istemiyor. Onu motive edici herseyi yapiyorum konusuyorum artik buyudugunu bunu ustesinden birlikte gelecegimizi zor oldugunu biliyorum ama yapabiliriz diyorum. Ve asil sorun su benim oglum aktif bir cocuk hiper aktif degil ama cok hareketli okul acildiginda okula gittigi zamanlar ogretmenimiz ilgisini cekemedigini soylemisti keza canli derslerde bile bilgisayarin basinda otururken ogretmenine odaklanamiyor dinlemiyor cok cabuk sıkılıyor yani derse katilip soz hakki almak yerine ogretmeni durumun farkinda ve ona surekli soz hakki veriyor dikkatini cekmek icin. Yani bi dikkat daginikligi olabilir mi bu durum. Yani sira bazi kelimeleri soylerken mesela peçete ye peteçe diyor daha uzun kelimelere dili dönmüyor cogu kelimeleri duzeltmeye calistim ama yine de var tabiki. Ve bir de dikte yazarken ona Ka-lem dedigim zaman Ka dedigimde aaa diyor hayir Kkk aa dedigimde ancak harf harf soyledigimde yazabiliyor ve ona hep harf olarak soylememi bekliyor.

    Bu surec gercekten cok zor ve onunla birlikte bende cok fazla yoruluyorum enerjimiz bitiyor..

    Tavsiyelerinizi bekliyor olacagim

    Tesekkurler …

    • Merhaba,
     Çocuğunuzun öğrenme, bellek ve dikkat becerileri bakımından yaşıtlarına göre nerede olduğu ve kendi içinde güçlü ve zayıf olan becerilerinin neler olduğu çok önemli, çünkü bu zorluklar çocuğunuzda Dikkat Eksikliği olabileceğine dair ipuçları verebilir. Bu tespit ile eğer çocuğun ihtiyacı varsa o yönde bir eğitim desteği sağlanabilir.
     Akademik alanda zorlanmalar yaşayan çocukların bir uzman tarafından bu durumunun değerlendirilmesi önceliklidir.
     Çocuğunuza;
     Hece tablosu çalıştırın. Hece tablosunu kullanarak (öğrendiği harf ve kelimelerden) çalışmalar yapın, kelimeler türetin, hece tablosunu hem yazarak ( önce bakarak ve sonra bakmadan yazarak) hem okuyarak ezberlesin.
     Okuma – yazma öğrenme sürecinde en önemli konu, okuma tekrarından sonra diktedir. Çocukların yazarken, okurken harfleri unutmaları karıştırmaları çok normal. Ve çok sabırlı olunması gereken bir süreçtir.
     Dikte çalışmasında:
     – Çocuk öğrendiği harfleri tam olarak tanımalı, onların seslerini çıkış noktalarını iyi bilmeli,
     – Dikte yaptırırken cümle değil kelime verilmeli. (Çok zorlanan bir çocuktan cümle verip yazmasını beklemek haksızlık..)
     – Çocuk kelimeyi yazamıyorsa gerekirse tek tek harfleri söyleyip, hissettirmeniz anlamasını sağlamanız gerekir.
     Yanlış yazdığı kelimeyi tekrar seslendirin. Çok zorlandığını hissederseniz direkt sesleri tane tane çıkarmayı deneyin, aaaaa-lllll-iiiii şeklinde. Siz kelimeyi söylerken çocuğunuz mutlaka sizin ağzınıza bakmalı ve kendisi de söylemeli, söylediğini de duymalıdır.
     Dikte aynı zamanda okuma çalışmasıdır.
     Okuma çalışmasında metnin altını hecelere ayırarak çizin. Çocuğunuzdan önce kesinlikle siz okumayın, bu çocuğunuzun ezbere okuma yapmasına neden olacaktır. Çocuğunuzun takıldığı yerde sadece hatırlayamadığı sesi söyleyin, siz okumayın. Her biten cümleden sonra, cümleyi birlikte tekrar edin ki çocuk okuduğunu anlasın, anlamlandırsın.

     Ayrıca, resimli dikte çalışmaları yaptırın. Aşağıda linkini verdiğim video size yol gösterici olacaktır.
     Resimli Dikte Çalışması

     • Merhaba sule hanım 1 sınıfa giden oğlum var okul açıkken cok güzel gidiyordu ve okul kapaninca artik cok değişti hic okuma sayma bakmiyarak yazması hic bisi yok şuanda kalemi bile eline almiyor cok caba harcıyorum ama ne yaziki hic bisi bilmiyor ne yapmak gerekir hic iki harfi birlestiremiyor ne olur bana bir bilgi verin cok caresiz kalmışım

     • Merhaba,
      Ders çalışmayı istememesi bir suç değil, beyinin bundan haz duymamasının sonucudur.
      Öncelikle sınıf öğretmeni ile bu durumun neden kaynaklandığını görüşmeniz gerekir.
      Öğretmeni ödev kontrolünde esnek davranıyorsa, teşvik edici yaptırım uygulamıyorsa çocukta isteksizlik başlar.
      Çocuğunuzla da konuşun, bu davranışın sonuçlarını açıklayın ve başarılı olmanın amaçlarını anlatın.
      Onu eleştirmek değil de motivasyon tipini anlamak ve ona uygun önlemler almak gerekiyor. Böylece çocuğun beyninde ders çalışma ile ilgili nörolojik aktivite belirginleşir ve kalıcılık sağlanır.

  • Merhaba benim oğlumda 1 sınıfa gidiyor şu an ve oda harfleri biliyor ama birleştirme yapamıyor sürekli okuma ve hece çalışması yapıyorum panik yapıyor bakıyor çok takılıyor. Unutuyo ne yapmamız lazım bilemedim üzücü bi durum sınıftaki arkadaşları baya okuyo yazıyo biz baya gerideyiz 2 gün okula gidiyorlardı zaten 15 günde koranadan gidemedi karantinadan dolayı

   • Merhaba,
    Harfleri birleştirme mantığını kavrayamamıştır. Sesleri verirken örneğin le sesinin ikisinin birlikte okunuşunu verin tek tek siz asla söylemeyin. Önce l sonra e le demeyeceksiniz. Yani kısaca bir sesin yanına başka sesi yazınca sadece ikisinin birlikte okunuşunu vereceksiniz… Öğrendiği harflerle hece tablosu çalıştırın. Dikte ve birlikte okuma yapın. Sakin ve sabırlı olun, mutlaka okumanın mantığını çözecektir sadece biraz zaman lütfen.

 17. Merhaba, iki çocuğum var 6 ve 7 yaşlarında oğlum bu yıl 1.sınıfa geçti.
  kızım 6 yaşta anaokulunda harfleri öğrenemiyor ders çalışmak istemiyor pandemi sürecinde online dersler var ama tabi ki bilgisayar başında ders dinlemekten sıkılıyor. harfleri, sayıları öğretmek istediğimde ben öğrenemiyorum ben yapamıyorum diye sıkılmaya başlıyor. Renkleri söylerken bazen doğru söylüyor bazende kendince belirlediği tanımlamaları kullanıyor yeşil yerine çimen rengi gibi. Dikkati kolay ve hızlı dağılıyor. Dikkat geliştirme setlerinde sorun yok onlarla çalışmayı seviyor. Öğrenemediği için endişeleniyorum. Eşim benim acele ettiğimi zamanı gelince öğreneceğini söylüyor. Destek almalı mıyım beklemeli miyim. Öğrenememe süreci devam ettikçe kendini daha da kapatacak diye korkuyorum. Ne yapmalıyım lütfen bir yol gösterebilir misiniz.

  • Merhaba
   Öğrenme güçlüğü belirtileri genellikle okul öncesi ortaya çıkar. Ancak bu dönem hep ötelenir ve ancak ilkokula başlayıp ta akademik becerilerde zorlanma ortaya çıkınca tanı konur.
   Okul öncesi dönemde öğrenmekte zorlandıkları durumlar;
   Renkleri karıştırırlar,
   Zıt kavramları öğrenmekte zorlanırlar,
   Şekillerin ismini öğrenmekte zorlanırlar (kareye üçgen, üçgene kare..).
   Ritmik ya da geriye doğru sayamazlar.
   Harflerde bazı sesleri ayırt edemezler, fonolojik güçlük yaşarlar.
   Bu çocuklarda dikkat eksikliği belirtileri de aynı zamanda görülebilir. Eğer varsa dikkat eksikliğinin mutlaka tedavi edilmesi gerekir.
   Bu zorlukları yaşayan çocukların bir uzman tarafından mutlaka değerlendirilmesini öneriyoruz.

 18. Merhaba Şule Hanım,
  benim 9 yaşında 3. sınafa giden bir oğlum var.Okuması tahmin edersinizki malesefki heceleyerek.Ve kesinlikle ders çalışmak kitap okumak okula gitmek istemiyor.Zar zor evde ödevlerini yaptırıyorum.Çoğunluğunu kendim okuyarak onun işini kolaylaştırdığımı biliyorum okuması kötü olduğu için ve okuduğunu anlmadığı için destek olmak zorunda kalıyorum.Sayısal olarak bir problem yok ama iş metinli problemlere gelince yapamıyoruz haliyle.istese yapabileceğini defalarca kendisine anlattım ama o çok inatçı malesef.Baba ile yaklaşık 5 senedir ayrıyız ayrıyken okula başladık çok fazla iletişimleride yok bu bir etki olabilirmi.

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz durumlara göre kızınız disleksi sorunu yaşıyor olabilir. Ancak psikolojik olarak ta bir tetikleme söz konusu olabilir.
   Bu nedenle bir Çocuk Ergen Psikiyatristi ile iletişime geçmenizi öneririm. Psikiyatrist gerekli görürse WISC-R testi uygulayarak eğer varsa disleksi tanısı koyabilir. O zaman bu tanıya göre bir yol haritası belirlenir.

   • Merhaba Şule hanım benim kızım da bir sınıf öğrencisi çok zorlanıyoruz açıkçası arkadaşları birleştirip okumaya geçti ama biz bazı harfleri bile hala karıştırıyoruz sıkılıyor ve ağlıyor ne yapmamız gerek ek ders öğretmen tutmamız pekiştirme mi daha mı verimli olabilir bilemedim açıkçası size soruyorum

    • Merhaba,
     Birincisi sınıf eğitimi konusunda tecrübeli olan bir öğretmenden yardım alabilirsiniz.
     Diğer yandan;
     Hece tablosu çalıştırın. Hecelerden basit kelimeler türetin.
     Ela bal ye.
     Öykü iyi oku.
     Anıl okula git…..
     Öğrendiği heceyi de kitaptaki bir metinden bulmasını sağlarsanız çocuk heceyi unutmaz.
     Bol bol dikte ve sesli okuma yaptırın. Onu teşvik edin öz güveni artsın.
     Bir ilerleme olmazsa mutlaka bir uzmanla iletişime geçin.

     • Merhaba şüle hanım benimde 3 sınıf öğrencisi oglum var halen okumayı çözemiyor sayısalıda yapamıyor ve bu duruma çok üzülüyorum sıkıntı yüzünden ben kendimde kalp hastası oldum bu durumda ne yapa bilirim yardımcı olursanız sevinirim

     • Merhaba,
      Bahsettiğiniz akademik güçlükler çocuğun Disleksi olabileceğine işaret ediyor.
      Hiç gecikmeden bir çocuk ergen psikiyatristi ile iletişime geçmenizi öneriyorum.

     • Tanı koydurmak için bir çocuk ergen psikiyatristine başvurabilirsiniz.

   • merhaba benim oğlum 1.sınıfa başladı N harfindeler okurken bi önceki okudugu heceyi unutuyor ve hala harfleri tek tek okuyor sayı saymadada sorunumuz var yeni birşey öğrenmeye kapalı hale geldi normalde çok zeki bir çocuk ama 1.sınıfa başlayınca çok değişti ne yapmam gerekiyor bi uzmandanmı yardım almam gerekir

    • Merhaba,
     Yeni öğrenilen bilgiler çok çabuk unutulurlar.
     Çocuklar da bir yandan yeni sesleri öğrenirken, diğer yandan eski öğrendiklerini sürekli tekrar ettiklerinden, hem eski ve hem de yeni öğrenilenler bu tekrarlarla pekişecektir. İşte yapılan bu tekrarlarla çocuklar okuyamadıkları sözcükleri artık okumaya başlayacaklardır.
     Çünkü zamanla çocuklar bu birleştirme işinin mantığını kavrayacaklar ve sorun kalmayacaktır.
     Ancak bu süreç takip edilir ve çocuk beklenenin aksine okuma yazma becerisini akranlarıyla aynı dönem de kazanamıyorsa bu öğrenme sorunlarının habercisi olabilir.
     Bu durumda mutlaka bir Çocuk Ergen Psikiyatristi ile irtibata geçmeniz çok önemlidir.

    • Merhaba oğlum 1. Sınıf okumayı söktü ama heceliyor bazen heceleri yanlış söylüyor sürekli okuma yaptırıyorum ama ilerlemiyor arkadaşları normal okuyor kendisinde rahatsız bu durumdan ne yapmamı önerirsiniz?

     • Merhaba,
      Sesli okuma yaparken kelimeleri heceledikten sonra bütün olarak okumasını sağlayın ve en son bütün cümleyi tekrar ettirin.
      Başlarda angarya gibi olabilir, sonra alıştıkça okuyacaktır. Bu tekrar, göz aşinalığı da kazandırdığı için diğer okumaları da olumlu etkileniyor. Okuduğu kitabı bir kaç kez yeniden okutmak kelime kapasitesini geliştirecek ve kelime dağarcığı çoğaldıkça zamanla hızlanacaktır sabırlı olun.

   • Mrb 1sınıf giden kızım okuma yaptırır Ken satır sonuna gelince baştakini unutuyor harfleri tanıyor ama heceleyerek okuyamıyor neden acaba ne yapmam lazım lütfen

    • Merhaba,
     Hece tablosu çalıştırın. Hecelerden basit kelimeler türetin.
     Ela bal ye.
     Öykü iyi oku.
     Anıl okula git…..
     Öğrendiği heceyi de kitaptaki bir metinden bulmasını sağlarsanız çocuk heceyi unutmaz.
     Bol bol dikte ve sesli okuma yaptırın. Onu teşvik edin öz güveni artsın.

 19. Merhaba, kızım 7 yaşında (2013 doğmlu). Okuma yazmayı okulda 1. sınıfta öğrendi. Ancak, hala heceleyerek ve çok yavaş okuyor. Bir sayfada aynı kelime 5 kere tekrarlanıyorsa o da 5 kere sanki onu ilk defa görüyormuş gibi okuyor, yani tanımıyor onu. Şunları belirtmem gerek iki dillidir (Türkçesi daha iyi, diğer dilde okuma yazmayı ona öğretmedik henüz), kendini çok iyi ifade ediyor ve okuduğunu çok iyi anlıyor. Bir uzmanla görüşmemizi öneriyor musunuz? Dil ve konuşma uzmanı mı? İlginiz ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

    • Şule hanım merhabalar
     Oğlum 2013 doğumlu 1.sınıfı corona sebebiyle 1tamamlayamadı ve direkt olarak 2.sınıfa geçiş yaptılar. Çok agresif,ilgisiz bir öğretmene denk geldik ve çocuk öğretmenini sevemedigi için isteksiz bir şekilde gitti geldi sadece eğitimde geride kaldığı gibi okuma yazması da şuanki yaşıtlarına göre çok geride.Okuldan 1.sınıfa tekrar gitmesini istedim kabul etmediler yeni öğretmen atandı o da 2.sınıfa boşuna geliyor diyor haftada 2 gün gidiyor ve gördüğü eğitime şuanki derslere fazlasıyla yabancı.Çalışıyorum ve sadece haftada 2 tam gün tamamen ders çalıştırabilme imkanım var.Ne yapmalıyım çok rica ediyorum sizden bi öneri istiyorum

     • Merhaba,
      Sınıf öğretmeninin görüşü önemli bu durumda. 2. sınıf seviyesinde olmadığını belirtmiş zaten.
      İlkokullarda velinin yazılı talebi doğrultusunda sınıf tekrarı yaptırılabilmekte, ancak neden sizin istemenize rağmen kabul edilmedi anlayamadım.
      Çocuğun mutlaka düzenli çalışacağı bir öğretmen desteğine ihtiyacı var. Ders aldırma imkanınız varsa bunu önerebilirim. Tatillerde okumasını ilerletip bu şekilde sınıf seviyesini yakalayabilir.

  • Merhaba,
   İki sesten oluşan kelimelerden başlayıp ses sayısı artarak giden, çocuğun hecelemesini düzeltmesi için yardımcı kaynaklar var, onlarla çalışın.
   Sesli okuma yaparken kelimelerini cümlelerini okuduktan sonra bütün olarak okumasını sağlamak önemlidir.
   Bunu yaparak hem tekrar göz aşinalığı da kazandırdığı için diğer okumalar da olumlu etkilenecektir.
   Bir uzmanla görüşerek, çocukta okuma güçlüğü var mı, öğrenmeniz doğru yönlenmeniz için önemli..

  • Merhaba;
   İki dilli çocuklardaki başarısızlık oranı, diğer çocuklardan daha yüksektir.
   Öğrendikleri sözcüklere anlam yükleme oranı iki dilli çocuklarda daha düşük dolayısıyla bu kelimelerden oluşturulan cümlelerde onlara anlamsız geliyor doğal olarak. Buradan hareketle iki dilli öğrencilerin kelimeleri, metinleri hatırlama ve anlama güçlüğü çekmeleri çok doğal.
   Ancak çocukta öğrenme güçlüğü var mı?
   Bunu iki dilli olmakla karıştırmamak adına mutlaka bir çocuk ergen psikiyatristi ile iletişime geçmekte yarar var.

 20. iyi günler Hocam 6. sınıfa giden oğlum hala dört işlemde zorlanıyor. Çarpım tablosunu çok iyi bildiğini söyleyemem ama sınavları 80-90 arası gittiğim bir pisikiyatr dikkat dağınıklığı olabilir dedi ama ben diskalkuli olabileceğini düşünüyorum.QI testi yaptırdım normalin üst sınırında çıktı. Bu durumun ilerde hayatını etkilememesi için ne yapabilirim.

  • Merhaba,
   Gittiğiniz psikiyatr diskalkuli ile ilgili testler yapmıştır ve ona göre dikkat dağınıklığı olabilir demiştir. Yine de siz bu konuda çalışan bir pedagog ile irtibata geçerseniz kafanızdaki soru işaretlerine cevap bulursunuz. Matematik sınavlarında başarılı olan birisinin diskalkuli olduğundan endişelenmek yersiz. Çocuğun eksik olduğu kısımları mutlaka tamamlamasına yardımcı olun gerekirse bir matematik öğretmeninden bu konuda destek alın.

 21. Merhaba Şule Hanım.2013 Ağustos doğumlu bir oğlum var.Bu yıl 1.sınıfa gidiyor.Okumaya yaşıtlarıyla birlikte geçti.Fakat sadece geçmekle kaldı.Ne yaptıysam okumasını ilerletemiyorum.Hala heceleyerek okuyor.Karantina günlerinde 60’ı aşkın kitap okudu fakat gram ilerlemedi.Hal böyle olunca okuduğunu da anlamıyor.Dikte yaparkende harfleri atlayarak(özellikle sesli harfleri) yazıyor.Çok isteksiz bir çocuk.Kitap okuma saatleri düzenledik olmadı.Ödüller koyduk olmadı.Ben de sınıf öğretmeniyim ve çocuğuma faydalı olamamam beni çok üzüyor.Matematiği seviyor fakat sorunumuz okumayla ilgili.Siz ne önerirsiniz?Bu arada Gözünde astigmatı olduğu için gözlük kullanıyor.Kontrollerini 3-4 ay öncesinde yaptırdık.İlerleme söz konusu değil.

  • Merhaba,
   Çocuğunuzun 60 kitap okuduğunu belirtmişsiniz. Nasıl okudu? Sesli mi, sessiz mi, heceleme yaparak mı? Yani çocuğun yaşadığı zorluk tespit edilir ve ona göre sistem geliştirilir.
   Çocuğunuzda okuma güçlüğü (disleksi & Legasteni) ve dikkat eksikliği olabilir. Tanı konabilmesi için bu konuda uzman bir psikologla irtibata geçmenizi öneririm.Gerek görülürse Wisc R testi yapılabilir.
   Okuma güçlüğü yapısal bir zorluktur ve bu zorlukla baş etmek için en etkili yöntem, çocuğun bir uzman tarafından zorlandığı alanların geliştirilmesi ve öğrenme için gerekli bütün alanların bir arada kullanılmasını sağlamak amacıyla bir özel eğitim programına alınmasıdır. En önemli aşama ise çocuğun motivasyonunu artırmaktır.

   • Merabalar benim kızım 1 sınıfa gidiyor yaşıtları hepsi okumaya geçti kızım gecemede 2 kelimeyi bile yan yana getirip heceleyemiyo ne yapmam gerekiyo acaba

    • Merhaba
     Okumaya geçemeyen çocuklar için:
     Sesleri kavratmak
     Hece tablosu çalıştırmak
     Hecelerle kısa kelime oluşturup okutmak.
     Bir heceyi günün değişik saatlerinde okutup yazmak.
     Aynı çalışmayı günde üç defa yapmak. Böylece unutmamasını sağlarız.
     En önemlisi devamlı teşvik etmek, öz güvenini sarsacak konuşma ve davranışlardan kesinlikle kaçınmak.

   • Bir de aynı durumdayiz öğretmenimiz okul açıldıktan bir kaç ay sonra dikkat dağınıklığı var dedi pedigo götürdüm baktı yok dedi sadece göz odaklanması var dedi birde öğretmeni ni bek sevemedi pandemi surecinde en az 65 kitap okudu sesli ama hepsi heceleyerek halada okuyor onun yanı sıra test kitaplarında yaptik gerçekten ne yapacağımı bilemiyorum çok yoruldum onada kızıyorum arada nasıl cozebilirim bu durumu

    • Merhaba
     Önce çocuğa kızmayı derhal bırakmanız lazım. Bilin ki o herkesten daha çok bu sorunun üstesinden gelmek ister.
     Heceleri renkli yazılmış bir hikaye kitabı serisi alın veya bir word dosyası hazırlayarak hikayeleri hece hece iki farklı renklendirin. Bu onun daha hızlanmasını sağlayacak ve duraklarını aşmasını sağlayacaktır.
     Kimseyle kıyaslamayın, yarıştırmayın, teşvik ve desteğiniz onun için çok önemli.
     Bu arada bir uzmanla görüşerek ‘okuma güçlüğü yaşıyor mu’ bunu öğrenmeniz iyi olur.

     • Merhaba oğlum 1.sınıfa başladı. Kendisi öğrenmekte güçlük yaşıyor. Harfleri öğrenmekte zorlanıyor. An, ak, al okurken kolay okuyor ama sessiz harflerin önde olduğu zaman okuyamıyorum. Defalarca tekrar ediyorum, kitaba bakmak bile istemiyor. Çok tekrar diyorsunuz ama oturmak bile istemiyor kitap okumak için. Onu motive edip kendisine sürekli güzel seyler soylüyorum. Benim ilkokul yıllarıma ait hikayeler uyduruyorum onun durumuna uygun, sende yaparsın, çalışalım yapacaksın diyorum sürekli. Ama başaramadığında üzülüyor ve çalışmak bile istemiyor. Böyle olunca ben bile yılıyorum. Psikolojisi bozulmadan bu süreç atlatmak için desteğiniz çok önemli. Yardımınızı rica ederim. Sevgiler

     • Merhaba,
      Akademik başarısı düşük olan öğrencilerin öncelikle öğrenme güçlüğü yaşıyor olabileceğini düşünürüz. Ancak tespitler bunu göstermiyorsa psikolojik nedenler olabilir mi araştırılır.
      Kendi kontrollerinde olmayan bu zorluklar nedeni ile okumaya karşı tepki gösteriyorlar, başaramadıkları, yetersiz oldukları hissine kapılıyorlar ve kaygılı, mutsuz hissedebiliyorlar.
      Sesleri ilk birleştirme aşaması biraz sancılıdır. Tekrar tekrar aynı çalışmaları yaptıkça çocuk birleştirmeyi pekiştirecektir.
      Ancak, bir çocuk ergen psikiyatristi ile iletişime geçmenizi öneririm. Çocuğun yaşadığı akademik zorluk psikolojik mi yoksa öğrenme güçlüğünden mi kaynaklanıyor tespiti önemli. Gerek görülürse Wisc R testi yaptırabilirsiniz. WISC-R Zeka Testleri, kendi içerisinde iki ana bölüme ayrılır: Sözel Zeka Bölümleri ve Performans Zeka Bölümleri.
      Test sonucuna göre öğrenme güçlüğü var mı tespit edilmiş olur.

  • Merhaba bizde aynı durumdayız kızım 1.sınıf bitti hergün 1 saat aşkın kitap okuyoruz hala serileştiremedi bazen yanlış okuyor kendisi oldukça zekı kurallara uyan 0 sorun olan bir çocuk çok şaşkınım daha nereye kadar beklicez akıcı okuması için merak ediyorum bazen okumaya yeni baslamış hgibi okuyor sabır taşı oldum resmen

 22. Meb şule hanım 1. Sınıfa giden kızım su dönemde bütün herşeyi çok iyi ama tek sorunumuz okuma onuda yavaş olsada yapıyor ama kitabın badi a geçip okumak istemiyor ders yaparken acaba diğer arkadaşlarım bitirmismidir diye düşünüyor yanlış okursam bana kızarsınız ki kızma azarlama kesinlikle yok ve ben ne yapacagimi bilmiyorum psikiyatra görürdüm 8 haziran testler var ama ben cocugumda sadece dikkat dağınıklığı var diye düşünüyorum keza öğretmende benimle aynı fikirde yardımcı olabilirmisiniz ne yapıp okumayı ona sevdirebilirim çoğu yolu denedim teşekkürler
  teşekkürler

  • Merhaba
   Dikkat eksikliği, beyinin işleyişi ile ilgili davranış ve uyum bozukluklarını yaratan nöro-gelişimsel bir kusurdur. Ve düzelmesi için ailenin özel ilgisi gerekir. Öğrenme kusuru, davranış sorunu, karşı gelme sorunu, kaygı sorunu yaratan bir süreçtir ve çok ciddiye alınması gerekir. Çocuk konuşmaya başlamadan yürümeye başlamışsa dikkat eksikliğinden bahsedilebilir, çünkü gitmesi gereken gelişimin aksadığını görüyoruz. Dikkat eksikliği hiperaktivite davranışı olabildiği gibi sadece öğrenme güçlüğü olarak ta ortaya çıkabiliyor. Tanısı çok önemlidir.
   Kaygı bozukluğu da, dikkat eksikliğinin çok önemli bir belirtisidir. Arkadaşlarının ve ailesinin kendi davranışı hakkında fikrini kuruntu yapan bir çocukta kaygı bozukluğundan söz edilebilir. Çocukluk çağında ortaya çıkan kaygı bozukluğunun tanı ve tedavisi çok önemlidir.
   Aşağıda başlıklar halinde paylaştığım önerileri linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.
   -) Çocuğunuzun ders çalıştığı ortamı gözden geçirin!
   -) Çocuğunuzun çalışma saatlerini daha verimli bir hale getirin!
   -) Çocuğunuzun okumasını geliştirmesine yardımcı olun!

   • Şule hanım merhaba benim oğlum 4.sinifa geçti ama hala okuyamıyor hecelemeler zar zor birleştirmeler
    Ben döven kızan bı insan değilim sürekli teşvik ediyorum ama olmuyo yapamıyoruz artık kızmaya başladım son zamanlarda ama yinede faydasız doktorada gittik hiç bsey yok piskolojik deniliyo çıldırmak üzereyim
    Eşimle ayrıldık acaba ondan mı etkileniyor diyorum ama bu kadar süre içerisinde buna alışması lazım degilmi

    • Akademik başarısı düşük olan öğrencilerin öncelikle öğrenme güçlüğü yaşıyor olabileceğini düşünürüz. Ancak tespitler bunu göstermiyorsa psikolojik nedenler olabilir mi araştırırız. Anne-baba ayrılığı yaşayan çocukların psiko-sosyal hayatlarında başarısızlık sıklıkla karşımıza çıkar. Özellikle baba ile ayrılık erkek çocuklarında akademik başarısızlık, eğitim ortamlarından uzaklaşma olarak yansır. Elbette ki ebeveyn ilgisi akademik başarıya etki eden en önemli faktörlerdendir.
     Ayrılma olayına alışmış olması gerek diye düşünmeyin, bu yaş gurubunda olan ve okuma sorunu yaşayan öğrencilerimin ortak problemi ebeveynlerinin ayrılmış olması veya sorun yaşıyor olmaları. Ve onlarla yaptığımız hızlı okuma eğitimlerimiz daha uzun bir süreç almaktadır. O kadar hızlı duygusal geçişler yaşıyorlar ki, başkaları için çok normal olan bir olay, bir söz, bir davranış onlarda duygusal fırtınalar yaratabiliyor ve kendilerini anlatamadıkları için bu tepki onlarda doğrudan akademik başarısızlık olarak ortaya çıkıyor. Ben bunu öğrencilerimde birebir gözlemliyorum.
     Sabırlı olun, onu dinleyin, birlikte sorunun ne olduğunu konuşun ve onun önerisine de önem vererek karar alın, çünkü onun bir şeyi yapmak istemesi başarmasının ilk adımıdır.

     • Hocam kolay gelsin oğlum 2010 doğumlu ikiz teki fakat hala okuma yazma bilmiyor gitmedigimiz doktor kalmadı bütün testleri yapıldı fakat beynin ön tarafında bir bölüm çalışmıyor dendi conserta 25mg kullanıyoruz ama işe yaramıyor ne derse girmek istiyor nede okumak için hevesli doktorumuz rapor vermiyor zamanla düzelir diyor ama 11 yaşında oldu ikizinde bir problem yok özel eğitim de aldıramıyorum rapor olmadığı için ne olur yardım edin ne yapmam lazım çok yıprandık sadece evde oturup tv seyreden ve telefonda oyun oynayan oğlum nasıl iyileşir lütfen yardımcı olun teşekkür ederim iyi günler..

     • Merhaba,
      Öğrenme güçlüğü olan çocukların beyin haritalarında iyi fonksiyon etmeyen bir beyin, elektriksel düzensizlikler, ve odaksal olarak yavaş beyin dalgaları görülüyor.
      Akademik başarısı zayıf olan çocukların beta beyin dalgası genel olarak beyinde eksik ise çocuk, sınıfta ve yaptığı işlerde, ödevlerde gerekli performansı gösteremez.
      Çocuğunuza QEEG testi yapıldı mı?
      Bu testte öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarda ya çok fazla Koherens ya da Koherens eksikliği görülür.
      Ama beyin haritasında görülen problemli bölgeler Neurofeedback tedavisi ile düzenlenebiliyor. Bu nedenle mutlaka Öğrenme Güçlüğü ve Disleksi konusunda uzman bir Çocuk Psikiyatrisi ile bu yönde iletişim kurmanızı öneririm.

 23. Kızım 2015 doğumlu sübyan okuluna gidiyor ama ana sınıfı etkinlikleri yemek yeme kurallarını WC temizliklerini herşeyi öğretiyor ama tek bir sorunum var geç konuşmaya başladı şimdide okula başlayınca fark ettiğim şey kuranı kerim harflerinde 9 tane biliyoruz ama bugün sorduysam yarım saat sonra bilmiyor yarın biliyorsa iki saat sonra bilmiyor ne yapmam gerek üstüne gittiğimde de ağlıyor

  • Merhaba,
   3-4 yaş grubu çocuklar dinleyerek Kur’an harflerini ezberler ve öğrenebilirler. 5-6 yaş grubu çocuklar “okuyarak” değil, “yazarak” daha kolay ve kalıcı öğrenebilirler.
   Hafızanın gelişim süreci vardır ve çocuğun bu gelişim sürecinde (0-6 yaş ve okul döneminde), olumsuz etkilerden uzak tutulması gerekir. Her çocuğun öğrenme hızı, davranış, beceri ve başarısı birbirine göre farklılık gösterir. Çünkü bu durum çocuğun IQ’su, dikkat ve konsantrasyonu, hafızası, kişilik özellikleri farklılığından kaynaklanır.
   – Çocukta öğrenme güçlüğü var mı? Bu yaş grubu çocukların değerlendirilmesi için farklı yöntemler vardır. Bir uzmanla iletişime geçmenizi öneririm.

 24. Merhaba..Oğlum 1.sınıfta,okumayı öğrendi ancak kelimeleri tane tane okumak yerine heceleri uzatarak ve ritimle okuyor.Onu takip ederken kelimelerden daha çok o tek düzelik ağır basıyor.Ne yapmamı önerirsiniz?

  • Merhaba,
   Süreye bağlı okuma yapan (bir dakikada kaç kelime okudu veya metni ne kadar sürede okudu) bazı öğrencilerde bahsettiğiniz sorun yaşanmaktadır. Çocuğunuza, “önemli olan hızlı okumak değil doğru okumaktır” diyerek bu prensibe odaklanmasını sağlayın ve lütfen dakika tutarak ne siz nede öğretmeni çocuğu hızlı okumaya zorlamayın.

 25. Değerli hocam, kızım 08.12
  2012 doğumlu 2 yıl ana sınıfına gitti, şimdi 1. Sınıfa gidiyor, sınıfın çok gerisinde kızımda ders çalışma isteği olmadığından öğretmenide çok ilgilenmedi, sınıf okumaya geçti kızım harfleri tanıyor lakin birleştirmelerde sıkıntı yaşıyor. Öğretmenimiz bu yıl okula devam etmesin seneye gönderin diyor. Üniversitede çocuk psikoloğu öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği var dedi Ram’ a yönlendirdi ram da aynı şekilde rapor verdi, destek eğitimi verilecek öğretmeni tarafından. Lakin öğretmeni hala seneye devam etmesi iyi olur diyor siz ne tavsiye edersiniz. Arkadaşları tarafından rencide edilme, psikolojisinin bozulması durumuna ne yapalım. Teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Akademik olarak sınıf arkadaşlarının gerisinde kalan çocuklar, kendi kontrollerinde olmayan bu zorluklar nedeni ile başaramadıkları, yetersiz oldukları hissine kapılıyorlar ve kaygılı, mutsuz hissedebiliyorlar.
   -Çocuklar öğrenme güçlüğü yaşıyorsa hafızaları yavaş çalıştığı için unutkanlık belirtileri gösterebilir.
   – Dikkat eksikliği odaklanmaya engel olduğu için unutkanlığa sebep olur.
   Öğretmeniniz çocuğunuzu en iyi gözlemleyen olduğu için önerisini dikkate alın.
   Bu yaş grubundaki çocukların sınıf tekrarı yapması hem onun akademik gelişimi için, hem duyuşsal ve bilişsel gelişim olarak hem de küçük motor gelişimi (parmak kullanımı) açısından yararlı olacaktır. Çocuğunuzla konuşarak onunda fikrini alıp olumlu yönden durumu açıklarsanız sorun yaşamazsınız.
   Ses öğretim çalışmalarını aşama aşama ilerletebiliriz. Mesela; e harfi örneğinden başlarsak, e harfini gösterdiniz ve “bu ee” dediniz. L harfini gösterdiniz “bu LL” dediniz. İkisini yanyana getirip “el” deyin ve her seferinde ona tekrarlatın. Böyle 2-3 tekrar yaptıktan sonra çocuktan kendisinin okumasını isteyin. İlk iki gruptaki seslerin özellikle bu mantıkla işlenmesi çocuğun mekanizmayı kavraması için uygundur.
   Tatil zamanlarını, mutlaka okulda öğrendiği bilgilerin üstüne katarak, bol resimli kitaplar okuyarak değerlendirin. Bu onun okula başladığında daha öz güvenli olmasını ve kendine güvenmesini sağlayacaktır.

 26. İyi akşamlar benım kızım okuma yaparke bır turlu harflerı birletıremıyır bunun için ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun bana

  • Merhaba,
   Okuma yazma öğretiminin mantığı seslerden heceler, hecelerden kelimeler, kelimelerden cümleler ve cümlelerden de metinler kurulması ve bunların her seferinde okutulup yazdırılmasıdır. Tüm bu aşamaları yaparken amacımız çocuğun sesleri birleştirme mekanizmasını çözmesidir. Çocuk çözdükten sonra yeni gördüğü bir harfin sesini ona söylememiz ona yetiyor. Çocuk hemen bildiği seslerle yeni sesi birleştirmeye başlayacaktır. Zaten çocuk sesleri birleştirme mekanizmasını anladığında öğrenmediği bir harfe rastladığında size soruyor bu harfi? Siz sesini verdiğinizde cümleyi okuyuveriyor. Sesleri ilk birleştirme aşaması biraz sancılıdır. Tekrar tekrar aynı çalışmaları yaptıkça çocuk birleştirmeyi pekiştirecektir. Bu aşamada biraz sabır. Zamanla çocuk heceleri ezberledikçe, okuyup yazdıkça sesleri birleştirme mekanizmasını sezecektir. En çok üzerine düşmeniz gereken bol bol okuma çalışması yapmak yani sürekli tekrar yapmak olmalıdır.
   Ses öğretim çalışmalarını ise aşama aşama ilerletelim. Mesela; e harfi örneğinden başlarsak, e harfini gösterdiniz ve “bu ee” dediniz. L harfini gösterdiniz “bu LL” dediniz. İkisini yanyana getirip “el” deyin ve her seferinde ona tekrarlatın. Böyle 2-3 tekrar yaptıktan sonra çocuktan kendisini okumasını istemek gerekir. İlk iki gruptaki seslerin özellikle bu mantıkla işlenmesi çocuğun mekanizmayı kavraması için uygundur.

 27. Benim oğlum 1 sınıfa gidiyor dikte yaparken harf atlaması yasıyoruz ve okurken heceliyor ama mesela Bı diyor sonra u diyor Bı u bu diyor ne yapmamız lazım haftasonj ders çalışmak istemiyor cok zorlanıyorum

  • Merhaba,
   Çocuk yaşıtlarına göre yavaş ilerliyorsa, akademik olarak çocuğun bu yıl okula başlamaya hazır olmadığını düşünürüz. Bu yaş grubu çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. Çocukların ve dolayısı ile ailelerin yaşadığı bu güçlük çocukların yeterliliklerinin sınanmaya başlaması ile problem yaratmaktadır.
   Ancak sağlıklı bir karar verebilmek için bir pedagog ile iletişime geçmenizi öneririm..

 28. Merhaba 8 yaşında bir yeğenim var. 2. Sınıfta hala okma yazmayı öğrenemedi. Anne baba ayrı ve annesinde kaldığı için yılda bir kaç kez görebiliyoruz. Çocuk günlük yaşamını giyinme yeme olaylar ardında bağlantı kurma da gayet iyi. Öğretmeni 2. Sınıfa geçsin öğrenir demiş ama hala sıkıntı var. Sizce ne yapmalıyız. Zekayla ilgili mi yoksa ilgilenmemekle ilgili olabilir mi ? Geç kalmamak adına bana yardımcı olursanız sevinirm. Teşekkürler

  • Merhaba,
   Bir çocuk ergen psikiyatristi ile iletişime geçmeniz gerekir. Çocuğun yaşadığı akademik zorluk psikolojik mi yoksa öğrenme güçlüğünden mi kaynaklanıyor tespiti önemli. Gerek görülürse Wisc R testi yaptırmanız iyi olur. WISC-R Zeka Testleri, kendi içerisinde iki ana bölüme ayrılır: Sözel Zeka Bölümleri ve Performans Zeka Bölümleri.
   Test sonucuna göre öğrenme güçlüğü var mı tespit edilmiş olur.

   • Merhaba lar benim kızımda 9 buçuk yaşında 4 sınıfa gidiyor öğrenme güçlü bu var unutkanda harfleri ters okuyor ters yazıyor yavaş yavaş oluyor dili bozuk biraz kekemelik var hala basaril değiliz yazılarımız iyi değil neyapmaliyim ben çok ağlıyorum bu duruma

    • Merhaba,
     Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar diğer çocukların aldığı eğitim ile aynı devam ederse başarı sağlanmaz.Öğrenme güçlüğü’nün eğitimsel tedavisinde hemen sonuç almayı beklemek yanlıştır. Bu süreç hem çocuklar hem de aileler için oldukça zor ve sabır isteyen bir süreçtir. Bu sebeple, eğitimsel tedaviden etkili sonuç alabilmek için her gün düzenli olarak sesli okuma çalışması yapılmalıdır.
     Okutacağınız metinleri önce heceleterek okutun. Bu çocuğun kelimeler üzerinde farkındalığını artıracaktır. Kitabı çocuğunuz okurken siz mutlaka takip etmelisiniz, yanlış okuduğu kelimelerde yumuşak bir ses tonu ile durdurup yanlış okuduğu kelimeyi tekrar ettirmelisiniz.
     Bu konuda uzman bir eğitimciden destek almanızı öneririm.
     Sabırlı olmak gerekir, diğer çocuklarla kesinlikle kıyaslanmamaları gerekir. Başarısı, yarışı sadece kendisiyle olmalıdır. Yoksa özgüven kaybı başlarsa okumaya ve okula karşı tepki başlayacaktır. Gerek aile ve gerekse sınıf öğretmeninin bu konuda bilinçli olması çocuğun özgüvenini düşürecek uygulamalardan kesinlikle kaçınmaları gerekmektedir.

 29. Öncelikle merhaba kardeşim 1. Sınıfa gidiyor harfleri tanıyor ama harfleri birleştiremiyor. Kardesim bu sıkıntıyı nasıl çözebilir?

  • Merhaba,
   Hece tablosu çalıştırın. Şimdiye kadar öğrendiği sesli ve sesiz harflerle 2 harf olacak şekilde heceleri öğretin.
   Öğrendiği heceyi de kitaptaki bir metinden bulmasını sağlarsanız çocuk heceyi unutmaz. Hecelerden basit kelimeler türetin.
   Bol bol dikte ve sesli okuma yaptırın. Onu teşvik edin öz güveni artsın.
   Sizde telaşlanmayın mutlaka geçte olsa okumaya geçecektir.

   • Şule hanım merhaba 3 sınıfa giden bir kızım var.okuma esnasında neredeyse bütün kelimeleri uzatarak okuyor Buda onun İçin çok büyük bir sıkıntı oldu .Sınıfta yapılan dakika tutularak yapılan yarışmalarda sınıfta son 5 giriyormuş .Mormalde derslerinde çok başarılı evde bana okuma yaparken de daha güzel okuyor.Her günde düzenli olarak kitap okuyor.Bu durum da ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim .

    • Merhaba
     Dakika tutularak okumalarda, hızlı okuyacağım stresi çocuğun kelimeleri uzatarak okumasına neden olmakta..
     Bu nedenle dakika tutarak okutulmamalı ve çocuk bu stresten arınmalıdır.

 30. Merhaba 1 e giden kizim var harfleri taniyamiyor ve okumadada olsun yazmadada olsun karistiriyor ve ders odev konususunda istekli degil ne yapmam lazim

  • Merhaba,
   Akademik olarak sınıf arkadaşlarının gerisinde kalan çocuklar, kendi kontrollerinde olmayan bu zorluklar nedeni ile başaramadıkları, yetersiz oldukları hissine kapılıyorlar ve kaygılı, mutsuz hissedebiliyorlar.
   Çocuğunuzun, yaşıtları ile kıyasladığınız zaman akademik alanda zorlanmalar yaşadığını düşünüyorsanız, bir uzman tarafından bu durumun değerlendirilmesi önceliklidir.
   Çocuğunuz öğrenme, bellek ve dikkat becerileri bakımından yaşıtlarına göre nerede olduğu ve kendi içinde güçlü ve zayıf olan becerilerinin neler olduğu çok önemli, çünkü bu zorluklar çocuğunuzda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Özel Öğrenme Güçlüğü olabileceğine dair ipuçları verebilir. Bu tespit ile eğer çocuğun ihtiyacı varsa o yönde bir eğitim desteği sağlanabilir.

  • Merhabalar kızım 1. Sınıfa başladı arkadaşları okuma yazmaya geçti kızım ise harfleri biliyor fakat birleştirmeye gelince beceremiyor . bu konuda ne yapabiliriz bizi aydınlatırsanız çok sevinirim

   • Merhaba,
    Hece tablosu çalıştırın. Sesleri tam kavrayamadığı için harfleri birleştirmekte zorlanıyordur. Bunun için;
    Harflerin seslerini ve şekillerini çevrenizdeki varlıkların sesine ve şekillerine benzeterek öğretebilirsiniz..
    “n”harfini araba sesi,
    “a”harfinde şaşırma taklidi,
    “e”de kızma taklidi,
    “s”de yılan sesi,
    “ş”çıngıraklı yılan,
    “o”da ağızımızın yuvarlak açıldığına dikkat çekin,
    “u”bardak ,
    “m”dudaklarnızı iyice kapatarak mmm sesi çıkarın…
    heceleri okuturken de bu benzetmeleri hatırlatarak okumasına yardımcı olun.

 31. Kızım 2.sınıf öğrencisi 7 yaşında tekli heceleri yapıyor fakat ucluleri yapamıyor birleştirmede zorlaniyo ve çabuk unutuyo lütfen yardım edin ne yapmak gerek kızımda çok uzuluyo bende

  • Merhaba,
   Çocukların heceleme kavramını pekiştirmeden okumaya geçemez. Bu mantığı çözebilmeleri için hecelere ayrılmış okuma parçaları ile okuma yaptırmanız çok faydalı olacaktır. Zorlandığı yerlerde birlikte okuma yapmaktan çekinmeyin. Önce siz okuyun aynı parçayı sonra ona okutun. Daha önce okuduğu hikaye vs.leri tekrar tekrar okutmanız hafızasında kalıcı yer almasında fayda sağlayacaktır. Mutlaka sesli okutun ve yanlışlarını düzeltin.

   • Merhaba kızım 1 sınıfa başladı 2 önce tıp 1 diyabet tanısı konuldu okuyamıyor bakmada yazmıyorum ne yapabilirim

    • Merhaba,
     Çocuğunuzun akademik olarak bu yıl okula başlamaya hazır olmadığını düşünüyorum. Bu yaş grubu çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir.
     Diyabetin komplikasyonlarını azaltmak ve diyabetli çocukların öğrenme yeteneklerini geliştirmek amacıyla mümkün olduğu kadar kan şekerinin normal değerler arasında olmasına önem vermek ve dikkat etmek gereklidir.

 32. Kardeşim 1. sınıfa gidiyor harfleri çok çabuk unutuyor mesela herhangi bir harfi tekrarlatıyoruz fakat 10-15 saniye sonra unutuyor ayrıca harfleri birleştirmekte çok zorlanıyor. Nasıl öğretebiliriz ?

  • Merhaba,
   Tekrar yaptırmak, çocuklar için okuma yazmayı yeni öğrendiklerinden çok önemlidir. Çünkü yeni öğrenilen bilgiler çok çabuk unutulurlar.
   Çocuklar da bir yandan yeni sesleri öğrenirken, diğer yandan eski öğrendiklerini sürekli tekrar ettiklerinden, hem eski ve hem de yeni öğrenilenler bu tekrarlarla pekişecektir. İşte yapılan bu tekrarlarla çocuklar okuyamadıkları sözcükleri artık okumaya başlayacaklardır.
   Çünkü zamanla çocuklar bu birleştirme işinin mantığını kavrayacaklar ve sorun kalmayacaktır.
   Ancak bu süreç takip edilir ve çocuk beklenenin aksine okuma yazma becerisini akranlarıyla aynı dönem de kazanamıyorsa bu öğrenme sorunlarının habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka bir uzmanla irtibata geçmeniz çok önemlidir.

 33. Merhaba kızım 1 sınıfa başladı okumasi kelimeleri birleştirmede sıkıntı yok ama sayılarda sıkıntı var 4 5 6 7 rakamları karistiriyor neler yaptik oyunlar halinde yazma kesme hersey denedik 7 bul diyorum buluyor 5 soruyorum tekrar 7 gösteriyo nasil bir yol izlesem yardjmci olursanjz sevinirim

  • Merhaba,
   Çok geç kalmadan, bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçmenizi öneririm. Gerekli tıbbi ve psikolojik ölçümleri yaptırın. Çocuğunuza Özgül Öğrenme Güçlüğü tanısı konursa ona göre bir yol haritası belirlemek gerekir. Matematik Öğrenme Zorluğu yaşayan çocuklara görsel, işitsel ve işleme hızını güçlendiren beyin egzersizleri uygulanması gelişimlerine çok yararlı olmaktadır.

 34. Merhaba kızım 1.sınıfa gidiyor harfleri tanımada zorluk çekiyor ve bu nedenle de birleştiremiyor sürekli ağlıyor öğrenemeyeceğim diye ne yapmam gerekli teşeklürler

  • Merhaba,
   Okuma yazma öğretiminin mantığı seslerden heceler, hecelerden kelimeler, kelimelerden cümleler ve cümlelerden de metinler kurulması ve bunların her seferinde okutulup yazdırılmasıdır. Tüm bu aşamaları yaparken amacımız çocuğun sesleri birleştirme mekanizmasını çözmesidir. Çocuk çözdükten sonra yeni gördüğü bir harfin sesini ona söylememiz ona yetiyor. Çocuk hemen bildiği seslerle yeni sesi birleştirmeye başlayacaktır. Zaten çocuk sesleri birleştirme mekanizmasını anladığında öğrenmediği bir harfe rastladığında size soruyor bu harfi? Siz sesini verdiğinizde cümleyi okuyuveriyor. Sesleri ilk birleştirme aşaması biraz sancılıdır. Tekrar tekrar aynı çalışmaları yaptıkça çocuk birleştirmeyi pekiştirecektir. Bu aşamada biraz sabır. Zamanla çocuk heceleri ezberledikçe, okuyup yazdıkça sesleri birleştirme mekanizmasını sezecektir. En çok üzerine düşmeniz gereken bol bol okuma çalışması yapmak yani sürekli tekrar yapmak olmalıdır.
   Ses öğretim çalışmalarını ise aşama aşama ilerletelim. Mesela; e harfi örneğinden başlarsak, e harfini gösterdiniz ve “bu ee” dediniz. L harfini gösterdiniz “bu LL” dediniz. İkisini yanyana getirip “el” deyin ve her seferinde ona tekrarlatın. Böyle 2-3 tekrar yaptıktan sonra çocuktan kendisini okumasını istemek gerekir. İlk iki gruptaki seslerin özellikle bu mantıkla işlenmesi çocuğun mekanizmayı kavraması için uygundur.

 35. İyi akşamlar oğlum 2. Sınıfa geçti 1. Sınıfın ilk 3 ayında okumayı öğrendi fakat artık okuma yaparken kelimelere ya harf ekliyor ya harf çıkartıyor yada hece ekleyip çıkartıyor yada hiç alakası olmayan bişey söylüyor ne yapmam lazım yardım lütfen zor durumdayım

  • Merhaba,
   Oğlunuz okumayı sorunsuz olarak mı öğrendi?
   Bahsettiğiniz problemler 2. sınıfta mı başladı?
   Şayet okuma problemi yeni başladıysa bunun nedeni çocuğa dakika tutarak hızlı okuma yaptırılması, diğer arkadaşları ile başarısının kıyaslanması, öğretmeni ile sınıf içerisindeki iletişimi ve ebeveynleri ile evdeki iletişimidir.
   Eğer okumaya yeni başladığı zaman bahsettiğiniz sorunlar da başladıysa o zaman okuma güçlüğünden bahsedebiliriz. Bunun için de tanı konması gerek.

 36. Merhaba hocam benim oglum 2 nci sinifa gidiyor fakat hic hevesi yok yazma konusunda da iyi degiliz harfleri tek tek soylersem gaziyor okumayi da tam sokemedi heceleyerek birlestiriyor ne yapmalıyım bir yol gosterjn

  • Merhaba,
   Çocuğunuzun akademik olarak zorlanmalar yaşadığını düşünüyorsanız, bu durumun değerlendirilmesi önceliklidir. Çocukların öğrenme, bellek ve dikkat becerileri bakımından yaşıtlarına göre zorluklar yaşıyor olması onda, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu veya Özel Öğrenme Güçlüğü olabileceğine dair ipuçları verebilir.
   Bu nedenle, okulunuzun rehberlik servisi ile görüşebilir nasıl bir süreç takip etmeniz gerektiği konusunda yardım alabilirsiniz. Ayrıca bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçip doktorunuz gerek görürse WISC-R testi yaptırmanızı öneririm.
   Bu süreçlerin sonucunda nasıl bir yol haritası izlemeniz gerekir tekrar iletişime geçeriz.

 37. Iyi günler,

  oglum kasim 2010 dogumlu, 3. sinifi bitirdi. Dakikada hala 60-70 kelime arasinda okuyor. kac kes ögretmenine, rehber ögretmenine gittim, hep üc dil bir anda okumayi ögrendigi icin öyle oldugunu söylüyorlar. Olabilir de, artik sinavlarda hep düsük puan aliyor cünkü okudugunu ya anlamiyor ya zamaninda okuyamiyor. Ayni zamanda da Almancada Ingilizcede de olmasindan daha yavas okuyor. Evde almanca ve ingilizce konusuyoruz, ama burada dogudu, Türkceyi hep disarda duydu ve konustu. 5 yasinda kücük kardesi simdiden dakikada 35 kelime okuyor, anasinifi bitirdi. Artik ne yapabilirim? Baska bir sorun olmasin, varsa anlayalim da cözelim.

  • Merhaba,
   Üç dilin aynı anda öğrenilmesi tabii ki en önemli zorluk çocuk için. Bunun nedenleri arasında; kendini ifade edememe, kelime hazinesinin az olması, öğrenmesinin zaman alması, telaffuz bozuklukları, okuduğunu anlayamama, sorulan sorulara cevap verememe, öğrendiklerini çabuk unutma şeklinde
   sıralanabilir.
   Yaşadığı bu zorluklarla şu şekilde baş edebilir; görsel materyalleri ağırlıklı olarak kullanmakla, sözcük hazinesini geliştirici etkinlikler yaparak, bireysel olarak birebir okuma çalışması yapılarak, sürekli tekrarlar yaparak, şarkı, tekerleme, masal gibi etkinlikler yapılarak güçlüklerin üstesinden gelinebilir.
   Ancak çocukta akademik olarak bir problem varsa “Öğrenme Güçlüğü” gibi, bu durumda bir uzmanla iletişime geçmek gerekir.

 38. Kardeşim bu sene okula başladı 1.sinifa gidiyor 2.donem oldu ama kendisi harflerin hepsini bilmesede bildiklerini birlestiremiyor mesela el okuyabiliyor ama la le ke Ka gibi sessiz başlayan harfleri birlestiremiyor tek tek söylüyor ilk önce L söylüyor sonra e harfi söylüyor yazabiliyor ama tek tek söylemek istiyor mesela ben söylüyorum o his yazamıyor ancak bakarak yazabiliyor sınıf hocasida ona tekrar baştan yazdırıyor öğrensin diye matematiği biliyor tek sorunu harfler ne yapmalıyım söyler misiniz Şule hanım.okudugunuz için teşekkür.

  • Merhaba,
   Kardeşiniz için şöyle bir yol izleyin.
   – Önce bir harf kavratıldıktan sonra hece oluşturma aşamasına geçin.
   – Sonra bu hece okutulur ve yazdırılır.
   – Bundan bir kelime oluşturulur ve o kelime okutulup yazdırılır.
   – Daha sonra da bu kelimeyle bir cümle oluşturulur.
   – Cümle okutulup yazdırılır. Bu şekilde çocuğun o heceyi iyice pekiştirmesi sağlanır.
   Linkini verdiğim video size yol gösterici olacaktır.

 39. 29.09.2012 lı kızım 1 sınıfa başladı okumayı yavaş yavaş başladı ama dikte yapmakta zorlaniyo aykü testi yaptılar sözel 100 cıktı gerisi 105 cıktı yazı yazarken sağ eli kullanıyo ama aynı anda sol ayak sol göz ve sol elide kullanıyo bununla ilgili ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba,
   Çocuğunuz okumaya yeni geçtiğine göre bir süre sonra dikte yapmanın mantığını da kavrayacaktır. Sabırlı olun.
   Dikte çalışırken sadece deftere yazarak çalışmayın, resimli dikte çalışmaları yaptırın. Aşağıda linkini verdiğim video size yol gösterici olacaktır.

   Resimli Dikte Çalışması

   • İyi geceler benim oğlumda bu yıl başladı yazabiliyor okuyabiliyor ama unutuyor çabuk üst satırdan alta geçiyoruz bir daha tekrara geldiğimizde unutuyor ve çok zorlanıyor n harfinde çok zorlanıyor nasıl yaklaşmalıyım

    • Merhaba,
     Çocuklarda unutma problemi varsa dikkat eksikliği yaşıyor olabilir mi diye düşünürüz. Dikkat eksikliğinde sorun dikkat edememek değil, dikkatin belirli bir noktaya odaklanamamasıdır.
     Dikkat eksikliği olan çocuklarda aşırı derecede sabırlı olmak gerekir. Çünkü, çocuğunuza yeni bir şey öğretirken defalarca tekrarlamanız gerekebilir.
     Ancak öğrendikleri şeyler tam pekişmiyorsa çocuk için unutmak gayet doğal bir süreçtir. İleriki günlerde benzer konular tekrar tekrar karşısına çıkacağı için öğrenme işlevi daha kolay gerçekleşecektir.
     Ona unutmaması için stratejiler geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.
     Onu kesinlikle arkadaşlarıyla kıyaslamayın ve gereksiz zorlamadan kaçının.

 40. iyi aksamlar size birsey sormak istiyorum benim 7 yasinda 1 sınıfa giden kizim var dehb var dikde yazamıyoruz bunun icin ne yapabilirim

 41. sule hanim.merhaba.oglum eylül 2011 doğumlu bütün harflerinin bitti fakat heceleme yapmıyor.mesela di lek diye okuması gerekirken d.i.l.e.k diye oluyor.yani yalnızca harfleri söylüyor.öğretmenimiz ezbere gidiyor ve arkadaşlarından oldukça gri dedi

  • Merhaba,
   Yapılması gerekenler…
   Hece tablosu,dikte çalışması, sesli okuma, öğrenci ile birlikte okuma, her gün 20 dakika okuma saati.. Tabii bu tür öğrencilerle hem sınıfta öğretmenin özel ilgisi, hem de evde ailenin özel ilgisi ve sabırlı olmaları gerekir.

 42. Mrb benim çocuğunda 2011li 2.sınıfa gidiyor okuyamiyor.öğretmeni bu birinci dönemi tekrar etsin diye 1.sınıfa gönderdi harfler bitti simdi tekrar kendi sınıfında yani ikinci sınıfta ama hala okuyamiyor ne yapmalıyım yardim edin.

  • Merhaba
   Çocuğunuzun akademik olarak yaşıtlarına göre öğrenmede zorluklar yaşıyor olması onda, Özel Öğrenme Güçlüğü olabileceğine dair ipuçları verir.
   Bu nedenle, okulunuzun rehberlik servisi ile görüşebilir nasıl bir süreç takip etmeniz gerektiği konusunda yardım alabilirsiniz. Ayrıca bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçip doktorunuz gerek görürse WISC-R testi yaptırmanızı öneririm.

  • merhaba Şule hanım oğlum birinci sınıfa başladı fakat harfleri tanıyor ama birleştiriyor sürekli tekrar yaptınız halde bile ders yaparken biseylerle meşgul oluyor kendini derse vermiyor okumayı cozemedik nasıl yol izlemeliyim

   • Merhaba
    Çocuğun derslere konsantre olmasında sorun yaşaması, ders yaparken bir şeylerle meşgul olması kendini derse verememesi gibi durumlarda dikkat eksikliğinden şüpheleniriz.
    Yazmaya henüz başlayan birçok öğrenci harfleri rakamları ters biçimde yazabilir. Ancak her zaman olmasa da, çoğunda disleksi tanısına dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu durumları da eşlik edebilir.
    Doğru tanıyı ve tedaviyi almanız için yapmanız gereken en önemli şey bir Çocuk ve Genç Psikiyatristine görünmesidir.

 43. Merhaba Şule Hanım kardesim 5. Sınıf öğrencisi bütün harfleri biliyor ama bir türlü birlestiremiyor rehabikitasyon merkezine gönderdik halendr gidiyor ama harf bilip birlestiremiyor ne yapmaloyim

  • Merhaba,
   Çocuğunuza Wisc-r zekâ testi yaptırmanız iyi olur.
   Hece tablosu çalıştırın. Hece tablosundaki kelimeleri resimli örnekler kullanarak birleştirin, okutun ve yazdırın. Okuduğunu mutlaka yazdırın ve tekrar okutun. Önünüzde zor bir süreç var. Öncelikle sizin sabırlı ve çocuğunuzun çok istekli olması ve öz güvenini kaybetmemesi önemli.
   Kolay gelsin.

 44. Şule Hanım merhaba

  Kızım bu sene 1’e başladı. Okumanın mantığını çözdü , okuyor. Ancak çok ağır. Okulda yaptıkları dergilerde sürekli geri kalıyor. Arkadaşlarının 8- 9 sayfa gerisinide. Dergileri evde tamamlıyoruz. kendisininde geri kaldığı için morali bozuluyor. Kendini arkadaşlarıyla kıyaslayıp neden hızlı olamıyorum diye üzülüyor. Hipoaktif olabilirmi diye düşündüm ancak günlük altivitelerinde çok çok ağır değil. Nasıl bir çözüm önerirsiniz?

  • Merhaba,
   Akademik olarak sınıf arkadaşlarının gerisinde kalan çocuklar, kendi kontrollerinde olmayan bu zorluklar nedeni ile başaramadıkları, yetersiz oldukları hissine kapılıyorlar ve kaygılı, mutsuz hissedebiliyorlar.
   Çocuğunuzun, yaşıtları ile kıyasladığınız zaman akademik alanda zorlanmalar yaşadığını düşünüyorsanız, bir uzman tarafından bu durumun değerlendirilmesi önceliklidir.
   Çocuğunuz öğrenme, bellek ve dikkat becerileri bakımından yaşıtlarına göre nerede olduğu ve kendi içinde güçlü ve zayıf olan becerilerinin neler olduğu çok önemli, çünkü bu zorluklar çocuğunuzda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Özel Öğrenme Güçlüğü olabileceğine dair ipuçları verebilir. Bu tespit ile eğer çocuğun ihtiyacı varsa o yönde bir eğitim desteği sağlanabilir.

   • Hocam kızım 17.12.2012 doğumlu. 1. Sınıf bzim sorunumuz su kızım bazi harf ve rakamları ters yaziyor. Isteyince cok guzel ders calisiyor. Okulda ogretmen caliskan dedi ama dikkat eksikliği var diyor ona oynamak konuşmak daha cazip geliyor. Okuması iyiydi sehir degisikligi yaptik ve okuluns devam etsin diye halasina bıraktım ve ananesi ile kaldi 2 hafta bizi mahvetti. Altina kacirma dalip gitme surekli aglama problem yasadik ve ben geldim birlikte yasiyoruz babasi yine sehir disinda. Ben suan o kadar cok zorlaniyorum ki kizim tedirgin birsey olsa hemen korkuyor. Halıları karaliyor. Ders yapmak okumak istemiyor. Son kelimeleri cok zor ogreniyoruz harfleri bile birlestiremiyor. Cok yoruldum napicam bilmiyorum bir çözüm lutfenn. Okuldan almam gerekiyor mu?

    • Merhaba,
     Çocuğunuzda gözlemlediğiniz değişiklikler alıştığı ve mutlu olduğu düzenin değişmesi ile başlamış. Psikolojisini bu kadar etkileyen sebeplerin doğru tanımlanması ve verdiği tepkilerin nedeninin çözümlenebilmesi için bir uzmandan psikolojik destek almanızı öneririm.

  • merabalar şule hanım benim kızım 1 sinif a başladı.kızım evde çok güzel okuyor okulda okumuyor dikte yapamıyor öğretmenin öğrettiği harflerle ilgili şiirleri okuyor aradan kelimeleri soruyorum söylüyor .ama okulda ogretmen arkadaşlarından geride diyor

   • Merhaba,
    Öğrenilen ses ve sözcükler tekrar tekrar okutulduktan sonra önce bakarak yazma çalışması ve en son olarak da bakmadan yazma çalışması mutlaka yaptırılmalıdır.
    Örneğin; çocuğunuzdan “Ata” yazmasını isteyin. Bunu söylerken aaaa- ttaaaaa şeklinde heceleyerek ancak çok uzun seslendirmeden söyleyin. Çocuğunuza zaman tanıyıp yazmasını bekleyin. Sonra kontrol edin. Doğru ise muhakkak çocuğunuzu olumlu cümlelerle ödüllendirin. Yanlış ise kelimeyi tekrar seslendirin. Çok zorlandığını hissederseniz direkt sesleri tane tane çıkarmayı deneyin, aaaaa-tttt-aaaa şeklinde. Siz kelimeyi söylerken çocuğunuz mutlaka sizin ağzınıza bakmalı ve kendisi de söylemeli, söylediğini de duymalıdır.
    Ayrıca okuma metninin altını hecelere ayırarak çizin. Takıldığı yerlerde yardımcı olun. Her biten cümleden sonra, cümleyi birlikte tekrar edin ki çocuk okuduğunu anlasın, anlamlandırsın.

 45. Merhaba Şule Hanım.10 yaşındaki yeğenim okuma yazma bilmiyor hala .Her türlü desteğide aldık, doktorlarlada görüştük,özel eğitim veren yerlerede gönderdik hepsi zekası çok iyi ama okuma yazmayı kendi istemiyor, öğrenmemiş dediler.Acaba nasıl bir yok izlemeliyiz, gerçekten çok sıkıntı çektik.Yol gösterirseniz çok sevinirim,şimdiden teşekkürler .

  • Merhaba,
   Yeğeniniz için her türlü desteği aldığınızı belirtmişsiniz. Okumaya karşı çocuğun tepkisinin nedenini öğrenmek önemli. Çocuk akademik olarak okula hazır başlamadıysa ve gerek ailesinde, gerekse sınıfta baskı gördüyse doğal olarak okuma ve yazmaya karşı bir tepki oluşur. Bu tepkinin altında yatan sebep çözülmeden çocukla doğru iletişim kurmak zordur. Mutlaka bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçmenizi öneririm.

  • Şule hanım iyi günler oğlum 7.sınıfa gidiyor ancak hala akıcı bi okuması yok olmayan kelime koyuyor yada eksik söylüyor dr goturdum dikkat eksikliği var denildi ilaç kullandık 2 yıl hiç bir değişiklik olma di bırakmak zorunda kaldık harfleri biliyor hecelemede sorun yaşıyoruz eşim ve ben öğretmeniz çocuğumuza yardım edememek bizleri çok uzuyor ne yapmalıyız Ql hiç bir sorun yok normal cıktı bu arada iyi çalışmalar

   • Merhaba,
    Bahsettiğiniz belirtiler disleksi olabileceğini gösteriyor. Disleksi kimi zamanda dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileriyle de birlikte seyredebilir.
    Bu durumdan etkilenen çocuklar değerlendirme doğrultusunda;
    Okuma hızı, kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar,
    Dikkat-hafıza çalışmaları, gibi bireysel terapi alabilirler.
    Bir an önce bu konuda bir uzmandan destek almanızı öneririm.

 46. Merhabalar kızım 5 ekim 2012 doğumlu bu sene 1. Sınıfa başladı fakat gönderdiğimiz okulda sınıftaki arkadaşlarından biraz geride kelimeleri hecelere ayırıp birleştiremiyor sene başında çok düşündük anasınıfınamı alsak diye ama sınıf öğretmenimiz bizi çok cesaretlendirdiği için almadık hatamı yaptık bilmiyoruz birazda konuşma bozukluğu var r hatfisini y diye söylüyor a ile o harfini okurken karıştırıyor o yüzden a diye okuyor 6 7 8 9 rakamlarını karıştırıyor

  • Merhaba,
   Çocuk yaşıtlarına göre yavaş ilerliyorsa, akademik olarak çocuğun bu yıl okula başlamaya hazır olmadığını düşünürüz. Bu yaş grubu çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. Okulunuzun rehberlik servisi ile görüşüp önerileri doğrultusunda bir süreç takip etmeniz doğru olur.

 47. Şule hocam benim kızım 2012 doğumlu bu sene 1 sinifa basladi şimdiye kadar – e-l-k-a-i-n-m-o-u- haflerini öğrendiler kızım harfleri öğrendi ama dikte yapamiyor harfleri birleştirip okuyamiyor kızıma 1 kelime öğretiyorum öğrendi zannediyorum ama ezber yapıyor 2 kelime yani ogrettigimde geriye dönüyorum ve o 1 kelimeyi tanımıyor harfleri tek tek söyle dediğimde söylüyor ama kelime halinde bilmiyor öğretmen sınıfta dikte yaptırıyor -Nalan- diye yaptırıyor ama bizimki yapamiyor fakat -n-a-l-a-n- diye tek tek kelimeleri söylersek yapıyor ama öğretmenimiz bu yöntem yanlış diyor ya hocam bu yöntem bile söylesem hala yazarken -bumu doğrumu -diyerekten harfleri tek tek soruyor insanı catlatiyor böyle hocam inanin bize acil bir çözüm yolu solermisiniz ogretmenine de soruyorum rehberliğe gotureyim psikoloğa gotureyim diyorum öğretmen yok diyor geri dikte sınavı yaptırıyor ve bana gelip kiziniz yapamadı diyor peki hocam çözüm yolu diyorum evde bol bol dikte yaptırın diyor evde de hiç dikte yapamiyor arti inanin ki iki arada kaldım sinir sistemlerim çok kötü bana acil bir çözüm hocam lütfen

  • Merhaba,
   65-72 ay arasındaki bir ilkokul çocuğu için sesleri bir araya getirip okumak yani sesi birbirine vurdurmak, birleştirmek oldukça güçtür. Hece tablosunu kullanarak (öğrendiği harf ve kelimelerden) çalışmalar yapın, kelimeler türetin, hece tablosunu hem yazarak ( önce bakarak ve sonra bakmadan yazarak) hem okuyarak ezberlesin. Dikte çalışmalarını evde yaptırırken çocuğunuzdan “Ali” yazmasını isteyin. Bunu söylerken aaaa- llliiii şeklinde heceleyerek ancak çok uzun seslendirmeden söyleyin. Çocuğunuza zaman tanıyıp yazmasını bekleyin. Sonra kontrol edin. Doğru ise muhakkak çocuğunuzu olumlu cümlelerle ödüllendirin. Yanlış ise kelimeyi tekrar seslendirin. Çok zorlandığını hissederseniz direkt sesleri tane tane çıkarmayı deneyin, aaaaa-lllll-iiiii şeklinde. Siz kelimeyi söylerken çocuğunuz mutlaka sizin ağzınıza bakmalı ve kendisi de söylemeli, söylediğini de duymalıdır.
   Dikte aynı zamanda okuma çalışmasıdır. Okuma çalışmasında metnin altını hecelere ayırarak çizin. Çocuğunuzdan önce kesinlikle siz okumayın, bu çocuğunuzun ezbere okuma yapmasına neden olacaktır. Çocuğunuzun takıldığı yerde sadece hatırlayamadığı sesi söyleyin, siz okumayın. Her biten cümleden sonra, cümleyi birlikte tekrar edin ki çocuk okuduğunu anlasın, anlamlandırsın.

   • Bizde de aynı okuduğu cok kelime var ama son öğrendiklerini neredeyse sallıyor Mine yi bilen kızım anne olarak söylüyor.. Hep bi ezberleme çabası icinde. Öğretmeni dikkati cok dağınık arkadaşları 1 sayfa yazarken Hazal 1 sira yaziyor diyor. Süreç cok kötü ilerliyor ona telefon tablet oyun cok cazip geliyor. Okuldan eve gelince direk odev yapmak isteyen kızım şimdi BIKTIM SİZDEN ben artik odev yapmak istemiyorum diyor cok yoruldum. 17.12.2012 doğumlu 2. Donem gondermesem mi acil bana da çözüm

 48. Merhaba 2011 doğumlu oğlum 2. sınıfa gidiyor.oğlumda okuma güçlüğü var.şuan Pisikolog desteği alıyoruz.Ancak okuldaki eğitiminde bayağı geriden takip ediyoruz.ve sürekli başarısızlığı yaşadığı için özgüveninin zedelendiğini düşünüyorum.şu an onu 2 den alıp tekrar 1 eversek sanki daha faydalı olacak gibi.Ama bu seferde çocuğuma psikolojik açıdan zarar verirmiyim .KAfam çok karışık görüşleriniz benim için önemli.Teşekkürler..

  • Merhaba,
   Çocuğunuzun bir yıl daha zorlandığı bir ortamda bulunması onda kaygı ve başarısızlık duygusunun pekişmesine yol açar. Çocuğunuz psikolog desteği aldığına göre 1. sınıfa devam etmesinin neden daha gerekli ve faydalı olacağı ona açıklanır ve onun da bunu istemesi sağlanır.

 49. İyi akşamlar şule hanım.
  03.04.2012 doğumlu kızım bu sene 1. Sınıfa başladı. Kızımla hiç bir şekilde okuma yapamıyoruz, 1 dakika önce heceleyerek okuduğumuz kelimeyi unuttuğunu bilmediğini söylüyor. Fakat sınıfta öğrendiği bazı kelimeleri rahat okuya biliyor. Ona okumayı nasıl yaptırıp sevdirebilirim.

  • Merhaba,
   Çocuğunuz akademik olarak bu yıl okula başlamaya hazır olmayabilir. Çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. Sınıf ortamında öğrenme sürecine katılsa da evde buna tepki koyuyor olabilir. Onunla konuşun, onun da tasdik edeceği çalışma planı yapın. Ancak kararlı durun.
   Öğretmeninin önerisini dikkate alın çünkü çocuğun sınıftaki davranışını en doğru gözleyen o dur. Zamanla ilerleme kaydettikçe daha istekli olacaktır.

 50. Merhaba Şule Hanım,
  Kızım Eylül-2011 doğumlu ve 2.sınıfa gidiyor. 1.sınıftan beri kelimeleri 3 heceli okumaya çalışıyor. Mesela gün-eş, tat-il gibi heceleme yapıyor. Geçen sene öğretmenine söylediğimde zamanla, okuyarak doğru hecelemeyi öğreneceğini söyledi ama 2.sınıftada bu şekilde hecelemeye devam ediyor. Yanlış heceleme dışında okumasında sıkıntı yok. Bu durum gerçekten zamanla geçecek bir durum mudur yoksa ben nasıl destek olabilirim?
  Şimdiden teşekkürler..

  • Merhaba,
   Kızınıza renkli olarak hecelere ayrılmış kitap okutabilirsiniz veya siz okuma metinlerini hecelere ayırıp okutabilirsiniz. Bol bol farklı metinler okutarak kelime dağarcığını çoğalttıkça bu problem düzelecektir. Endişe etmeyin.

 51. Mrb sule hanim kizim ikinci sinifa gidiyor ama hala okuyamiyor d yanina e koy dersem de diyebiliyor arkadslarindan cok geri kaldi elimden geleni yapiyorum ama olmuyor yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba
   Çocuğunuzun akademik olarak zorlanmalar yaşadığını düşünüyorsanız, bu durumun değerlendirilmesi önceliklidir. Çocukların öğrenme, bellek ve dikkat becerileri bakımından yaşıtlarına göre zorluklar yaşıyor olması onda, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu veya Özel Öğrenme Güçlüğü olabileceğine dair ipuçları verebilir.
   Bu nedenle, okulunuzun rehberlik servisi ile görüşebilir nasıl bir süreç takip etmeniz gerektiği konusunda yardım alabilirsiniz. Ayrıca bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçip doktorunuz gerek görürse WISC-R testi yaptırmanızı öneririm.

 52. Mrb sule hanim kizim ikinci sinifta okumasi cok geri harfleri d yanina e koy diyince de diye biliyor arkadslarindan cok geri kaldi ne yapsam olmuyor sizce ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim

 53. Merhaba Oğlum 2012 li 1.sınıfa başladı heceleri ve cümleleleri ezbere okuyor fakat harfleri geriye dönüp tek gösterdiğimizde tanımıyor ve sınıfta sürekli ayakta hareketlç bir çocuk olduğunu bir kere arkadaşını dövdüğünü her öğretmene gittiğimde hareketli yerinde duramıyor diye söylüyor bende istiyorumki hareketli olduğu için gözden düşüyor dersleriyle kendini göstersin ne yapaniliriz bu konuda

  • Merhaba
   Çocuğun sınıfta sürekli hareketli olması dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir. Bir uzmanla iletişime geçmeniz çocuğunuzun eğitim hayatının istikrarı açısından önemli.

 54. Sule hanım kızım 2. Sınıfa gidiyor ve okurken yavaş okuyor biraz heceli ,yazmada b ve d harflerini karıştırıyor. zaman zaman harf yutarak yazıyor. Bugün okulda öğretmen test yapmış ve 12 sorudan sadece 4 tane doğru yapabilmiş. Matematik te anlatıyorum konuyu ama 5 dk sonra hiç birini hatırlamıyor. Ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olun lütfen( 2011 doğumlu )

  • Merhaba
   Bir çocuk ergen psikiyatristi ile irtibata geçmenizi öneririm. Gerek görülürse Wisc R testi yaptırmanız iyi olur. WISC-R Zeka Testleri, kendi içerisinde iki ana bölüme ayrılır: Sözel Zeka Bölümleri ve Performans Zeka Bölümleri.
   Test sonucuna göre öğrenme güçlüğü var mı tespit edilmiş olur.

  • hatıce hanım benım kızımda 2011 ekım dogumlu aynı kaderı paylasıyoruz ozel dersmı aldırsam ne yapsam dıye dusunuyorum

 55. Merhaba şule hanım
  3.sınıfa giden bşr oğlum var, oğlum konuşma güçlüğü çekiyordu yalnız 6.5 yasında 1.sınıfa vaşladı 1.sınıfı çok iyi yaptık (zorlanmamıza rağmen)ama 2.sınıf ve şuanda 3.sınıfda zorlanıyoruz. Bildiği halde sınavda yapmıyor testlerde icraa etmiyor.
  Okuması düşük, soru çözdüğümüzde ilk iki kelimesini okuyor gerisine bakmıyor bile hemen o iki kelimede ne anladıysa yapmaya calışıor defalarca tamamını okuması gerektiğini anlatmama rağmen inatla yapmıyor , bana bi akıl verin saygılarımla

  • Merhaba
   Çocuğunuzda konuşma güçlüğünün getirdiği psikolojik sorunlar olabilir. Buna bağlı olarak okuma ve yazmaktan kaçınabilir. Arkadaşları ile duygusal problemler yaşıyor olabilir. Mutlaka bir uzmanla iletişime geçmenizi ve terapi gerekirse gecikmeden uygulamaya başlamanızı öneririm.

 56. Merhaba benim 7yasinda oğlum var 2.ci sınıfa geçti hala okumayı sökemedi bazı harfleri karıştırıyor ve unutuyor yazmasında hiç düzgün değil.harfleri birlestiremiyor.heceleyerek de okuyamıyor.harfleri tek tek söylüyor bazende bazı harfleri karıştırıyor yada unutuyor şunu oku diyorum duruyor bazende yazılanın yanına kendiliğinden kelime koyuyor.okukun 2ci gunu öğretmeni şikayet etmiş birşey bilmiyor diye.koyde oturuyorum bizim okulda bu yıl 1.ci sinif yok olsaydı oğlum tekrardan 1.ci sınıfa baslicakti okumayı sökmeden 2.ci sınıfa geçti 1.ci sınıfta öğretmeni kadındı.1ci sınıf olmadığı icin 2.sınıfa 2.ci ve 3cu sınıftaki öğretmeni bizim öğretmen oldu.1.ci sınıftaysa öğretmeni hep şikayetçiydi çok geri.disleks hastalığı olabileceğinden şüpheleniyorum sayılardaysa sıkıntı yaşıyor sayarken hangi sayı sonra gelecek diye sayarak biliyor

  • Merhaba
   Disleksi tanısı konması için bir çocuk ergen psikiyatristi ile iletişime geçmeniz gerekir. Gerek görülürse Wisc R testi yaptırmanız iyi olur. WISC-R Zeka Testleri, kendi içerisinde iki ana bölüme ayrılır: Sözel Zeka Bölümleri ve Performans Zeka Bölümleri.
   Test sonucuna göre öğrenme güçlüğü var mı tespit edilmiş olur.

 57. Merhaba şul hanım benim oglum bu sene 2. Sınıfa başladı ama halen okuyamıyor harfleri bana tek tek okuyor iki harfi bir araya getiremiyor öğretmenimiz harfleri tek tek alıştırdıgı için olabilirmi.. Saatlerce okumaya çalışıyorum ama aklını başka şeylere veriyor dikkatini dağıtmaya çalışıyor yardım edin ne yapmalıyım ek ders verdirmelimiyim

  • Merhaba
   Çocuğunuz okumanın mantığını çözememiş. Bunun nedeni dikkat eksikliği olabilir. Okumayı öğrenebilmesi için ek derse ihtiyacı var. Ancak çocuğun neden sorun yaşadığının tespiti önemli. Bir uzmanla iletişime geçmeniz önemli.

 58. Merhaba benim kızım 2. Sınıfa geçti 2011 doğumlu geçen sene de çok zorlanmıştı okuma da şimdi dr öyle heceleyerek okuyo çok kötü dönemler geçirdik babasıyla boşanıyoruz herşeyin bilincinde bu etkilemiş olabilir mi ne yapabilirm nasıl davranabilirim psikoloğa götürmem gerekir mi

  • Merhaba
   Çocuklar aile içerisinde yaşanan problemlerden direkt etkilenirler. Bu durum okul dönemi çocuklarında eğitim yönünden aksamalara neden olur. Mutlaka bir psikoloğa götürmeniz ve destek almanız çok önemli.

 59. MERHABA.
  3. SINIFA BAŞLAYAN KARDEŞİM VAR VE OKUMASI COK ZAYIF YAZMASI DAHA ZAYIF. 2 . SINIFTA ÖZEL ÖĞRETMEN TUTTUK VE PSİKOLOJİK DESTEKTE ALDIRDIK. HİÇ Bİ FAYDASINI GÖRMEDİK 6 AY KADAR DİKKAT EKSİKLİĞİ İÇİNDE Bİ YERE GÖNDERDİK.
  GERÇEKTEN COK ÜZÜLÜYORUZ BU TARZ ÇOCUKLARI NASIL Bİ EĞİTİM OLMALI İSTER İSTEMEZ KIZIYORUM AMA NE ZAMAN DÜZELİR.

  • Merhaba
   Öncelikle bu zorluğu yaşayan çocuklara çok sabırlı olmalıyız. İnanın onlar yaşadıkları bu zorluğa sizden daha çok üzülüyorlar.Bu süreç uzun soluklu bir eğitimi kapsar. Öyle hemen düzelecek diye mucize beklemeyin. Dahası onları kimseyle yarıştırmayın ve kıyaslamayın. Kendi kendileri ile yarışacaklar. Her ilerleme onlar için bir başarıdır. Bu zorluğu yaşayan çocuklar için merkezler var. Psikolojik destek aldığınız yerin sizi yönlendirmesi gerekirdi.
   Zor bir süreç var önünüzde mutlaka bu konuda uzman bir eğitmenden kardeşinize okuma dersi aldırın.

 60. 3. Sınıfa giden bir kardeşim var ama hâlâ okuyamiyor ilgisiz bir öğretmeni var her gün belli saatlerde kitap okutmamiza rağmen hâlâ heceleyerek okuyor ne yapmalıyız yardımci olurmusunuz

  • Merhaba,
   Kardeşinize okuma seviyesine göre kitap okutarak çalışabilirsiniz. 1. sınıf hikaye kitapları ile bu çalışmayı başlamanızda yarar var.
   Örnek olarak; Maviş ile ağustos böceği, Yaramaz karga, İhtiyar adam, Üç balık hikaye kitapları ile okuma çalışması yapabilirsiniz.
   Okuma çalışmasını yaparken;
   * Önce siz okuyun sizi dinleyip takip etsin sonra kardeşinize okutun. (Örnek okuma metodu)
   * Bir paragrafı, bir sayfayı doğru okuyuncaya kadar tekrar etmeli. (Tekrarlı okuma metodu)
   * Kitap okurken bir cümle siz okuyun, bir cümle kardeşiniz okusun. (Eşli okuma metodu)
   * Okuma yaptığınız tüm metinlerde kelime bulma çalışması yapın. Metin içinde geçen bir kelimeyi sorun onun bulmasını ve okumasını isteyin.

 61. Merhabalar,
  9 yaşında kuzenim var matematikte sınıf birincisi fakat okuyamıyor harfleri biliyor ama kelime olarak bir araya getirip okuyamıyor bu konuda ne yapabiliriz

  • Merhaba
   Kuzeniniz 9 yaşında ve okuma güçlüğü yaşıyorsa mutlaka bir pedagog ile iletişime geçmeniz gerekir.

 62. Merhabalar şule hanım 2010 doğumlu kardeşim var. 8 yaşında bu sene 1. Sınıfı bitirdi ama hala okuma ve yazmayı öğrenemedi konuşurkende kelimelerin aklına gelmediğini söylryip telafuz edemiyor okumada ise bazı harfleri tanısada harfleri birleştirip hece ve kelime oluşturamıyor. İlkokul dışında rehabilitasyon da özel eğitimde alıyor fakat ne okulun ne de özel eğitimin bir faydasını göremedik. Görmesinde yada duymasında herhangi bir problem çıkmadı disleksiden şüphelenip ege üniversitesinde nöroloji doktoruna gittik fakat disleksi yok dendi. Bunkonuda ne yapabilirim

  • Merhaba,
   -Çocuklar öğrenme güçlüğü yaşıyorsa hafızaları yavaş çalıştığı için unutkanlık belirtileri gösterebilir.
   -Fenilketonüri rahatsızlığı unutkanlığa neden olur.
   – Dikkat eksikliği odaklanmaya engel olduğu için unutkanlığa sebep olur.
   Kardeşinizi bir nöroloji uzmanına götürdüğünüzü belirtmişsiniz, ancak disleksi olmadığına göre neden kaynaklandığı konusunda bir tanı koymadı mı?
   Kardeşinizin zihinsel ve performans açısından doğru değerlendirilmesi için bir uzmana WISC-R test veya CAS Testi yaptırmanızı öneririrm.

 63. Merhaba şule hanım benim çocuğumda gecikmiş konuşma var. Konuşmaktan ziyade içine kapanık utangaç kendini ifade edemiyor. 3 yaşından beri anaokuluna yolluyoruz. 4 yaşında öğretmenimiz dil ve konuşma üzerine özel eğitime yönlendirdi. Oradada bu hafta çok iyi ise derste ertesi hafta çok kötü gidiyor. 31 temmuz 2012 doğumlu bu yıl 1. Sınıf çıkıyor anaokul öğretmenimiz 1. Sınıfa göndermeyin diye düşünüyor ebat olarakda küçük olduğunu ezilebileceğini dile getiriyor. Özel eğitim öğretmenlerimiz çok sıkıntı olmadığını gönderin diyor baktınız başarılı olmazsa sınıf tekrarı yapar en fazla diyor matematiği çok iyi ezberleride yaşıtlarından biraz fazla çalıştırdığımda yapıyor ama konu yazmaya boyamaya geldiğinde çok ağır zor yapıyor yoruluyor testlerde yaşıtlarından ifade edici dil bilgisi 1 yaş geride çevremde çok üstüme geliyor gönder ne olacak diyor ne yapacağımı karar veremedim bu yüzden size sormak istedim yardımcı olabilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   Bu çocuğu bu yıl 1. sınıfa göndermek onun yaşıtları arasında kendisini yetersiz görmesine ve öz güven kaybı yaşamasına neden olur. Bu durum onun tüm eğitim hayatını olumsuz olarak etkileyebilir.
   Çocuğunuzu bu yıl ana okulu yerine daha lokal eğitim alabileceği kurslara göndermeniz onun kendini farklı alanlarda test etmesine ve tanımasına yardımcı olur. Yani, bir resim kursuna ve müzik kursuna göndermeniz ve bir müzik aleti çalmayı öğrenmesini teşvik etmeniz, bir jimnastik veya bale kursuna göndermeniz gibi.. Bu eğitimler hem çocuğun kişisel gelişiminde (öz güveninin oluşmasında) hem de bedensel gelişiminde (el kaslarının, motor becerilerinin kuvvetlenmesinde) fayda sağlayacaktır.

   • Teşekkür ederim şule hanım içimi gerçekten çok rahatlattınız şimdi 1.sınıfa göndermemekte daha çok emin oldum. Çocuğum erkek çocuğu jimnastik kursuna göndersem sıkıntı olmaz değilmi genelde kız çocukların tercih ettiği spor gibi geliyor. Bu konuda da yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Teşekkürler.

    • Merhaba,
     Ritmik jimnastik bayan jimnastiğidir.
     Jimnastik bütün spor dallarının temelini oluşturan bir spor dalıdır ve çocuğun; özgüven, disiplin, zeka, kuvvet, esneklik ve estetik gelişimini etkileyen bir branştır. Jimnastik eğitimi alan çocuklar daha sosyal ve dışa dönük bireyler olur. Hangi spor dalı ile uğraşırsa uğraşsın çocukluk çağında temel jimnastik eğitimi alan bireylerin diğerlerine oranla daha başarılı olduğu bilinmektedir.

 64. Merhaba Şule hanım, oğlumu 5 yaşında okula yazdirdim. Ona okumayı yazmayı öğretmenliğim ve
  erken gönderdiğim için bin pişman oldum. Okulun ilk zamanları sorun yoktu ama sonra oğlumun sinifindakiler oglumdan en az 2 yaş büyük ve okuma ve yazmayı bildikleri için oğlum geri kaldi ve öğretmeni hiç ilgilenmedi bana Özel öğretmen tut dediler bende tuttum oğlum 2 ayda okumayı öğrendi dikte yapmaya çalıştığında normal yazamıyor. Okulda çok alay konusu olmuş 2 kez gözlüklerini kırdı ve okulda dayak yiyip evde kardeşine vuruyor. İçinde hiç okuma ve yazma isteği yok öğretmeni beni çağırdı ve onunla arasında bağ olmadığını söyledi. Sınıfını değiştirmek istedim ama düzgün yazmayı yapamadigindan 2. Sınıfa uygun değil denildi ve çok zorlanacağı söylenildi. Şaştım kaldim okuldakiler bu okuldan alın başka okulda tekrar 1 den başlasın diyorlar.Ama oğlum ben 2. Sınıfa geçeceğim diyor konuştum yazmayı öğrenmeden olmaz dedim eve gelen ogretmenle de yapmıyor artık bitirdik. Psikologa götürdüm. Ram a götürdüm parlak zeka cikti. Sizce 1. Sınıfı tekrar mi okumali yoksa 2.sinifa gecirtmelimiyim. 1.sinifi aynı okulda okutmam ne kadar doğru olur. İlginiz için teşekkürler…

  • Merhaba,
   Bazı çocuklar beş yaşında okumayı sökerken, bazıları altı buçuk yaşına gelmeden okumada başarılı olamamaktadırlar. Bireysel farklılıklar, bütün alanlarda olduğu gibi, okumanın öğrenilmesinde de etkili olmaktadır.
   Çocuğunuzun başka bir okulda sınıf tekrarı yapması hem onun akademik gelişimi için, hem duyuşsal ve bilişsel gelişim olarak hem de küçük motor gelişimi (parmak kullanımı) açısından yararlı olacaktır.
   Yaz tatilini mutlaka okulda öğrendiği bilgilerin üstüne katarak, bol resimli kitaplar okuyarak değerlendirsin. Bu onun okula başladığında daha öz güvenli olmasını ve kendine güvenmesini sağlayacaktır.

 65. Merhaba. Evde eğitime gittiğim sara hastası bir öğrencim var. Çocuğum sık bayıldığı icin okula gitmesi düşebileceğinden riskli denmiş. Sadece 1 ay okula gitmiş. Şu an 8 yaşında. 4 aydir derse gidiyorum 3 harfi öğretemedim. Sayıları renkleri daha bilmiyor . Öğretmeden geçmek istemiyorum. E l ve a harflerini verdim fakat hala sorduğumda karıştırıyor. Geçenler de okumaya teşvik ettim bu çok zor dedi . Hastalığı beyinsel olduğu icin rahatsızlığından olabilir mi? Ve ben neler yapmalıyım? Nasıl anlatabilirim? Hızlıca anlatıp geçmek istemiyorum .. evde oldugu için dikkati de çabuk dağılıyor. Aile de cahil akşamları yardımcı olmuyorlar. Hasta oldugunicin üzerine de gitmiyorlar. Neler yapmalıyım lütfen yardımcı olun..

  • Merhaba,
   Öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi durumlar sara hastalarında daha sık görülmektedir. Bu nedenle sara hastalarında hastalığın tipine ve hastalık seyrine göre doktoru tarafından öğrenme güçlüğü erken dönemde tanınır ve gerekli testler uygulanır. Bu sonuca göre öğrencinizin eğitim süreci ve modeli belirlenir. Çocuğun öğrenme şeklini irdeleyin, pekiştireç kullanın, öğrenme sürecini görsel materyallerle destekleyin bol tekrar yapın.

 66. Yazmasında sıkıntı yok ben söylüyorum hızlı bir şekilde yazıyor birde öğretmenimiz çok fazla ödev veriyor

 67. Merhaba Şule hanım ben kızımı 60 aylıkken 1.sınıfa yazdırdım.ilk başlarda çok başarılıydı hatta herkesten önce heceleri birleştiriyordu ama ödev yapmayı hiç sevmiyordu zorla ödev yapıyorduk sürekli ağlıyordu şimdi ödevlerini çok güzel yapıyor ama evde okulda öğretmenin yaptırdığı şeyleri yapmıyor soruyorum neden yapmıyorsun diye sıkılıyorum diyor en büyük problem okuması bazen hızlı okuyor ama genelde okumak istemiyor harfleri karıştırıyor a ve e harfini karıştırmazdı şimdi Onur’a karıştırıyor o ve ö ı ve i. b ve d harflerini karıştırıyor karıştırmasa hızlı okuyacak okumak hiç istemiyor ağlamaya başlıyor motive olana aldan 2 saat geçiyor ama motive olunca heyecanla okuyor hızlı okuduğunda daha çok motive oluyor benimde düşüncem acaba öğretmeninde sıkıntımı var acaba çünkü okulun ilk zamanları çok ilgileniyordu o zamanlar çok zeki şöyle böyle anlatıyordu şimdi çocuğuma soruyorum bugün öğretmenim sana karışmıyorum dedi diyor ne yapacağımı bilemiyorum okumasını nasıl hızlandırıcak bilmiyorum 1dk 18 kelime okuyor sınıftaki diğer çocuklar daha hızlı 40-50 kelime okuyorlar zaten sınıfta az öğrenci var 10 kişi 3 tanesi okuyamıyor anlamadığım öğretmenin 10 kişilik sınıfta herkese okumayı döktürmesi gerekmiyormu tek tek ilgilenebilir çocuklarla diye düşünüyorum yanlışım bilmiyorum acaba çocuğumu psikoloğumu götürsem diye düşünüyorum

  • Merhaba,
   Okulun başlarında öğretmenin ilgisine alışmış olduğundan bu ilgi azalmışsa bundan kaynaklı tepkisel bir davranış sergiliyor olabilir. Bu konuda öğretmeni ile iletişime geçmeniz ve birlikte bir davranış sergilemeniz çok doğru olur. Ancak bazı harfleri karıştırması, hızlı okurken şaşırması onun motivasyonunu olumsuz etkiliyor. Bunun neden kaynaklandığını belirlemek önemli. Çocukta okuma güçlüğü mü var yoksa duygusal bir sorundan mı kaynaklanıyor bunun tanısı için bir psikoloğa götürmenizi öneriyorum.

 68. Merhaba Şule hanım.
  Oglumun gözlerinde nistigmus var.

  1 sinifa gidiyor.

  2010 dogumlu.

  Kucuk yaşlarda harfleri öğrenmesine rağmen okumayı yapamiyor.

  Hecelere ayırıyor ama birleştirip okuyamiyor.

  2 yıldır özel eğitim alıyoruz.

  Cocuk pisikiatriye götürdüm ama birşey çıkmadı.

  Lutfen bana yardımcı olun.

  Oglumun sorunu ne olabilir.

  Bildiklerini bile unutuyor.

  • Merhaba,
   Çocuğunuz nistagmus albino mu?
   2 yıldır özel eğitim alıyorsa bu süreçte bir gelişme göstermedi mi?
   Hecelere ayırabildiğine göre heceleri birleştirebilmesi de gerekir. Önerim okuma çalışmalarını hecelere ayrılmış okuma kitapları ile yapsın, siz de ona yardımcı olun. Zamanla hece birleştirmenin mantığını kavrayacaktır. Arkadaşları ile kesinlikle kıyaslamayın.
   Oğlunuzda dikkat eksikliği olabilir bu nedenle de zorlanıyor olabilir. Eğer bir ilerleme kaydetmezse mutlaka bir eğitim psikoloğu ile iletişime geçin.

 69. Merhaba şule hanım benim kardesim 8 yaşında 1 başladı matematikten her konuyu cok güzel akıcı bir şekilde yapiyor ama iş okumaya yazmaya gelince yapmıyor istemiyor sürekli bahaneler arıyor ödev yapmamak icin.istedigi Herşeyi de yapiyorum yeter ku okumayi söksün okumayi cok sevsin diye ama olmuyor her gun düşünüyorum nasil yapabilirim nasil sevdirebilrim diye çok takıyorum kafama .sizin önerilerinizi bekliyorum tsk ederim şimdiden..

  • Merhaba,
   Kardeşiniz okuma güçlüğü yaşıyor olabilir. Tabii bunun için tanı koydurmak gerekir. Bir pedagog ile iletişime geçmenizi öneririm. Eğer okuma güçlüğü problemi varsa bunun eğitimi, bu alanda uzmanlaşmış kişiler tarafından verilmelidir. Değerlendirme sonuçlarına göre çocuğun durumuna uygun bir özel eğitim programı hazırlanır. Erken tanı ve uygun tedavi çok önemlidir.

  • Merhaba Şulebenim kızım Aralık 2010 doğumlu 2. Sınıfa gidiyor.okumayı 5 yaşında öğrendi o donemde kocaeli inde idik oradaki.Müdür 1. Sınıfa vermemi yoksa geriler dediği için okula başladı.ikinci dönem eşimin mesleğinden dolayı Muş a geldik. Sınıfta yapılan okuma yarışmalarını hep birincilikle bitirdiama öğretmenin tahtaya yazdıklarını yazmadı yarım yazdı gibi problemler oldu sınıf arkadaşlarıyla bir türlü kaynaşamadı sınıfından konuşurken hep onlar dıye tarif eder.bu sene de aynı şeyler devam ediyor öğretmeninız yazmamasından çok yavaş olmasından çok şikayetçi zeki olduğunu sınıfta anlatılan konuları anladığını fakat yazmadığını yada çok yavaş olduğunu söylüyor(öğretmenin haberi olmadan psikiyatr götürdüm direkt dikkat eksikliği var ilaç başlayacağız dedi ilaca karşı olduğum için bir daha götürmedim)sınıfta yapılan denemelerden genelde 1-2 yanlış çıkarıyor bende yazma konusunda çok uğraşıyorum ama yok olmuyor bana kıxımın söylediği şey anne onlar çok hızlı ben yavaşım ne yapabilirim yardımcı olursanızsevinirim

  • Merhaba şule hanım kızım Aralık 2010 doğumlu 2. Sınıfa gidiyor.okumayı 5 yaşında öğrendi o donemde kocaeli inde idik oradaki.Müdür 1. Sınıfa vermemi yoksa geriler dediği için okula başladı.ikinci dönem eşimin mesleğinden dolayı Muş a geldik. Sınıfta yapılan okuma yarışmalarını hep birincilikle bitirdiama öğretmenin tahtaya yazdıklarını yazmadı yarım yazdı gibi problemler oldu sınıf arkadaşlarıyla bir türlü kaynaşamadı sınıfından konuşurken hep onlar dıye tarif eder.bu sene de aynı şeyler devam ediyor öğretmeninız yazmamasından çok yavaş olmasından çok şikayetçi zeki olduğunu sınıfta anlatılan konuları anladığını fakat yazmadığını yada çok yavaş olduğunu söylüyor(öğretmenin haberi olmadan psikiyatr götürdüm direkt dikkat eksikliği var ilaç başlayacağız dedi ilaca karşı olduğum için bir daha götürmedim)sınıfta yapılan denemelerden genelde 1-2 yanlış çıkarıyor bende yazma konusunda çok uğraşıyorum ama yok olmuyor bana kıxımın söylediği şey anne onlar çok hızlı ben yavaşım ne yapabilirim yardımcı olursanızsevinirim

   • Merhaba,
    Kızınız akademik olarak okula erken başlamış. Çocuğun okumayı erken öğrenmesi, erken yaşta okula başlamasını gerektirmez. Çocuklar, el kaslarının ve motor becerilerinin yeterince gelişmemesinden dolayı yazı yazma sorunu yaşarlar. Kızınıza el kaslarını güçlendirici hareketler yaptırın.

 70. Merhaba Şule Hanım,
  Oğlum Kasım 2010 doğumlu, 2 sınıfa gidiyor. Sorunumuz okuduğunu anlamakta zorluk çekiyor, örneğin okuduğu metnin altındaki sorulara cevap veremiyor. Ayrıca matematik te sıkıntılı bir problemin nasıl çözüleceğini 4-5 defa anlatmama rağmen anlamıyor. Çözemiyor. Sizce öğrenme güçlüğü mü çekiyor? Bu sorunlar karşısında nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Çocuk yaşıtlarına göre yavaş ilerliyorsa, akademik olarak çocuğun okula erken başladığını düşünürüz. Bir pedagog ile iletişime geçerseniz çocuğun neden zorlandığı ve çocuğun eğitim sürecini nasıl yönlendirmeniz gerektiği hakkında sağlıklı bir karar verebilirsiniz.

 71. Merhaba sule hanim benim cocugum bire basladi 2011 dogumlu okuyamiyor yazmasida ayni heceleyemiyor bazi harfleri karistiriyor b d v f gibi harfleri karustiriyor ve ikinci doneme gecmemize ragmen okuyamiyor iki hecelileri binebzede olsa zorla okuyor uc hece dirt hece oldummu okuyamiyor katamiyor heceleyemiyor be yapcam bilmiyorum cok bunaldim uc doet saat ders caloysiyoruz ama hala aynu neolur ama neolur bana bir care bir cevap yazarsaniz sevinirim neyapmam nasil davranmam gerek yoksa bi uzmana getirmelimiyim iyi gunler

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz sorunlar öğrenme güçlüğü olabileceğine işaret ediyor ancak, öğrenme güçlüğü olan çocukların yaşadığı sorunları tespit ederken;
   okul ve akademik güçlüklere yol açan sorunlara sahip çocuklarla; problemleri, okul ve akademik güçlüklerin sonucunda oluşan çocukları birbirinden ayırmak çok önemlidir. Bu nedenle önce bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçmenizin ve çocuğunuzun yaşadığı zorluğa tanı koydurmanızın çocuğun, gerek sosyal ve duygusal açıdan, gerekse akademik geleceği açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 72. Merhaba, 2011 kasım ayı doğumlu oğlum 1. sınıfa gidiyor. Bazı harf ve rakamları ters yazıyor. Ben nedenini sorduğumda hatırlamadığı söylüyor. Yada bana hangi taraftaydı diye soruyor.Öğretmeniyle konuştuğumda olabildiğini söyledi ama kreşte de aynı durumdaydı . 15 tatilden 3 hafta önce okumaya geçmişti ama 1 haftalık rahatsızlanıp okula gitmedi, bunun ardından heceleyerek okumaya başladı. 1. sınıf okuma yazma seti aldım. Çalışmaya oturalım dediğimde hep bir bahane biraz sonra yapsak olmaz mı ?okumaları yapmasak olmaz mı ? Taki sabrım bitip beni sinirlendirene kadar pazarlık yapıyor. Teslerde ve soru cevaplarda çok iyi çocucuk oyuncağı anne bunlar diyor taki okuma sayfalarına gelene kadar. Ne yaptıysam atlatamadık bu durumu. Kızdım olmadı, yaparsın aferin, yaparsan ödül aklınıza ne gelirse hatta hadi saniye tutalım bakalım ne kadar hızlı okuyorsun gibi. Ama okumada bir sorun var çözemediğim. Yazmada yok harfleri ve rakamları ters yazmaktan başka. Matematik çok iyi hatta eğleniyor yaparken.B- D harfleri halen karıştırıyor. Ters yazdığı harfler ( z,h,j,p ) rakamlar ( 1,2,3,4,5,7 ) nasıl davranacağımı ne yapacağımı şaşırdım. Biraz beklemelimiyim yoksa bir yardım almamız gerekiyor mu ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi günler.

  • Merhaba,
   Genellikle çocuklarda okula karşı isteksizlik, yeni öğrenmelerde gecikme, unutkanlık, sayı ve harf karıştırma varsa, aile veya öğretmen uyardığı halde hatalara ısrarla devam ediyorsa, mutlaka ailenin bu konuda dikkatli davranıp çok zaman kaybetmeden çocuk ve ergen psikiyatristine müracaat etmesi lazım. Çünkü erken teşhis çok önemli. Yaşıtlarından geri kalmadan bir an önce tedaviye ve eğitime başlanması gereklidir.

 73. Merhaba şule hanım. Benim oğlum 2013 doğumlu. Önümüzdeki yıl anasınıfına başlayacak. Kreşede gitmedi. Evde limizden geldiğince eğitim vermeye çalıştık. Son bikaç aydır okumaya ve sayılara aşırı merak saldı. Evin içinde kendi kendine ya bişeyleri okumaya çalışıyor yada toplama çıkartma yapıyor. Hafleri zaten biliyordu lakin ses olarak değil. Örmeğin k harfine ka diyordu. Bizde doğru öğrenmesi açısında müfredata uygun bir şekilde program yardımıyla okumayı yazmayı öğretmeye başladık. Yazma konusunda çok başarılı değil ama okuma konusunda oldukça başarılı. Tabi bunu asla zorlayarak yapmıyoruz. Sadece kendi istediği zaman. İstemediği zamanda bırakıyoruz. Çevremdekiler yanlış olduğunu düşünüyorlar. Öğretmemem gerektiğini yoksa okula başalayınca bunun dezavantaj olacağını söylüyorlar ama ben öğretmesemde sanıyorum o zaten en geç anasınıfında öğrenmiş olacak üstelik yanlış şekilde. Bu kpnu hakkındaki bilgilerinize ihtiyacaım var. Şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba,
   Bazı çocuklar okumaya hazırdırlar, bunları engellemek aslında hatadır. Çocuğun kapasitesini zorlamadan ihtiyacı olan desteği vermek onun akademik hayatını olumlu etkiler. Yazı yazmayı okulda öğrenmesi daha doğrudur, bu konuda dikkat edin.
   Okuma öğrenimi ne kadar önemli ise, çocukları okula ve okuma öğretimine hazırlamak ta o kadar önemlidir. Günümüz beyin araştırmaları 4-5 yaşlarında okuma öğretilmeye başlanabileceğini açıklamaktadır. Çocukların bu yaşlarda okuma-yazma öğrenebileceği çeşitli okullarda denenmiş, erken yaşlarda verilen okuma eğitiminin çocuğun gelişiminde ve başarısında belirleyici olduğu görülmüştür.

 74. Slm Şule hanım benim yeğenim okumaya gecemedi daha doğrusu harfleri biliyor ama unutuyor 5 dakika önce bildiği söyledği şeyleri hatırlamıyr dikkatini vermiyor oyun oy anamak istiyor ama başarılı da olmak istiyor ders calıstırırken aklı hep başka yerlerde oluyor dikkati tam bizde olmuyor bunun için ne yapmalıy sayılarıdu yapamıyor düz saydığında yapıyor ama aradan sorduğumuzda bilemiyor düşünüyor 1. Sımıfı tekrar okutmayo düsünüyorz sizce nasıl olur tekrardan okutalımmı nasıl ders calıstırcağımız da sasırdık bişey soyleyınce ağlıyor

  • Merhaba,
   Çocuğunuz akademik olarak bu yıl okula başlamaya hazır olmayabilir. Çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. 1. sınıfta çocuklarda dikkat süresi kısa olmaktadır. Ancak çocukların çok hareketli olmaları dikkat eksikliği ve hiperaktiviteden de kaynaklanıyor olabilir.
   Bunun dışında oyun çocuğu olması, sosyal olmayı sevmesi, ders konularının ilgisini çekmemesi gibi onlarca farklı sebepten dolayı olması da mümkün. Öğretmeni ile değerlendirme yaparak çocuğun eğitim sürecini nasıl yönlendirmeniz gerektiği hakkında sağlıklı bir karar verebilirsiniz.

 75. Merhaba şule hanım benim çocuğum 2010 lü 3 sınfta ben 3 seneden beri uğraşıyorum çocuğum okuyamıyor öğretmeni ana sınıfa gondermedignizden diyor zor çocuk diyor birde 7aylik doğdu okumayı yap deyince ağlıyor eşimle ben 2sene zorun yaşadık ayrilcaktim çocukların için son bir şans verdim zeke testi yaptırdım birşey çıkmadı rehber öğretmenipiskolojik diyor arada kızıyorumkendim ama çok üzülüyorum çocuğumun okuyamamalı bire disleksiz mı var diyorum ne yapmam lazım okul degistirimmi bana yardım edermisiniz bana bir yol gösterin kitap aldım zeka geliştirme kitabı aldım çocuğum okuma deyince gözlerini kaçırıyor ama harfleri biliyor birlestiremiyor şule hanım

  • Merhaba,
   Çocuğunuz okuma güçlüğü yaşıyor olabilir. Ancak öncelikle bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçmenizde yarar var. Bir takım testler uygulanarak ne tür bir sorun yaşadığının tespit edilmesi çok önemli. Çünkü bu duruma göre bir yol haritası belirlenmeli ki çocuk akademik olarak ilerleme kaydetsin.

 76. Sule hanım merhaba benım oglumda 2011 dogumlu 3 yıl okul oncesı egıtım aldı yazlık yerde kucuk bır okulda 12 kısılık bır sınıfta okuyor okula baslayana kadar hıc bır sıkıntısı yoktu ılk 1 bucuk ayda hıc bır sorunu yoktu gayette uyumlu ve sorunsuz gıdıyordu hatta okumayı cabuk sokecegı bellıydı 1 hafta oncede okumayı soktu ama son bır bucuk aydır sureklı sıkayette bulunuyor ogretmenı en son duydumkı sırası dagınık dıye ogretmenı kalem kutusunu yere fırlatmıs ve tekrar ogluma toplatmıs sureklıde bagırıyormus sınıf arkadaslarının annelerınden rıca ettım cocuklarına sorsunlar dıye onlar bılgı verdıler oglum sınıfta olan hıc bırseyı anlatmıyor , ogretmenle konustuk fakat bagırdıgını yada yanlıs davrandıgını kabul etmıyor.bu sıkayet ve olaylardan sonra oglumda ne ders calısma istegi ne odev yapma ıstegı kaldı son 1 haftadır kavga ede ede ders calısıyoruz devamlı bir karsı gelme durumu soz konusu..ne yapsam odev yada ders konusunda ikişkilerimiz dahada kotuye gıtmeye basladı..arkadaslarıyla hıc bır sorunu yok kendıne yakın 2 arkadası var extra spora gıdıyor kız arkadaslarıyla hıc bır sorunu yok ama ters gıden bırseyler var dısleksı belırtılerı yok oglumda ogretmenı dikkatinin dagınık oldugunu soyluyor ama ona da pek itimadım yok cunku hep bası agrıyor hep yorgun..lutfen bir yol gosterın ne yapacagımı sasırmıs durumdayım bu durumun içinden cıkamıyorum ne yapmam lazım

  • Ayrıca hep konusuyoruz babasıda bende oyunlar oynuyoruz sureklı saygı ve uyumla alakalı telkınler verıyoruz ozurdılıyor yaptıgının dogru olmadıgını kendı anlıyor fakat sıkayetler sureklı devam edıyoe. matematıkte dogru toplama yaptıgında ıyıce sevke gelıyor fakat bır yanlıs yaptıgında ben yapamıyorum baska bır arkadasının daha ıyı yaptıgını soyleyıp bılemıyorum dıye mızmızlanıyor pes edıyor.nerde ne gorse okumaya calısıyor ve okuyor artık bakmadanda soylenenı yazıyor fakat son zamanlarda keske benı okula yazdırmasaydınız demeye basladı ogretmenıyle konustugumuzda herhangı bır eksıgı oldugunu dıle getırıp soyledıgımızde sonrasında ben yaptırdım yok sıkıntısı deyıp gecıstırıyor pedogogtanmı yardım almalıyız bılmıyorum,ogretmenımızde yol gostermıyor anne baba olarak ne yapacagımızı sasırmıs durumdayız

   • Merhaba,
    Oğlunuzun öğretmeni ile arasında iletişim problemi varsa bu durum onda okula ve derslere karşı tepki oluşabilir. Hem okumaya öğrenmeye istekli, hem de ufak bir yanlışta vazgeçmesi başarılı olamama kaygısından kaynaklanıyor.
    Halbuki öğretmeninin onun yapabileceğine inandırması onu teşvik edecektir. Çocuklar kendilerini güvende hissettikleri noktada kaygıları azalır, okula uyumları da kolaylaşır.
    Burada en önemli görev öğretmene düşüyor.

 77. Slm şule hanım benim kizim 2011 doğumlu 1sinifa gidiyo ama henüz okumaya geçemedik arkadaslarindn biraz geriyz oda bunun farkında kendini içine kapatiyo sorulan sorulara cevap ver mi yo çok uzuluyo harfleri birleştiremedi için nasil davrana bilirim bu konuda

  • Merhaba,
   Hece tablosu çalıştırın. Öğrendiği hecelerden kelimeler oluşturun. 15 tatilde bol bol tekrar yaparak arkadaşlarına yetişebilir. Görsel materyaller kullanmak hafızasında tutmasına yardımcı olacaktır.

 78. Merhabalar Şule hanim.Oğlum 69 aylik okula basladi.Dikkati daginik ve rahat bir cocuk.Duzenli ve uzun saat calismalarimiz sonucu okumayi ogrendi.Tabi bu arada hazirladigim kagit oyunlari ile de cok oynadik.Bence buyuk bir yol katetti oglum.Harfleri halen karistirsa da ve dk da az kelime okusa da basardik.Hic onemli degil benim icin,acele etmiyorum.Lakin ogretmenimiz acele etmedigini,zamanla basaracagini soylesede,psikolojik bir baskisi var.Bunu hissediyioruz.Ben acele etmesem de eksik odevle okula gondermedim.Ama yari yili bitirirken oglum evde odev yapmayi reddetmeye basladi ve icinden cikamadim.Benim bunyem kaldiramadi daha fazla ve rahatsizladim.Hem yogun calismak,hem de vicdan azabi cekmek ve diger cocuklarimin da ilgi beklemesi..Yardim almaya kara verdim ve oglum Etute basladi.Ve oglum cok mutlu,odevlerini hizli yapiyormus.Evde kendine ait hic vakti yoktu( ve dolayisiyla benimde) artik ailesiyle aksamlari vakit geciriyor.Tek sıkintımiz erken kalkmak.Bir duzen kurduk seviniyorduk.Erken yatip erken kalkip,uzulmeden ,yorulmadan okula gidiyorduk.Hersey guzelken ogretmenimiz buna karsi bir durus sergiledi.Durumumuzu defalarca anlatmama rağmen anlamak istemedi.Cocugun okulda ruhen olmadigini,dinlemedigini vs.vs.Ki bunlar etutten oncede vardi!Beni ve cocugumu yine birakmayacak biliyorum!Beni yine bir karar vermek durumunda birakti maalesef.Ama bu karar ne olmali sizler gibi bilir kisilerle istisare etmek istedim.Cocugumu en zararsiz boyle bir durumdan nasil kurtarabilirim.Okuldan almak(yari donemde)?Ögretmen ve okul degistirmek?Ayni ögretmenle bu duzende inatla devam etmek?Yada pes edip eksik odevlerle oglumu yine ayni ogretmenle okula gondermek?Cok uzgun ve yorgunum.Fikirlerinizin benim icin ışık olmasi umuduyla…

  • Merhaba,
   İlkokul birinci sınıf hem öğretmenler ve hem de öğrenciler için stresli bir süreçtir. Maalesef bazı iletişim problemleri de ortaya çıkınca, kötü öğrenci veya öğretmen şikayetleri baş gösterir. Aslında kötü öğretmen, öğrenci yoktur. Öğretmen ve öğrenci arasında iyi veya kötü iletişim vardır. Ancak iyi veya kötü iletişim kurulması, öğrencinin değil öğretmenin sorumluluğundadır.
   İlkokul 1. sınıfta amaç okulu sevdirmek olmalı. Oyun çağından okul çağına yeni geçen çocuğu baskıyla boğarsanız psikolojik problemler ortaya çıkar. Son zamanlarda problemli çocukların sayısında ciddi artış söz konusu.
   Öğretmeninizin bakış açısı değişmediğine göre inatla devam etmek sadece çocuğa zarar verecektir. Ben öğretmen seçme hakkının olması gerektiğine inanarak çocuğunuzu anlayacak ve onu akademik olarak destekleyecek bir öğretmenle eğitimine devam etmesini öneriyorum. Tabii bu durumda okul değiştirmenizde sağlıklı olacaktır.

 79. 2010 doğumlu 2.sınıfa giden oğlum var.1. sınıfta okuma ve yazmayı sınıfında en son öğrenen öğrenci idi.sınıf öğretmenimiz ram a yönlendirdi.ram sonucu parlak zeka sınırında çıktı.rahatladık ama 2.sınıf bizim için daha zorlu oldu okuduğunu anlamıyor.soruları okumaya başladığında dağılıyor ve ne sorulduğunu hatırlamıyor.ancak ben okuyunca cevap verebiliyor.
  ne yapmalıyım?

  • Merhaba,
   Öğrenme güçlüğü yaşayan parlak zekalı çocukların dikkatli bir şekilde ele alınmaları gerekmektedir. Nedeni, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) parlak zeka düzeyindeki çocuklarda da görülebilir. Bu onlarda akademik alanda sorun yaşamalarına neden olmaktadır. Belirli alanlarda üst düzey performans gösterirken, sözel ifade, yazılı ifade, okuduğunu ve dinlediğini anlama,okuma becerileri ve muhakeme gibi alanlarda gerçek performanslarını gösteremezler.
   Agresif, dağınık, motivasyon kaybı, dikkatsiz, zayıf hafıza, zayıf algı, ilgi duydukları alanlarda yüksek motivasyon, arkadaşlarıyla iletişimsizlik ve akademik olmayan ortamlarda yaratıcılık… bunlar parlak zekalı ancak öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerin özelliklerindendir..
   Bir uzmanla iletişime geçerseniz bireyselleştirilmiş eğitim programıyla çocuğun takibi yapılır ve aksayan kısımlar için hızlı önlem alınarak akademik hayatının sorunsuz geçmesi sağlanır.

 80. Merhaba benim oğlum 2011 doğum lu.masallah akıllı ama okuma yaptırmamı sevmiyor istemiyor.yazmada yok ama bakip yaziyor okuyamiyor.dikte odevi bakip yazabiliyor.sinifta çok hareketli algılama bozukluğu olabilir dedi.öğretmeni bir pedolog a götürün dedi goturmedik hocam yanlismi yaptık.suan netten araştırma yapıyordum nasıl okuta bilirim diye sizi gördüm yorumlardan okudum yinede yazmakta fayda var diye düşündüm.okutma icin ne yapmam gerekiyor arkadaslari okumaya gecti.odevlerini yapiyor.bazen beni dinlemiyor.belki sorun bendede ben yaptırmamı yorumlardan yardimci olursaniz çok sevinirim

  • Sonunda yanlış yazmışım kusura bakmayın okumayı okumayı nasıl ögretmeliyim ne yapmam gerekiyor hata bendede hata olabilir Şule hanim hayırlı günler iyi çalışmalar dilerim

   • Merhaba,
    Çocuğunuzda öğrenme güçlüğüne sebep olan ve çeşitli problemleri beraberinde getiren dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olabilir. Mutlaka bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçmenizi öneririm.

    • Şule Hanım 2011 doğumlu kızım bu sene 1.sınıfa gidiyor okuyor ama okuduğunu yazamiyor harflerin hepsini biliyor ama yazamiyor bende de hata var çok bağırıp çağırıyorum sinirlerime hakim olamıyorum ne yapmam lazım lütfen acil yardım istiyorum artık benim de çocuğumun da psikolojisi bozuldu

     • Merhaba,
      Bağırmakla çocuğunuz daha iyi anlayamaz, bu onda hata yapma kaygısı oluşturur, öz güven sorunu başlar ve okuldan, ders yapmaktan soğutur.
      Harfleri biliyorsa ve okuyorsa yazamaması için bir neden yok. Ancak el kasları gelişmemişse bu açıdan yazamıyor olabilir.
      Önce hece yazdırın, sonra yazdığı hecelerden bakarak kelime türetip yazsın. Bakmadan yazamıyorsa şaşırdığın yerde bakabilirsin diyerek yazarken bakmasına müsaade edin. Baskı yapmayın, ders çalışmayı keyifli hale getirin, teşvik edici olun, arada ödüllendirin. Yarı yıl tatilinde bol bol dikte çalışması yaparsanız bu sorunu aşarsınız.

     • Merhabalar Şule hanım benim olum 13 02 2010 doğumlu 2.sınıfa gidiyor okumaya geçemedi psikatriye götürdüm aykü testinde hiperaktif çıktı kendini derse vermiyo tavana bakıyo oyun oynamak yemek yemek televizyon izlemek istiyor lütfen bana yardımcı olun şuanki öğretmeni erkek bana kız öğretmen istediğini söylüyor öğretmenini istemiyormuşum dediğimde susuyor bide alt ıslatma kaka kaçırma problemimiz var

     • Merhaba,
      Çoğu zaman alt ıslatma stresle ilgili olduğu gibi duygusal kökenlide olabilir. Okul ve ev ortamında yaşanan çocuk açısından olumsuz durumlar ile çocuğun yaşadığı şoklar, kazalar, ilgisizlik, sevgisizlik ya da aşırı sevgi bunu tetikler.
      Öğretmeniyle iletişim problemi yaşayan çocuklar öğretmenlerini sevmez ve istemezler. Bu durumu öğretmeni ile konuşabilirsiniz, onun görüş ve önerilerini de alarak birlikte davranış geliştirebilirsiniz. Çocuğunuzda dikkat eksikliği ve hiperaktivite mevcut. Bu nedenle mutlaka bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişimde ve kontrolünde olmanızı öneririm. Çocuğunuzun, gerek sosyal ve duygusal açıdan, gerekse akademik geleceği açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 81. merhabalar..
  2011 doğumlu oğlum 1.sınıfa başladı. harfleri tanıyor. heceleri biliyor. bazen ankara derken nakara diye ilk harfin yerini değiştiriyor. bir hafta öncesine kadar aynı metni okuya okuya okuma akışı çok güzel hızlanıyordu. ama şimdi heceleri çok uzatıyor. ilkbahar okuyacak iiilllkbaaahaaarr diye çok uzatıyor. p ve r harflerini çok belirgin söylüyor. uzatarak okuduğu için hem yoruluyor hemde metnin bazen ne demek istediğini anlamıyor. dakikada okuduğu kelime sayısı çok az. kelimelerin uzun yada kısa oluşuna göre 18 ile 27 arası değişiyor. uzatarak okumaması için ne yapabilirim. şimdiden çok teşekkür ederim..

  • Merhaba,
   Çocuğa süre tutarak okutuyorsanız bu onda kaygıya neden olmuş olabilir. Bu nedenle okuma şekli bozulmuş olabilir. Harflerin yerini değiştirmesi sık olmuyorsa, bu durum heceleri tam olarak kavramadığındandır. Okumanın mantığını tam çözdüğü zaman hiç bir sorun kalmayacaktır. Çocuğun bu seviyede hızlı okuması değil doğru ve anlayarak okuması önemlidir. Önerim çocuğu çok baskılamayın, dakika tutarak okutmayın, başka arkadaşları ile kıyaslamayın ve okurken onun rahatlamasını sağlayın.

   • cevabınız için teşekkür ederim. başka arkadaşları ile ben kıyaslamıyorum ama öğretmen okulda okuma hızları artsın diye süreli okutuyor. daha önceden iki kişiyi yarış gibi yaptırıyordu. ilk başlarda eğlenceli geldi oğluma. ya geçiyor ya berabere kalıyordu. kaygısı olan çocuklar var galiba okumak istemeyince oğlumda ben tek okucam yarış yapmıcam demeye başladı. bir birbuçuk haftalık bir süreçti.öğretmenimiz şimdi dakikada kaç kelime okuyor onu tutuyor deftere bizim bilgimiz için not düşüyor..

 82. merhaba şule hanım benim de yeğenim ya heceleri eksik okuyor ya da ekleme yapıyor bunun sebebi nedir ve ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba,
   Yeğeniniz muhtemelen disleksi (legasteni) olabilir. Bu bir okuma güçlüğüdür. Çocuklarda en sık görülen özelliklerini sıralarsak;
   Okurken bazı hece,harf ve rakamları ters okurlar (ne-en, çok-koç, b-d, y-h..vs)
   Okuma eyleminden kaçınırlar
   Okuma hız ve nitelik açısından yaşıtlarından geridir
   Harf-ses uyumu gelişmemiştir
   Akıcı ve vurgulu okumakta zorlanırlar
   Hecelemede sorun yaşarlar
   Otomatik okuma çok sık görülür (sonunu yuvarlama gibi)
   Okurken hece-harf ekleme veya eksik okuma görülür
   Okudukları parçayı anlamakta zorlanabilirler, başkası okuduğunda daha iyi anlarlar.
   Özel öğrenme güçlüğü olan çocukların bulguların hepsini taşımaları gerekmez. Erken tanınması önemlidir.
   Bu özelliklerden yeğeninizde de gözlemliyorsanız, önerim bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçmenizdir. Çünkü kesin tanı konur ve bu bağlamda bir yol haritası belirlemiş olursunuz.

   • İyigünler oğlum 2011 dogumlu 1. Sınıfa gidiyor öğrendiğini cabuk unutuyor.disleksi dediler.özel eğitim ve destek eğitime başladık.fakat ben dahil olmak üzere öğretmenimizde kapalı heceleri birleştirmede hıc sıkıntı yok ama acık heceleri bulunuyor o an öğrense bile 10 dakika sonra unutuyor.yani el al ak ik problem yok fakat le la ka ki bilemiyor ezber biz soyleyınce söylüyor sonra unutuyor.çok zorlanıyoruz.

    • Merhaba,
     Çalışırken görsel materyallerde kullanın. Öğrendiği heceleri bir okuma parçası içinde buldurun, yine öğrendiği hecelerle kelime türetmesine yardım edin. Unutmasını sorun etmeyin, bol tekrar ve dikte yapın.
     Yarı yıl tatili de zorlandığı kısımları pekiştirmesi için bir fırsat olacaktır. Onu yapabileceğine inandırın ve teşvik edin. Zorlandığı heceleri kartlara yazdırın ve bu kartlarla –oyun şeklinde hece bulma ve bulduğu hecelerden kelime türetme gibi– öğrenmeyi zevkli hale getirin. Biraz süre alsa da hecelerin mantığını çözecek ve mutlaka okumayı halledecektir.

     • Tesekkurederım.birde ogretmenimiz okuma yazmaya geçenlere madalya takacak.oğlum okumaya ogrenmeye çok gayret edi yor.Çok çabalıyor.öğretmenimiz yusufa moral olsun gayretı çok fazla onu tesvık etmek için yusufada madalya takacagım dedı.fakat biz oglumı başarmadan ödül almak olumsuz etkılermi acaba dedık.yani öğretmen çabası için takmak istiyor.ne yapmalıyız

     • Öğretmeninizin, oğlunuzun çabasını desteklemek için onu ödüllendirmesi onu teşvik edecektir.

     • Benimde çocuğum 1ci sınıfa gidiyor harfleri biliyor ama okuyamiyor ne yapmam gerekiyor

     • Merhaba,
      Hece tablosu çalıştırın. Sesleri tam kavrayamadıysa harfleri birleştirmekte zorlanıyor olabilir. Bunun için;
      Harflerin seslerini ve şekillerini çevrenizdeki varlıkların sesine ve şekillerine benzeterek öğretebilirsiniz..
      “n”harfini araba sesi,
      “a”harfinde şaşırma taklidi,
      “e”de kızma taklidi,
      “s”de yılan sesi,
      “ş”çıngıraklı yılan,
      “o”da ağızımızın yuvarlak açıldığına dikkat çekin,
      “u”bardak ,
      “m”dudaklarnızı iyice kapatarak mmm sesi çıkarın…
      heceleri okuturken de bu benzetmeleri hatırlatarak okumasına yardımcı olun.
      Öğrendiği hecelerden kelimeler oluşturmasını isteyin.
      Yarı yıl tatilini verimli geçirirseniz sınıf seviyesine yetişecektir.

 83. Merhaba Şule hanım,şubat 2011 doğumlu oğlum çok güzel okuyordu ama bir haftadır sesli harfle başlayan kelimelerde tıkanıyor sesi çıkarana kadar eeee evi diye çıkarmaya başladı. Konuşurken yapmıyor sadece okurken sesli harfle başlayanlarda yapıyor. Neden kaynaklanabilir, geçici mi bu durum düzelir mi?

  • Merhaba,
   Bu durumlar muhtemelen çocukların baskı ve stres altında kalmaları, kendilerinden büyük beklentilerin olması ve kontrolcü bir çevrede oldukları zaman ortaya çıkabilir. Çocuğunuz son zamanlarda okuma hızıyla ilgili bir baskı yaşadı mı? Okul ve arkadaş çevresinde onu strese sokan bir süreç oldu mu?
   Bu durum geçicidir. Ancak altında yatan sebeplerin bir an önce ortaya konulması ve çözüm üretilmesi önemlidir.
   Eğer bir düzelme gözlemlenmiyorsa mutlaka bir uzmanla iletişime geçmeniz gerekir.

 84. Merhaba sule hanim benim kizim 23 temmuz 2011 dogumlu bu yil ilk okula basladi baslamadan once okumayi biliyordu. Nerdetse yari yil tatiline girecegiz gsyet iyi okuyordu bi anda okumasi bozuldu hecelemeye basladi bir iki gundur harfleri farkli soylemeye basladi bazilarini yutuyo cok üzüluyorum bu duruma napmam gerekiyor acaba..

  • Merhaba,
   Kızınızda bir anda akademik güçlük görülmesinin nedeni “duygu durumunda” olumsuzluk yaşıyor olmasından kaynaklanıyor olabilir. Mutlaka nedenlerini araştırmak gerekir. Öğretmeni ile ve okul rehberlik hocasıyla görüştünüz mü? Şayet yardımcı olacak bir bilgi veremiyorlarsa bir uzmanla iletişime geçmenizi öneririm.

 85. Merhaba 29 08 2011dogumlu 1. sınıfa giden bir oğlum var çok hareketli çirkin de olsa yazıyor ama birleştirip okuyamiyo aslında harfleri tek tek biliyor fakat birleştirip okumada zorluk çekiyor .ne yapmam gerekiyor .

  • Merhaba,
   Okumanın mantığını kavrayamamış olabilir. Hece tablosu çalıştırın. Öğrendiği hecelerden kelimeler oluşturun. 15 tatilde bol bol tekrar yaparak arkadaşlarına yetişebilir. Görsel materyaller kullanmak hafızasında tutmasına yardımcı olacaktır.
   Hareketli olması odaklanmasını engelliyor olabilir. Çocuğunuzun hiperaktif olup olmadığını öğrenmeniz için bir uzman ile iletişime geçmenizi öneririm.

 86. Merhaba benim oglumda 1.sinifa gidiyor sinifta ogretmeni hic dinlemiyor yerinde oturmuyor dikte calismalarini ,okumayi yapamiyor bende otursun dersi dinlesin diye gidip sinifta oturyorum sizce ne yapmaliyim

  • Merhaba,
   Bu yaş grubu çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. Çocuğunuz bu duruma henüz hazır olmayabilir ve tepkisini de bu tür davranışlarla gösteriyor olabilir. Çocukların ve dolayısı ile ailelerin yaşadığı bu güçlük çocukların yeterliliklerinin sınanmaya başlaması ile problem yaratmaktadır.Bu durum çocukların daha öğrenim hayatlarının başında öğrenmeye karşı olumsuz tutum geliştirebilmelerine yol açmaktadır.
   Çocuğunuzun bu davranışlarının nedeni ve öğrenme güçlüğü olup olmadığının belirlenmesi için bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçmenizde yarar var.

 87. Merhaba Şule hanım;
  Benim oğlum 11.11.2010 doğumlu. Dirençli epilepsi rahatsızlığı var ve iki sene öncesine kadar yoğun nöbetleri vardı. Şimdi hiç nöbet geçirmiyor ama nöbetlere bağlı gerilemesi oldu. Bu sene 1 ci sınıfa gidiyor kaynaştırma öğrencisi olarak. Kullandığı ilaçlar sebebiyle öğrendiği harfleri unutuyor. Özel eğitime de gidiyor ama hiç ilerleme kaydedemedik. Özel eğitim öğretmenimiz yapamama kaygısı taşıyor diye söylüyor. Ne yapmalıyız acaba? Teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Dirençli epilepsi hastalarında öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, ikincil öğrenme ve bellek sorunu, kaygı bozukluğu ve depresyon gibi durumlar sık gözlenmektedir.
   Epilepsi nöbetleri olan çocukların değişik derecelerde öğrenme bozuklukları oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra epilepsili çocukların öğrenme güçlüğü yaşaması psikolojik güçlükler, düşük özgüven ve ilaç etkilerine de bağlanmaktadır.
   Fiziksel, biyolojik, psikolojik ve entellektüel yönden büyük değişikliklerin yaşandığı okul döneminde epilepsisi olan çocuklar hastalığa karşı
   yalnızlık, kendini akranlarından farklı görme, kaygı, öfke ve depresyon gibi tepkiler verebilmektedirler.
   Tüm bu nedenlerle ve özel eğitim de bir ilerleme kaydedemiyorsa mutlaka bir psikiyatrist ile iletişime geçmenizi öneririrm.

 88. Merhaba şule hanim benim haziran 2011 doğumlu bir kızım var birinci sınıf öğrencisi okumayi takilarakta olsa yapiyor okuyor ama bakmadan yazi yazamiyor cok fazla hata yapıyor harf atliyor yazdiermak istedigim kelimeyi yada heceyi okuyor ama bakmadan yazamiyor harf atliyor cok fazla yanlis yapiyor yazmasi gerekenden farkli harf yaziyor duzeltme yapmasini istedigimde yazinin tamamini silmeye kalkiyor ne olur yardim edin ne yapabilirim akilli ve ezberi kuvvetli bir cocuk ama cok cabuk unutuyor daha birden ona kadar olan sayilaribile tanımıyor karistiriyor

  • Merhaba,
   Bu yaş grubu çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. Yazı yazamamanın birçok nedeni olabilir. Mesela ince motor becerilerde yetersizlik, görsel ayrımlaştırma ya da sıralama becerisinde sorunlar olabilir ve bu algıların mutlaka geliştirilmesi gereklidir. Bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçmenizde yarar var.

   • Methaba Şule hanim benim kızım mart 2011 dogumlu 1.sinifa gidiyor okumasi dikte çalışmaları cok guzel ama kitap okumak istemiyor bazem kizdigim oluyor o zaman hiç okumak istemiyor okuduğunu anlamiyor

    • Merhaba,
     Ona kitap okuma süresini kendisinin belirlemesini isteyin. Okuyacağı kitabı kendisi seçsin. Okumaya teşvik için bir sayfa siz bir sayfa kızınız okusun. Okurken arada kitabın konusu ile ilgili konuşun ki okuduğunu anlasın ve odaklansın. Az yazılı ve resimli kitaplar tercih edin, resimler hakkında birlikte sohbet edip kitabın konusunu tahmin etmeye çalışın. Baskıyla yaptırmayın, çünkü doğal olarak tepki gösterecektir. Okul ve ders olmadığı için 15 tatilde okuma alışkanlığı daha fazla pekişecektir.

  • Merhaba benim kızın haziran 8 2011 doğumlu biz 1.sinif öğrencisi, bizim sıkıntımız yazmayı yapıyoruz, matematik idare eder ama harfleri birlestiremiyoruz ister istemez evde sıkıntı oluyor ben ne yapabilirim.nasil onu birlestirebilirim ben ona kağıtlar hazirladim şeyin internetten aynısını açtım yazı tahtası yaptık ama öğrenme isteği yok olsa yapacak biliyorum psikoterapiye gidin diyorlar ne yapabiliriz acaba yardımcı olursanız çok sevinirim

   • Merhaba,
    Okuma çalışmalarında ilerleyemeyen çocukların heceleme kavramını pekiştirmeleri gerek. Bu mantığı çözebilmeleri için hece çalışmalarına başlayın. Hece tablosundan ezberleterek çalışmayı deneyin. Hece tablosundaki kelimeleri resimli örnekler kullanarak birleştirin. Zorlandığı yerlerde birlikte okuma yapmaktan çekinmeyin. Önce siz okuyun sonra ona okutun. Sonra harflerin nasıl birleştirildiğini anlatın. Okuduğunu mutlaka yazdırın, tekrar yazdığını okutun. Merak etmeyin birleştirme tekniğini kavrayınca okumaya geçecektir.

 89. Merhabalar benim kızım2.sinifa gidiyor okumasinin hizlanmasini istiyorum yavas okuyor once basta harfi soyluyor oyle okuyor nasil bir yol izlemeliyim iyi aksamlar..

  • Merhaba,
   Başta söylediği harfi içinden söylemesi için sık sık uyarın. Mutlaka dikte yaptırın. Kısa metinler, şiir, bilmece ve bol bol tekerlemeler okutun. Aynı metni bol bol tekrar ettirmek kelime dağarcığını çoğaltacağı için hızını artıracaktır..
   Çocuğunuzu çeşitli oyunlarla yarış şeklinde okumasını daha hızlı yapması için teşvik edin.

 90. Merhaba şule hanım.çocugum wısc-r testi sonucunda parlak zeka çıktı ama okumada zorlanıyor.sesleri tanıyor. iki sesli heceleri okuyor.3 veya 4 lu hecelerde zorlanıyor.okudugu iki sesli heceleri 3 lu ve 4 lu hecelerde de uygulamada zorluk cekiyor.ne yapmamız gerekir.

  • Merhaba,
   Okuma çalışmalarında ilerleyemeyen çocukların heceleme kavramını pekiştirmeleri gerek. Bu mantığı çözebilmeleri için hece çalışmalarına başlayın. Hece tablosundan ezberleterek çalışmayı deneyin. Hece tablosundaki kelimeleri resimli örnekler kullanarak birleştirin. Zorlandığı yerlerde birlikte okuma yapmaktan çekinmeyin. Önce siz okuyun sonra ona okutun. Sonra harflerin nasıl birleştirildiğini anlatın. Okuduğunu mutlaka yazdırın, tekrar yazdığını okutun. Merak etmeyin birleştirme tekniğini kavrayınca okumaya geçecektir.

 91. Merhabalar Şule hanim benimde 2011 mayis dogumlu kizim 1.sinifa gidiyor.Bizim sıkıntımız dikte yapamamiuor soyledigim kelimeyi ya yanlis yaziyor yada eksik yaziyor okuldan verilen okuma kitabinin 3. sune bitirmek uzere fakat baslarda cok akici okuyordu simdi kelimeler cogaldikca hem yavas okuyor hemde kelimeleri tamamlamadan birakiyor sayilarida mesala2, 4,5,7 surekli yazmamiza rağmen ters yapiyor birde r lerde sıkıntı var soyleyemiyor r harfine y diyor dili donmedigi icin mesela arda yazicagina dili nasil donuyorsa o sekilde yani ayda yaziyor ve cok hareketli calisirken elinde biseylerle oyalaniyor sunu alim anne okucam diyor bi bakiyosun su bahanesiyle tekrar kalkiyor ne yapicami bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim sevgiler

  • Merhaba,
   Çocuğunuza örneğin “gel” yazdıracaksınız, hemen bir çırpıda “gel” deyip beklemeyin gggg eeee llll şeklinde sesleri çıkartın bu şekilde doğru yazacaktır kendine güveni gelecektir. Bu şekilde doğru yazabiliyorsa yavaş yavaş seslendirmenizi kısaltın kademeli olarak..örneğin en başta gggggg şeklinde bir sesi uzatıyorsanız daha sonraki çalışmalarınızda ggg şeklinde söyleyin kademe kademe azaltın olayı kavrayacaktır.
   Ayrıca, resimli dikte çalışmaları yaptırın. Aşağıda linkini verdiğim video size yol gösterici olacaktır.

   Resimli Dikte Çalışması

   “r” harfini zamanla söylemeyi başaracaktır. Yalnızca “r” yerine “y” yazdığı zaman uyarıp düzeltmesini sağlayın, bu onda farkındalık yaratacaktır.

   Çocuğunuzun hareketli olması hiperaktiviteden kaynaklanıyor olabilir. Bu konuda tanı koydurmak çocuğun eğitim hayatı için önemlidir. Bu nedenle profesyonel destek almanızı da öneririm.

 92. Merhaba şule hanim 1 sinifa giden bir oglum var hiperaktif bir cocuk ne okulda ders yapiyor ne de evde yapmak istiyor okumayi bir türlü yapamiyor dikte ile yazdırıyorum bazen cok güzel yapiyor bazende hic yapamıyor herseyi cok cabuk unutuyor n

  • Merhaba,
   Öncelikle yapılması gereken şey çocuk ve ergen psikoloğuna gitmektir. Çünkü bu sayede çocuğun tedavi edilerek akademik hayatı kurtulabilir.
   Bu çocukların eğitimini planlarken;
   Çocuğun yemek yiyeceği saatler, televizyon izleyeceği, ders çalışacağı saatler iyi planlanmalıdır. Çünkü bu çocukların önceden ne yapacağını bilmesi gerekiyor. Çocuğa, bir saat sonra ders çalışmaya başlayacaksın, şu saatte tv izleyeceksin demek gerekiyor.
   Tedavisi, eğitim ve ilaçla olmaktadır. Bu çocukların dikkati 20 dakikadan fazla değildir. Ders kitabı, kalemi dışında masasında dikkatini dağıtacak bir şey olmaması lazım. Bazı çocuklarda renkli kalemler çok işe yarıyor. Bu tip uyarıcı etkenler dikkati toparlamayı sağlıyor.

   • Merhaba şule hanım.arkadasimin.kizi okuyor ama yazamiyor yazmakta zorluk çekiyo.okumasi iyi.annesi yazdırırken bağırarak.yazdirmaya çalışıyo.

    • Merhaba,
     Bağırarak bir şeyi yaptırmaya çalışması en büyük hata. Çocuk önce bakarak yazsın sonra bakmadan yazmaya çalışsın. Hece tablosunu okuyarak ve yazarak çalışsın. Anne çocuğuna destek olmalı onun bunu başarabileceğine inandırmalı. Bir süre sonra zaten sorunsuz yazmaya başlayacaktır.

 93. Merhaba şule hanım bir yakınımın 6. Sınufa giden bir çocuğu var çocuk okuma yazma bilmiyor kısa kelimeleri heceleyerek okumaya çalışıyor uzun bir kelime gelince bakakalıyor ben yardımcı olmak istedim o yüzden araştırırken sizi buldum ne yaparsam faideli olabilirim acaba. Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,
   İlgilendiğiniz çocuk disleksi olabilir. Öyle ise, disleksik çocuklar okul eğitimi dışında destek eğitimine ihtiyaç duyarlar. Öncelikle bir Çocuk ve Ergen Psikiyatristi ile iletişime geçmelisiniz ve disleksi yönünden değerlendirilmesini isteyiniz. Uzman, aile ve okulun işbirliği çocuğun akademik gelişmesiminde en önemli unsurdur.

 94. Merhaba sule hanim benim oglum 2011 dogumlu 1.sinifa gidiyor ve okulda hic dikte yapamiyor evde yapiyor ama okulda yapamiyor ozel ders vermesi icin baska bi okulda bi ogretmenle gorustum oglumu o okulda 1. Sinifa koydu bir ders burda dursun bakalim ne durum diye ve sinif ogretmeni durumun cok kotu oldugunu soyledi gorustugum ogretmen bi de ben bi bakim ne durumda dedi baska bi odaya girdik orda once 2 harflileri yazdirdi sonrada cumle yazdirmaya basladi 6 harfli kelime bile yazdirdi hepsi yazdi rehber ogretmenini cagirdi onunla gorustuk cocukta sinif hobisi olmus dedi napcami bilmiyorum bi yardim almalimiyim ogretmeniyle konustum gerek yok zamanla asar diyor lutfen yardim edin

  • Merhaba,
   Okul fobisi çocukların açıklayamadığı ve bastıramadığı bir korkudur. Çocukların yaşadıkları bu kaygı için tek bir neden belirtilemez. Çocuğun kişilik yapısı, ailenin yaklaşımı, okuldan kaynaklanan faktörler birer etkendir. Buna hangi durum ve duygunun neden olduğunu bulup, bu sorunun çözülmesi için çalışılmalıdır.
   Bunun için aile, bir psikiyatri merkezinden yardım almalıdır. Psikiyatrik yaklaşım ve psikoterapi birlikte götürülmelidir. Öğretmen ve ailenin sıkı işbirliği içinde olması gereklidir. Öğretmenin güven verici ve zorlayıcı olmayan tarzı önemlidir.

 95. Yazmasinda sorun yok öğrendiğini çabuk unutuyor m bu harf neydi diye sorduğumda durup düşünüyor bu neydi diye susup kalıyor ne yapmam gerekir tv çizgi film izliyor genelde izlemesine izin vermiyorum izlersede saatlerce başından kakmiyor ve okuldan gelirken anne ben resim yapacağım diyor saçma resimler yapıyor mesela okulda arkadaşını korkutmak için aklından yaratıklar çiziyor uzay gemisi çiziyor bunlar normal mi

  • Çocukların hayal gücü geniştir. Çocuğun bu dönemde özgüveni ve kendini resimle ifade edebilmesi, çocuğun diğer etkinlik alanlarını da olumlu bir şekilde etkiler.
   Öğrendiğini unutması pekiştirmediğinden kaynaklanıyor.
   Bunlar henüz oyun çocuğu olduğundan ödevlerin yoğunluğu onlarda tepki doğuruyor. Bu durum diğer öğrencilerde de mevcutsa veliler birlikte öğretmeninizle bu durumu konuşup onu bilgilendirebilirsiniz.
   Çocuğunuza baskı ile ders çalıştırmayın ancak onunda isteği ile çalışma süresi belirleyin, ona göre de çalışma programına uymasını isteyin.

   • Mrb kizimda konusma sorunu var 1.sinifa basladik ama okuma hic yok acaba neden ayri rehabilitasyon merkezi ne goturuyorum konusma terapisi icin bu yol kat edemedik daha

 96. Öğrendiği harfi unutuyor doktara doturduk gelişim bozukluğu onda da bir şey çıkmadı dediler cocuk çok odevden bezginlik geldiğini söylediler çünkü öğretmen günlük 4 ve ye 6 sayfa ödev veriyor bunu bitirene kadar uyumuyoruz uykusuz kalincada derste uyuyormus buna yapmam lazim

 97. Şule hanım merhaba 13.12.2011 ki oğlum var bu sene birinci sınıfa başladı ilk 3 harfi ogerndi e l a ama gerisini öğrenemedi harf birlestiremiyor öğrendiği harfleri tanıyor ama bakmadan yazamıyor mesela melek yazacak anne harf neydi diye söylüyor bende tekrar edip yazıyor ne yapmam lazım h

  • Merhaba,
   Hece tablosu çalıştırın. Hece tablosundaki kelimeleri resimli örnekler kullanarak birleştirin, okutun, yazdırın. Okuduğunu mutlaka yazdırın ve yazdığını da okutun. Yapamadığı yerden yeniden başlayın çalışmaya, sınıfla aynı düzeyde gitsin diye zorlamayın. Zaten bir süre sonra okumanın mantığını kavrayacak ve sınıfa yetişecektir. Sabırlı olun, kimseyle kıyaslamayın ve onu teşvik edin.

 98. Şule hanım merhabalar,
  Benim oğlum 2011 doğumlu ve şuan birinci sınıfa gidiyor.Öğretmenimiz harflerde çok yavaş ilerlemesine rağmen (şuan yeni N harfine geçti)oğlum hala sesleri birleştiremiyor.Daha doğrusu öğretmenimiz L harfini lı olarak öğrettiği için ela kelimesini e-lı-a diye heceliyor.Defalarca düzeltmemize öğretmemize rağmen ısrarla ilk öğrendiği gibi düşünüyor.Ama bakmadan ela kelimesini yazdırdığımda çok güzel yazıyor.Başka kelimelerde ise hecelemeyi yapamadan birden telaffuz etmek istiyor saniyelerce düşünüyor.Vermiş olduğum bilgilere istinaden tavsiyeleriniz nelerdir?Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Bol bol dikte çalışması yaptırın. Sesleri kaynaştırarak okutun k- ka- kal-kale-kalem gibi. Öğrendiği harfleri hece tablosu şekline getirin öyle çalıştırın. Telaş etmeyin. Süreç ilerledikçe harfleri birleştirmenin mantığını kavrayacaktır.

 99. Merhaba Şule hanım benim oğlum 2011 aralık doğumlu bu sene 1. Sınıfa baslaadi aynı zamanda bir kardeşimiz oldu Eylül sonunda ilk başlarda okuma yazma çok güzeldi istekliydi hafta sonu deneme sınavlarında yıldız getirirdi ama şu an bildiği halde yanlış okuyo orta sesli harfleri yazmayı unutuyo evde ödev yapmak okuma yapmak istemiyor öğretmeni okulda okuduğunu ancak yazarken orta sesli harfleri yazmadığını söylüyor okurken içinden doğru söylüyor ama dışından yanlış söylüyor tabi bizde bu duruma sinir oluyoruz babası hemen kızıp bağırıyor itiraf etmek gerekirse bende bazen kızıp sıkıştırıyorum biraz ne yapacağımı şaşırdım artık ne yapmamız gerekiyor ha bide yazı yazarken de okurken de yerinde duramiyor masanın üstüne çıkıyor bi o tarafa bir bu tarafa oynuyor kimildiyor yardıma ihtiyacım var ne yapmalıyım ben

  • Merhaba,
   Çocuğun okul başarısının düşmesinin nedeni aileye bir kardeşin katılmasıdır.
   Kardeş kıskançlığı her çocuğun yaşayacağı normal bir duygudur. Önemli olan çocuğunuzu anlamanız ve bu duyguyla başa çıkarken ona yardımcı olabilmenizdir. Kızıp bağırarak onun bu duygusunda haklı olduğunu kabul etmesini sağlıyorsunuz.
   Çocuğunuzun gerek akademik gelişimi ve gerekse sosyal-duygusal gelişimi açısından çocuk ve ergen psikiyatrisinden aile danışmanlığı almanızda fayda vardır.

 100. Merhaba Sule hanim
  Benim oglum 28.06.2011 dogumlu bu yil birinci sinifa basladi harfleri taniyor fakat birlestiremiyor m n t k hep sorun var ela lale el diye okuyor belki ezberledi sinifta kotu oldugunu soyledi ogretmeni ne yapmaliyim yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Merhaba,
   Çocuğunuza hece tablosu çalıştırın. Hecelerden basit kelimeler türetin. Öğrendiği heceyi de kitaptaki bir metinden bulmasını sağlarsanız çocuk heceyi unutmaz.
   Okuma yazma öğretiminde en önemli aşama öğrenilen sesleri birleştirmektir. Sesleri birleştirmeyi öğrenen çocuk okumayı başarır. Yazması içinde bol bol bakmadan yazma ,dikte çalışması yapmak gerekir. Öğrenilen ses ve sözcükler tekrar tekrar okutulduktan sonra önce bakarak yazma çalışması ve en son olarak ta bakmadan yazma çalışması mutlaka yaptırılmalıdır. Sesleri birleştirerek okuyan ve bakmadan yazabilen öğrenci artık okuma yazmayı başarmış demektir.
   Unutmayalım ki her çocuk aynı zaman da öğrenmez. Bazı çocuklar 1-2 göstermede öğrenirken bazıları 10 kerede , bazıları ise diğerlerinden aylar sonra öğrenebilir. Bu normaldir. Her çocuk farklıdır ve her çocuğun öğrenmek için bir zamanı vardır.

 101. Merhaba sule hanim.benim oglum ilkokul 1.nci sinifta.hafleri cok guzel taniyor fakat katamiyor.mesela il. i ve l diyor katarak oku ded8gimde katamiyor.bu konuda nasil bir yol izlemeliyim.ne yapmaliyim.simdiden tesekkur ederim kolay gelsin.

  • Merhaba,
   Hece tablosu çalıştırın. Hece tablosundaki kelimeleri resimli örnekler kullanarak birleştirin, okutun, yazdırın. Okuduğunu mutlaka yazdırın ve yazdığını da okutun. Bir süre sonra okumanın mantığını kavrayacaktır. Sabırlı olun, kimseyle kıyaslamayın ve onu teşvik edin.

   • Hocam tesekkur ederim deneyecem soylediklerinizi..cok uzuluyorum ona oda cok gayret ediyor farkindayim ama katamiyor.dusundum okuldan almayi.aksam bana dediki anne cok istiyorum okumayi ben beceriksizmiyim.oturdum ağladim sule abla.uzuluyorum cok elimden geleni yapiyorum.cok unutuyor saniyeler gecmeden unutuyor.kizdigim anlar oluyor.cok caresizim .

 102. Merhaba,
  1.sınıfa giden kız kardeşim okumada güçlük çekiyor sayılarda ise söylediğimiz sayıyı tam tersi yapıyor haliyle çok kızıyoruz. örneğin 28 yap diyoruz 18 yapıyor sürekli bunu tekrarlıyor birkez yaptırsak’da sonradan yine aynı şekil devam ediyor. okumada’da bu tür sorun’lar var. Ama ailesel davranışlarda herhangi bir sıkıntı görmedik. gayet iyi bizimle. Kardeşim’in ne gibi sorunu vardır. zekasal olabilirmi?

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz durumlar disleksi’de yaşanan sorunlardan. Bir uzmanla görüşüp tanı koydurursanız çok daha geç olmadan çocuğun eğitiminde bilinçli bir yol takip edersiniz.

 103. Merhaba sule hanim benim oglum 2011 dofumlu virinci sinifa gidiyor okumayi az olsada yapiyor ama dikteyi yapamiyor sinifda sonuncu ve ogretmeni cok calistirin diyor ama yapmak istemiyor bazen bildigi halde yapmiyor dikte yaparken bile oturdugu yerde durmuyor ya sandalenin ustune cikiyor yada baska seyler yapiyor ve 2.5 yasinda bir kardesi var onu niye odev yapmiyor diye yapmak istemiyor durmadan kardesini dovuyor napcami bilmiyorum artik ne yapmaliyim.

  • Merhaba,
   Okula giden çocuklar kardeşleri anneleriyle evde kaldığı için daha fazla kardeşe karşı kıskançlık duyabilir ve kendileri okulda terk edilmiş, bırakılmış hissedebilirler. Onlar anne babalarının hala kendilerini sevdiğini ve düşündüklerini bilmeye ihtiyaç duyarlar.
   Kardeş kıskançlığı her çocuğun yaşayacağı normal bir duygudur. Önemli olan çocuğunuzu anlamanız ve bu duyguyla başa çıkarken ona yardımcı olabilmenizdir.
   Bir çocuk-ergen psikiyatristi ile iletişime geçerseniz çocuğunuzun gerek akademik gelişimi ve gerekse sosyal-duygusal gelişimi açısından daha sağlıklı bir bir yol izlersiniz.

 104. Şule hanım kızım1.sınıfa gidiyor harfleri tanıyor ama birleştirme yapamıyor ödev yapmayada isteksiz baska şeylerle meşgül olmak istiyor kızgın bir şekilde bakıyor ödevlerine hiç okumakta istemiyor karıştryr kelimeleride ne yapmamızı önerirsiniz dediğim gbi birleştrmeyi yapamıyor

  • Merhaba,
   Hece tablosu çalıştırın. Hecelerden basit kelimeler türetin.
   Ela bal ye.
   Öykü iyi oku.
   Anıl okula git…..
   Öğrendiği heceyi de kitaptaki bir metinden bulmasını sağlarsanız çocuk heceyi unutmaz.
   Bol bol dikte ve sesli okuma yaptırın. Onu teşvik edin öz güveni artsın.
   Sizde telaşlanmayın mutlaka geçte olsa bu dönem okumaya geçecektir.

 105. Merhaba sule hanım benim kızım 2012 doğumlu şuan 1sinifa gidiyor ilk zamanlarda çok güzeldi . heceler kelimeler çoğaldıkça birleştirmeyi yapmakta zorlaniyor ders çalışırken sürekli bir şeyler bahane edip duruyor ne yapmaliyim

  • Merhaba,
   Çocuğun okul eğitimine katılabilmesi için gerekli zihinsel, duygusal, sosyal, psikomotor ve dil becerileri 70 ayını doldurmalarıyla birlikte tamamlanmaya başlıyor. Çocuğunuz henüz ilkokula başlamaya hazır değilse eğitimin ilerleyen dönemlerinde yaşayacağı zorluklar okul fobisine dönüşebilir. Bir eğitim psikoloğu ile iletişime geçmeniz nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında en doğru tespiti yapmanızı sağlar.

 106. Oglum ekim 2011 dogumlu tahtadaki yaziyi deftere geciremiyor,ders yapmaktan kaciyor,sinifta yazida hep geri kaliyor
  ,okumada da kisa heceleri okuyor yada ezberlediklerini ama uzun kelime ve hecelerden kaciyor ne yapmam gerektigini bilmiyorum neden boyle

  • Merhaba,
   Çocuk yaşıtlarına göre yavaş ilerliyorsa, çocuğunuz bu yıl okula başlamaya hazır olmayabilir. Sınıf öğretmeni ve okul rehberlik servisi ile çocuğun durumunu görüşün. Gerekirse bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçin.

 107. Mrb lutfen yardim edin.kizim mayis 2011 dogumlu.bu yil birinci sinifa gidiyor.ayrica bu yaz absans epilepsi teshisi kondu.convuleks ilac kullaniyor.okula severek gidiyor fakat derse karsi hic istek yok.bildigi tek bi hece yok sadece sesleri cikartiyor.sinifta en geride benim kizim.ders yaparken hep agliyor korkuyor dogrumu die bsna soruyor.tek iyi yaptigi kopyalayıp yazmak.onun haricinde yazisida berbat.2 yil anasinigina gitti.ama ogrenmesi hep geriydi.yaziyi okumaya son sesden yada sesli harften basliyor.ramdan randevu aldim ancak cok kararsizim cocugumu damgalamak istemiyorum.lutfen bi fikir verin neyapmaliyim.

  • Merhaba,
   Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) , temel olarak yönlendirme amacıyla çalışır. RAM’de çocuklara gerekli testler uygulanır ve özel eğitime ihtiyaç olduğu düşünülürse hastaneye yönlendirilir. Çocuğum damgalanacak diye endişe etmeyin. Önemli olan çocuk açısından geç kalınmadan, doğru teşhis ve doğru yönlendirmedir.

 108. Merhaba şule hanım nasılsınız ?

  Kızım 2011 doğumlu, bu yıl 1 nci sınıfa başladı, derslerde dikkatini toparlayamıyor. Evde ödev yaptırırken zorlanıyoruz sürekli ödevinin başından kalkıyor. Dikkatini sürekli başka şeylere veriyor. Çok hareketli sınıfta ve evde; Harfleri tanıyor birleştirmeleride yapıyor ama çok fazla şaşırıyor. Öğretmeni isterseniz okuldan alın diyor. 1 yıl sonra gönderin diyor. Bu durumda ne yapabiliriz. Şimdiden teşekkürler,

  • Merhaba,
   1. sınıfta çocuklarda dikkat süresi kısa olmaktadır. Ancak çocukların çok hareketli olmaları dikkat eksikliği ve hiperaktivite den olabilir.
   Bunun dışında oyun çocuğu olması, sosyal olmayı sevmesi, ders konularının ilgisini çekmemesi gibi onlarca farklı sebepten dolayı olması da mümkün. Önerim bir Çocuk ve Ergen Psikiyatristi ile iletişime geçmeniz. Çünkü bu durum doğru bir şekilde analiz edilebilmeli ki çocuğun eğitim hayatı için en doğru karar verilebilsin.

 109. Meraba benim 1 sınıfa giden bir kızım var ög dediğine gore inatçı derse ilgisi yok hep kendi istediğini yapmak istiyor ki evdede ayni yazı yazıyoruz okuma çok zorlanıyor yapmak istemiyor harfleri katamıyor ve unutuyo Ne yapmalıyım bilmiyorum

  • Merhaba,
   Bu yaş grubu çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. Çocukların ve dolayısı ile ailelerin yaşadığı bu güçlük çocukların yeterliliklerinin sınanmaya başlaması ile problem yaratmaktadır.
   Mümkünse 72 aydan önce doğan çocukların okul öncesi eğitim alması, eğer ilkokula başlamış ise en erken dönemde ortaya çıkacak sorunlara bir çocuk ve ergen psikiyatristine başvurarak müdahale edilmesi son derece önemlidir. Eğer eğer erken müdahale edilmezse bütün eğitim hayatını etkileyebilir.

 110. Merhaba şule hanım 2011 doğumlu oğlum geçen hafta bildiği kelimeleri bu hafta yapamıyor harfleri öğretiyoruz iki saniye sonra unutuyor

  • Merhaba,
   Her öğrenci farklı düzeyde bir öğrenme hızına sahiptir.
   Öğrencilerin öğrenme hızı, öğrencilik dönemlerinin her aşamasında farklılıklar gösterir. Ancak dikkat ve konsantrasyon sorunu varsa dinlenilen ders ve çalışılan konu hızlı öğrenilemez.
   Öğrendiği harflerle hece tablosunu hem yazarak hem okutarak çalıştırın. Bol dikte yapın. Ancak bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçmenizde yarar var. Çocuk öğrenme güçlüğü yaşıyorsa bir an önce tanı konulup ona uygun bir süreç takip etmeniz gerekir.

 111. Merhaba sule hanim 2011 dogumlu oglum var 1. Sinifa gidiyor ama okulda sikkinti yasiyoruz evde iki harfleri birlestiriyor okuyor ama okulda okuyamiyor ogretmen iki harfi bile birlestiremiyor diyor ogretmeni cocukta dikkat eksikligi var diyor cocugu cok calistir diyor ama cocuk evde azda olsa okuyor ama okulda yapamiyor ne yapcagimi bilmiyorum.

  • Merhaba,
   Hece tablosundan çalışın. Öğrendiği ikili, üçlü heceleri ezbere hem yazacak, hem okuyacak duruma gelmesi gerek . Bununla birlikte kısa okuma metinlerini yazarak ve okuyarak çalışsın, ezberlesin. Karışık şekilde içlerinden kelime sorduğunuzda o kelimeyi tanıyabilmeli ve yazabilmeli. Bir süre sonra artık tanıdığı kelimeleri hecelemeden okuyacak duruma gelecektir. Bu şekilde sıkı bir tempoyla çalışılırsa ilerleme kaydedecektir. Bu çalışmalar sırasında hiç bir ilerleme görünmüyorsa bir pedagog ile iletişime geçmenizi öneririm.

   • Dediginiz gibi calistiriyorum heceleyerekte olsa okuyor ama okulda hic yapamiyor a ve l birlestirip okuyamiyor ornegin bir kitap ela elli lale al diye yazildigi zaman al hecelemeden direk al diyir ama okulda harfleri bile karistiriyormus

    • Ogretmenin verdigi tekerlemeleri cabuk ezberliyor ogretmen bile sasiriyor ama okulda okuma yapamiyor evde ogretmene video atiyorum video da guzel okuyor okulda okuyamiyor diyor

    • Sınıfta arkadaşlarının önünde hata yapmaktan ve eleştirilmekten çekiniyor olabilir. Belki böyle bir durum yaşadıysa bu onun öz güvenini sarsmış olabilir. Bu durumda öğretmeninin çocuğu teşvik etmesi öz güvenini yükseltmesi gerekiyor. Başarmasına yardımcı olup arkadaşlarına alkışlatması gibi …
     Çocuğunuzla konuşun öğretmeni ve arkadaşları ile arasında ki iletişimi anlamaya çalışın. Hiç bir çocuk sebepsiz yere evde ve okulda farklı davranmaz öncelikle bunu bilelim ve altında yatan sebebi anlamaya çalışalım.

  • Benim kızım da öyleydi ben öğretmenimizden rica ettim okutma yaparken ben olmak istiyorum dedim sağolsun kabuletti 5 kelime okuyan çocuğum benimle 40 kelime okudu öğretmen şaşırdı ben üzülüyordum okuyamıyor diye dedi şimdi okuyor ama bizimde sorunumuz başka dikte yapamıyoruz ben okuyorum ona mesela kal derken i varmı diyor sesleri ayıramıyor bende çok üzülüyorum acaba neden olabilir? Benim tavsiyem okulda okurken sizde yanında olun

 112. Merhaba Şule hnm.benim oglum birinci sınıf okumadan hiç sıkıntımız yok ama yazmak istemiyor.hadilerle yazdirir oz. Öğr bugün aradı çok yavaş dedi bugunde kendini kitlesi hiç yazmadi dedi. Oğluma sordum dikte yapıyormuş ogt.kalk kelimesinin nasıl yazıldığını unuttum unutun takıldım yazamadım dedi.evde çok daha hızlı ve iyi bakmadan yazıyo ama defim ya hadilerle…disleksi olabilirmi acaba.gecende de kendi söyledi rakamları tahtaya yönlerini ters yazmış. Ama ogt.bu konuda birsey demedi yardımcı olurmusunuz lütfen.

  • Merhaba,
   Birinci sınıf çocukları kalemi yeni tutmaya başladıkları için kaleme hakim olma, onu istediği gibi kullanma noktasında sıkıntı yaşayabilir. Çocuklar, kaslarının gelişmemesinden dolayı yaşadıkları bu sıkıntının çözümü anne ve babaların alacağı tedbirlerle ortadan kaldırmak mümkün. Çocuklara el kaslarını güçlendirici hareketler yaptırılmalı. Yıl sonuna kadar bu sorunu mutlaka aşacaktır. Öğretmeni de teşvik edici, ödüllendirici davranırsa kendisine güveni gelecektir ve daha istekli yazmaya başlayacaktır. Şayet bir ilerleme gözlemlemezseniz bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçmelisiniz.

 113. 2011 eylül doğumlu kızım var 1sınıftayız okuma konusunda biraz zorlanıyız yazmada hecelerde çok zorluk çekiyoz yani 1yada 2dk yazdıgını unutuyo çok sabırsız ve aceleci ayrıca kendide üzülüyo sürekli ben yapamazsam bu olcak diyo sınıfa bakarak en son bu kalmış bu mantığı nasıl çözeceğiz çok üzülüyoz lütfen yardım

  • Merhaba,
   Her öğrenci farklı düzeyde bir öğrenme hızına sahiptir.
   Öğrencilerin öğrenme hızı, öğrencilik dönemlerinin her aşamasında farklılıklar gösterir. Ancak dikkat ve konsantrasyon sorunu varsa dinlenilen ders ve çalışılan konu hızlı öğrenilemez. Bu nedenle öğrencinin öğrenme hızına dikkat etmeyen öğretmen ve veli bir süre sonra çocukta dikkat eksikliği olduğunu düşünmeye başlar. Tabii çocukta da öz güven ve başarısızlık psikolojisi oluşmaya başlayacaktır. Çünkü aynı sınıftaki arkadaşları aynı öğretmenden aynı sürede o konuyu anlamış, ancak kendisi anlamamıştır.
   Oysa tek çözüm, öğrencinin anlama hızına dikkat edilerek bir eğitim verilmesidir.

 114. Merhaba sule hanim 2011 dogumlu bir oglum birinci sinifa gidiyor harfleri biliyor ama birlestirmeyi cozemiyor siniftaki arkadaslarindan cok geri ogretmeni cok calistir diyor calistiriyorum ama yapmak istemiyor il yazarken once hangi harfi yazcan dedigim zaman i yazcam diyor ama i yerine e harfi yaziyor ne yazdin oglum dedigim zaman e yazdim diyor peki ben ne yaz dedigim zaman i dedin diyor ama yazmiyor bazen cevremdekilerden de yardim aliyor belki onlarla daha iyi anlar diye ama onlarlada yapamiyor yardim almam gerektigini soyluyorlar cocuk dikkat etmiyor ve hic dediklerimizi anlamiyor il diyoruz ama o ele diyor artik ne yapcagimi bilmiyorum

  • Merhaba,
   Öğrendiği harflerle hece tablosunu hem yazarak hem okutarak çalıştırın. Bol dikte yapın. Ancak bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçmenizde yarar var. Çocuk öğrenme güçlüğü yaşıyorsa bir an önce tanı konulup ona uygun bir süreç takip etmeniz gerekir.

 115. Merhaba benim oğlum 2011 Mart doğumlu okuma yazmaya geçiyoruz a_ e_ l ları öğrendik k lara geçtik ama oğlum herşeyi çok çabuk unutuyor 2 saniye önce söylediğim şeyi aklında tutamiyor ne yapmak gerekiyor

  • Merhaba,
   1. sınıfta çocuklarda dikkat süresi kısa olmaktadır. Ancak bazı çocukların öğrendikleri şeyleri hafızada tutamamasının nedenleri arasında dikkat eksikliği olabilir. Ders çalışırken görsel materyallerle de öğrendiklerini pekiştirmeyi deneyin. Bu problem bir süre daha devam ederse bir çocuk ve ergen psikiyatristi ile iletişime geçmelisiniz.

 116. Merhaba şule hanım benimde oğlum 1inci sınıfa gidiyor ama hiç öğretmenini dinlemiyor yazısını bakarak yazıyor bakmadan yazmak istemiyor aslında biliyor bildiği halde ilk önce benim okumami istiyor bu yüzden sınıfta bütün arkadaşları okuyormuş sadece benim oğlum kalmış okumayan ne yapmalıyım çok sakin davranıyorum bu defa benimle dalga geçercesine söylentileri var çabuk dikkati dağılıyor aklı hep farklı şeylerde derse yoğunluk vermiyor lütfen bana yardımcı olun acaba psikiyatrist mi görürsem sizden cevap bekliyorum

  • Merhaba,
   Bir Çocuk ve Ergen Psikiyatristi ile iletişime geçmenizi öneririm. Oğlunuz da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olabilir. Bu durumun en temel sıkıntısı yaşadıkları ortam ve okul ile ilgilidir. Öğrenmekte zorlandıkları için doğal olarak yavaş yavaş kendi özgüveninin gelişmesinde de sıkıntılar yaşamaya başlarlar. İleriye dönük hem okul başarısı açısından hem kişilik gelişimi açısından hem de arkadaş ve sosyal uyum sağlaması açısından profesyonel destek almanız iyi olur.

   • Çok teşekkür ederim önerileriniz için psikiyatrise götürdüm suan ilaç tedavisi uyguluyorum ogluma Cok bi değişiklik olmadı yine hale odaklanamiyor harfleri birlestiremiyor cok beni dinlemiyor icinde istek yok suan ne yapmak gerek çok zorla yaptırıyorum dersi veya okutturuyorum

 117. Suan 1. Sinifa gidiyor, harflerde zorluk cektigini fark ettik. A/e karistiriyor tek basina La/le taniyamiyor. Ezber yaptigini fark ediyoruz. Nasil bir yaklasimla nasil yardimci olabiliriz oglumuza.

  • Merhaba,
   Bol bol hece tablosunu hem okuyarak hemde yazarak çalıştırın. Önce bakarak yazsın sonra bakmadan yazsın. Bir grup iyice pekişince diğerine geçin. Bu arada okuma çalışmalarını siz hecelere ayırarak ona okuması için yardımcı olun. Çalıştığı heceleri kelimelerin arasında da görmesi ve bu kelimeleri yazabilmesi önemli. Arkadaşları ile kıyaslamayın. Eğer bir ilerleme kaydetmezse mutlaka profesyonel destek almanızı tavsiye ederim.

 118. Merhaba
  Cocugum bebeklik donemin de muayene oldugu bir cok doktor kelime dagarciginin cok iyi olup farkli oldugu konusunda uyardilar. 3/4 yas arasi bir kurumda test yapilarak sonlandirilmadan “ustun zeka ” olabilecegi bilgisi verilmistir. Yas test icin
  uygun degildi..

 119. Merhaba Şule hanım..Benim kızım 2009 haziran doğumlu 3.sınıfa gitmekte..Bizim sıkıntımız hala tam anlamıyla okuma ve yazmada problem yaşıyor olmamız..Mesela güzellik yazacakken güzelik yazması trafik yazacakken Tirafik yazması..Çoğu sesli harfi unutması b ve d ti karıştırması..Öğretmenimizle konuştuğumuzda disleksi olmadığını söylemesine rağmen 3.sınıfa geçen bir çocuğun artık yazma da ve okumada sıkıntısı olmaması lazım bize yardımcı olursanız çok sevinirim..

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz durumlar disleksi’de yaşanan sorunlardan. Bir uzmanla görüşüp tanı koydurursanız çok daha geç olmadan çocuğun eğitiminde bilinçli bir yol takip edersiniz.

  • Benim kızım da 2009 doğumlu 3. sınıfta ve disleksi aynı sizinki gibiydi. Kolay gelsin özel eğitim almaları gerekiyor

 120. mrb benim oğlum 25.08.2011 doğumlu 2 yaşından beri kreslere gitti özel anaokuallarna gitti şimdi 1.sinif i devlet okulunda okuyor okula karşı çok soğuk öğretmeni ni sevmiyor çok ceza verdiğini söylüyor birde okuma yaparken ezber yapiyor yaz dedigmde yazamıyor ne yapmalıyım

 121. Mrb sule hanim gordumki cogu arkadasimiza yardimci olmusunuz lutfen banada yardim edin.benim oglum birinci sinifa gecti biliyorsunuzki okul yeni basladi gecen ogretmen velini cagir gelsin demis neyse babasina dedim aradik ogretmeni konustuk.ogretmen dediki efe okula kalem silgi defterini getirmiyor halbuku ben inanin bes kalem ve iki silgi birakiyorum cocuktur kaybeder diye herseyi fazladan birakiyorum ama ogretmene hep suyum yok buyum yok diyor ve ogretmeni bize derste cok hiperaktif oldugunu oyunu herseye tercih ettigini cok konustugunu soyledi bize dusunun ogretmen iki haftada pes etmis gibiydi neyse esim ogluma kizdi bende kizdim biraz sonra oturduk konustuk ama ben oglumun bu hiperaktifligini bastirmam lazim biraz derse yogunlassin sevsin lutfen az cok anladiniz beni ne olur yardim edin bana

  • Merhaba,
   Çocuğunuzun sınıftaki tepkisel davranışı impulsivite ve hiperaktiviteden olabilir. Bu çocukların büyük bir kısmı dikkatlerini yoğunlaştırmakta güçlük çekerler. İlgileri çoğunlukla kısa sürelidir. Çabuk sıkılır, kuralları reddederler ve bir etkinlikten hemen başka bir etkinliğe geçerler. Çocuğa kızmak, onu baskılamak doğru bir davranış değildir çünkü bu çocukların cezalardan pek anlamadıkları kısa süre içinde görülmektedir. Bu nedenle mutlaka bir uzmanla iletişime geçmek aynı zamanda aile ve okul arasında sıkı işbirliği önemlidir. Öğrenme ve uyum sorunları, arkadaşları ile ilişkileri ve kurallara uyma güçlüğü aile ve okulun birlikte, etkin yaklaşımlarıyla aşılabilir.
   Ancak çocuğun bu davranışları bahsettiğim nedenleri kapsamıyorsa okula başlama yaşı, onun bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olup olmaması ile yakından alakalıdır. Çocuğunuz bu duruma henüz hazır olmayabilir ve tepkisini de bu tür davranışlarla gösteriyor olabilir.
   Çocuğunuzla konuşun ve öğretmeni ile arasındaki iletişim eksikliğinin nedenini anlamaya çalışın. Hiç bir çocuk sebepsiz yere tepki göstermez öncelikle bunu bilelim ve altında yatan sebebi anlamaya çalışalım.

 122. merhaba;
  oğlum 2012 doğumlu ve 1. sınıfa isteğe bağlı olarak gönderdik fakat ona verilen nokta birleştirme boyama aktiviteleri ve yazma yı okulda öğretmeni yapamadığını söylüyor. sürekli derste oturuyor diğer arkadaşlarına yetişemiyor diyor sürekli fakat şu an 1. aşama olan e l a t seslerini ben evde onunla çalıştığımda çok güzel alıyor ve yazıyor evde yapan benden ala çocuk okulda nasıl yapamaz anlayamıyorum birde ben oğlumla dersi daha eğlenceli yapıyoruz mesela küçük e harfinde efe merdivenleri çıkıyor ve efe kaydıraktan kayıyor büyük E için saçlarımızı tarayalım gibi acaba öğretmen çok mu düz anlatıyor o yüzden mi öğrenmek istemiyor anlayamıyorum?

  • Merhaba,
   Çocuğunuz akademik olarak bu yıl okula başlamaya hazır olmadığını düşünüyorum. Bu yaş grubu çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. Bu nedenle öğretmenine uyum sağlamakta zorluk çekiyor olabilir. Çünkü, öğretmenin davranış şekli çocuğunuzun alıştığı davranış şekline göre tanıdık tarzda değildir. Öğretmeni anne-babası ile farklı bir yaklaşım sergiliyordur ve çocuk kendini ifade etmekte zorlanıyordur. İyi bir öğretmen dahi olsa çocuk öğretmeni ile bağ kuramıyor veya baskın karakterli bir öğretmenden korkup iletişim kuramıyor olabilir.
   Hiç bir çocuk sebepsiz yere tepki göstermez öncelikle bunu bilelim ve altında yatan sebebe odaklanırsak sorunun çözümüne kolaylık sağlarız.

 123. merhaba benim kızım 2011 doğumlu 1.sınıf öğrencisi. Öğretmeniyle hemen hemen her gün irtibat halindeyiz. kızımın sürekli eşyalarını dağıttığını, ders esnasında sürekli yerinden kalkıp diğer arkadaşlarının yanına gittiğini,etkinliklere katılmadığını söylüyor ve okul başladığından bu yana hergün ceza alıyor bu sebeplerden. Ben çalıştığım için 2 yaşından beri kreşte büyüdü. şimdi de okul sonrası etüt e gidiyor. okuma da zorlanıyor… ne yapmam lazım.. bu durum bizi çok üzüyor. nasıl davranmalıyız.. bir yardım almamız gerekiyormu.. daha sonralarda düzelir mi… çok telaşa kapılıyorum.. lütfen yardım edin 🙁

  • Merhaba,

   Önerim bir Çocuk ve Ergen Psikiyatristi ile iletişime geçmeniz. Kızınızda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olabilir. Bu durumun en temel sıkıntısı yaşadıkları ortam ve okul ile ilgilidir. Öğrenmekte zorlandıkları için doğal olarak yavaş yavaş kendi özgüveninin gelişmesinde de sıkıntılar yaşamaya başlarlar. İleriye dönük hem okul başarısı açısından hem kişilik gelişimi açısından hem de arkadaş ve sosyal uyum sağlaması açısından profesyonel destek almanız iyi olur.

   • Merhaba benim oğlum 2011 eylūl doğumlu soylediklerimi yazıyor ama okumada sorun var harfleri hemen unutuyor birlestirmeyide yapamiyoruz ne olur bir yol gosterirmisiniz

    • Merhaba,
     Bir sesin yanına başka sesi yazınca sadece ikisinin birlikte okunuşunu verin. Örneğin,ka sesinin ikisinin birlikte okunuşunu verin tek tek siz asla söylemeyin. Önce k sonra a ka demeyeceksiniz. Öğrendiği harflerle hece tablosu çalıştırın. Dikte ve birlikte okuma yapın. Çocuk yapamadığı şeylerde doğal olarak dikkatini toplayamaz çabuk sıkılır. Önemli olan başarabileceğine inandırmak. Sakin ve sabırlı olun, mutlaka okumanın mantığını çözecektir sadece biraz zaman lütfen.

 124. Merhaba 2011 dogumlu oglum var 1.sinifa gidiyor harfleri biliyor ama birlestiremiyor siniftaki arkadaslari cozdu o cozemedi okuma yaparken dikkatini vermiyor ogretmeni cok okut cozecek diyor ama cok okutunca okumak istemiyor ve sikiliyor bide hemen unutuyor fazla okutunca bildiklerinide hep karistiriyor.napcami bilmiyom

  • Merhaba,
   Harfleri birleştirme mantığını kavrayamamıştır. Bol bol hece tablosunu hem okuyarak hemde yazarak çalıştırın. Önce bakarak yazsın sonra bakmadan yazsın. Bir grup iyice pekişince diğerine geçin. Bu arada okuma çalışmalarını siz hecelere ayırarak ona okuması için yardımcı olun. Çalıştığı heceleri kelimelerin arasında da görmesi ve bu kelimeleri yazabilmesi önemli. Arkadaşları ile kıyaslamayın. Oğlunuzda dikkat eksikliği olabilir bu nedenle zorlanıyor olabilir. Eğer bir ilerleme kaydetmezse mutlaka profesyonel destek almanızı tavsiye ederim.

 125. merhaba şule hanım benim 03.06.2011 dogumlu oğlum var okumanın mantığını çözemedi şimdilik e ve l harflerini seslendiriyor ama kelime olarak birleştiremiyor ör: el diye okuyamıyor biraz ezber ve görsel okuyor bu konuda ne yapmam lazım

  • Merhaba,
   Hece tablosunu hem okuyarak hem de yazarak çalıştırın. Önce bakarak yazsın sonra bakmadan yazsın. Bir grup iyice pekişince diğerine geçin. Bu arada okuma çalışmalarını hecelere ayırarak yapmasına yardımcı olun. Çalıştığı heceleri kelimelerin arasında da görmesi ve bu kelimeleri yazabilmesi önemli.

 126. merhaba şule hanım benim 03.06.2011 dogumlu oğlum var okumanın mantığını çözemedi şimdilik e ve l harflerini seslendiriyor ama kelime olarak birleştiremiyor ör: el diye okuyamıyor biraz ezber ve görsel okuyor bu konuda ne yapmam lazım

 127. Merhaba şule hanım,
  Biz daha yolun başındayız.Oğlum 2011 doğumlu ve özel eğitim öğrencisi çok şükür şu ana kadar gayet güzel ilerleme gösteriyor. Bende bir anne olarak oğluma elimden geldiğince yardımcı olmak istiyorum her anne gibi… Benim merak ettiğim konu ise çocuğa okumayı öğretmek için mantığınu anlaması gerekir demişsiniz burda kastettiğiniz tam olarak nedir? Çocuğa okumanın mantığı nasıl anlatabilirim?

  • Merhaba,
   Okumanın mantığı: Tipik olarak çocuklar okumaya doğru giden çok spesifik bir yolu izlerler. Önce temel fonolojik işlem diğer bir değişle seslerin kendilerinin farkına varmak yer alır. Bu farkındalık, fonetiğin yani bir sesi deşifre edip bir harfle eşleştirme becerisinin içine inşa edilir. Ve bunlar en sonunda tam ve otomatik okumayı kavramanın içinde birleşir. İşte bazı çocuklar bu yolu izlemez. Çünkü beyinde okuma merkezinde bir çeşit nöral otoyollar olduğunu düşünelim, bu yollardaki artış kritik zamanda oluşmazsa, çocuklar harflere nasıl bakmaları gerektiği ve onları anlamı olan kelimelere nasıl dönüştürecekleri konusunda zorluklar yaşarlar.
   Çocukların erken yaşlarda ‘kendini yönetme becerilerine’ daha çok dikkat etmeliyiz. Yani organizasyon, uzun vadeli plan yapma, inisiyatif alma gibi bilişsel becerilerini destekleyelim. Çocuklara sadece resimli kartlar, harfler ve sesler sunmak yerine, özellikle bir çocuğun okumada problem yaşayabileceğini biliyorsak, bahsettiğimiz becerilerini geliştirmeye çalışmalıyız. Başka bir deyişle iyi okuyan biri olmak, okuma dışında çok daha geniş alanları kapsıyor olabilir.

 128. merhaba
  benim kızım 2011 doğumlu 1 sınıfa başladı öğretmenimiz sınıfta çok konuştuğunu dersi dinlemediğini söylüyor evde ödem yaparken hevesli yapmaya başlıyor fakat harf başı konuşuyor ayrıca yazdığı harfleri tekrar sorduğumda bilemiyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olmanız ricasıyla

  • Merhaba,
   1. sınıfta çocuklarda dikkat süresi kısa olmaktadır. Ancak çocukların çok konuşma sebepleri arasında dikkat eksikliği ve hiperaktivite de yer alabilir.
   Bunun dışında sosyal olmayı sevmesi, ders konularının ilgisini çekmemesi, kendini ifade etmeyi sevmesi gibi onlarca farklı sebepten dolayı da çok konuşuyor olması mümkün. Önerim bir Çocuk ve Ergen Psikiyatristi ile iletişime geçmeniz. Çünkü bu durumun doğru bir şekilde analiz edilebilmesi için çocuğun hangi koşullarda çok fazla konuştuğunun dikkatle incelenmesi gerekir.

 129. Merhaba şule hanım
  Benim kardeşimde 5.sınıfa geçti fakat hani okumayı hala heceleyerek okuyo.
  Matematik konusunda ise hiç bişey yapamiyo hani bizim mi hatamız var diye düşünüyorum hani üstüne düşüyoruz özel öğretmen tuttuk okumayı biraz da düzeltti fakat öğretmen özel sebepten dolayı bırakmak zorunda kaldı acaba kardesim için ne yapabiliriz içine kapanık tek başına vakit geçirmeyi daha çok istiyo yarınlarımızı ve görüşleriniz bekliyorum.

  • Merhaba,
   Kardeşinizde öğrenme güçlüğü olabilir. Mutlaka öncelikle bir psikologa başvurup, kardeşinize Wisc-r zekâ testi yaptırın. Bu teste göre kardeşinizin hangi alanlarda iyi, hangi alanlarda yaşıtlarından düşük seviyede olduğu saptanıp ona göre bir eğitim programı uygulanmalı.

 130. Merhaba şule hanım benim kızım 2009 doğumlu şu anda 3vsinif öğrencisi okumada hala çok zorlanıyor harfler sürekli birbirine karışıyor ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum artık lütfen bana bi yol gosterin

  • Merhaba,
   Muhtemelen çocuğunuz Disleksi dediğimiz okuma güçlüğü yaşıyor. Önce bir psikolog ile görüşün ve tanı koydurun. Disleksinin eğitimsel tedavisinde hemen sonuç almayı beklemek yanlıştır. Bu süreç hem çocuklar hem de aileler için oldukça zor ve sabır isteyen bir süreçtir. Bu sebeple, tedaviden etkili sonuç alabilmek için her gün düzenli olarak sesli okuma çalışması yapılmalıdır.
   Okutacağınız metinleri önce heceleterek okutun. Bu çocuğun kelimeler üzerinde farkındalığını artıracaktır. Kitabı çocuğunuz okurken siz mutlaka takip etmelisiniz, yanlış okuduğu kelimelerde yumuşak bir ses tonu ile durdurup yanlış okuduğu kelimeyi tekrar ettirmelisiniz.
   Bu konuda uzman bir eğitimciden destek almanızı öneririm.

   • Mrb kızım 2010 doğumlu 2.sınıfa gidiyor ama hala bi çok harfi bilmiyor öğretmenin verdiği ödevleri yapmak istemiyor . Ders yapmaya başladığımızda etrafı inceliyor yada başka şeylerden bahsediyor napalım bilirim bununla ilgili

    • Merhaba,
     Okumaya geçemeyen çocuklar için sınıf öğretmenleri mutlaka onlara özel eğitim verecektir. Çocuğunuz okumanın mantığını çözememiş olabilir. Sabırlı ve sakin olacaksınız. Aşağıdaki linkte okuma materyalleri var. Çocuğunuzu bunlarla çalıştırmayı deneyebilirsiniz. İlerleme olmazsa bir uzmanla görüşmenizi öneririm.
     Birinci Sınıf Sesler Okuma Yazma Çalışması

 131. Merhaba Şule Hanım,
  Sizin yardımınıza çokihtiyacım var bu oğlum 08 2011 doğumlu devlet okuluna 1.sınıfına basladı öğretmen okulun ikinci günü hiç beni dinlemiyor kendi kendine resim yapıyor sadece karalıyor anlat dediiğimde anlatmıyor.
  öğretmen bir hafta dolmadan derse basladı noktaları birleştirme. Çocugunuz yapamıyor denildi bende evde tekrar yaptırdım sıkıntı olmadıgını gördüm öğretmen beni hiç dinlemiyor diye tekrar dert yandı ve çocugunuzu rehberliğe gönderecegini belirtti çocuguma neden öğretmenini dinlemediğni sordum oğlumda öğretmen bana sus diyor susarmısın dediği için susmuyor bana emir veriyor rica etmiyor anne olarak nasıl bir yol izlemeleyim şimdiden çok teşekkürler

  • Merhaba,
   Çocuğunuz, öğretmenine uyum sağlamakta zorluk çekiyor olabilir. Nedeni, öğretmenin davranış şekli çocuğunuzun alıştığı davranış şekline göre tanıdık tarzda değildir. Öğretmeni anne-babası ile farklı bir yaklaşım sergiliyordur ve çocuk kendini ifade etmekte zorlanıyordur. İyi bir öğretmen dahi olsa çocuk öğretmeni ile bağ kuramıyor veya baskın karakterli bir öğretmenden korkup iletişim kuramıyor olabilir. Rehberliğe göndermesi, rehberlik öğretmeninin hem çocuğun ve hemde sınıf öğretmeninin davranışlarında olumlu noktalarda buluşabilmelerini sağlayacak yöntemleri önermesi açısından yararlı olabilir.
   Sizde oğlunuzun duygusal durumunu öğretmenine anlatmaya çalışın, aynı şekilde öğretmenin bir tek onunla değil sınıftaki diğer öğrencilerle de ilgilenmek zorunda olduğunu, bu nedenle alınganlık yapmaması gerektiğini anlatın. Böylece çocuk yabancı bir kişi olan öğretmenine karşı kaygı düzeyini azaltıp öğretmeni ile okul ortamı arasında güvenli bir bağ oluşturabilecektir.
   Hiç bir çocuk sebepsiz yere tepki göstermez öncelikle bunu bilelim ve altında yatan sebebe odaklanırsak sorunun çözümüne kolaylık sağlarız.

  • Merhaba,
   Çocuğunuzu motive edin. Bol dikte çalışın, birlikte okuma yapın, mutlaka hece tablosu çalışın. Uzun kelimeleri siz hecelere ayırın, bu onun okumasına yardımcı olacaktır. Aynı parçayı bir kaç kere okutun, bu kelimeleri daha hızlı tanımasını sağlar. Sıkılmaması için sırayla bir siz, bir ona okutun eğlenceli hale getirmeye çalışın.
   Hala sorun yaşıyor olursanız, çocuğunuz okuma güçlüğü çekiyor olabilir bu konuda destek almanızı öneririm.

 132. merhabalar
  OGLUM IKINCI SINIFA GECTI MATAMTIGI OKUMASI COK GUZEL YAZMAYIDA BILIYOR AMA 4 SATIRI ABARTISIZ SOYLUYORUM BIR SAATTE ZOR YAZIYOR EL KASLARININ GELISMEDIGINI DUSUNUYORUM ODUL KATIYORUM SAAT VERIYORUM YAZMAK ISTIYOR AMA YAZAMIYOR NE YAPMALIYIM

  • Merhaba,
   Parmak kasları, çocuk gelişiminde en önemli kas guruplarından biridir. Bu yaş grubu çocuklarda kas gelişimi yetersiz olduğu zaman bu tür problemler yaşanıyor maalesef. Daha çok karşımıza çıkan durumlar korumacı aile içindeki çocukların parmak kasları yeterince gelişmediğinden yazma becerileri de gelişemiyor ve ilköğretim çağında çocuklar yazı ile ilgili büyük problem yaşıyorlar. Bu problemin üstüne düşülmediği takdirde hayatının geri kalanında da düzelmiyor.
   Çocuklarımızı el ve parmak kaslarını daha fazla çalıştırıcı faaliyetlere yönlendirmeliyiz.

   1. El ve parmak jimnastikleri yaptırılır.
   2. Yumuşak bir top çocuğa verilir ve devam eliyle sıkması istenir.
   3. Bir kağıdı eliyle sıkarak top haline getirmesi istenir.
   4.Islak sünger sıktırılır.
   5.Oyun hamuru verilir, rast gele oynaması istenir.
   6.Çalışan veya söylenen bir müzik eşliğinde ritim tutarak el çırpmaları sağlanır.
   7.Lego türü oyuncaklarla oynatılır.
   8.Tamir aletleriyle çalışması sağlanır. Bir tahta üzerine yarım çakılmış bir çivinin tamamını çaktırma veya yarım vidalanmış bir vidayı sonuna kadar tornavidayla sıkması için çalıştırılır.
   9.Sıkı kavanoz veya şişe kapakları açtırılıp, kapattırılır.
   10.Eldiven giydirilip, çıkarttırılır.
   11.Fermuar açıp, kapattırılır.
   12.Büyük karton kağıtları değişik yollar çizilir, minik bir arabayla bu yollardan dışarı çıkmadan sürmesi istenir.
   13.Zımba ile inceden kalına doğru kağıtlar deldirilir.
   14.Orta sertlikte bir tel bir kalem veya çubuğa düzgün bir şekilde sarılır ve çocuktan aynı şekilde sarması istenir.
   15.Bağlama çalışmalar yaptırılır.

   • Merhaba Sule Hanim, benim kizkardesim 2.sinifa daha yeni basladi. Matematikte hicbir problemi yok, yazmada da sikintisi yok fakat okumada cok gucluk cekiyor. Yani tum harfleri biliyor ama hecelemesi cok yavas oluyor. Zorla cikiyor tum heceler agzindan. Ne onerirsiniz acaba?

    • Merhaba,
     Bol bol hece tablosunu hem okuyarak hemde yazarak çalıştırın. Önce bakarak yazsın sonra bakmadan yazsın. Bir grup iyice pekişince diğerine geçin. Bu arada okuma çalışmalarını hecelere ayırarak yapmasına yardımcı olun. Çalıştığı heceleri kelimelerin arasında da görmesi ve bu kelimeleri yazabilmesi önemli. Arkadaşları ile kıyaslamayın. Kardeşinizde okuma güçlüğü olabilir bu nedenle okumayı öğrenmekte zorlanıyordur. Ayrıca, profesyonel destek almanızı tavsiye ederim.

 133. Merhaba benim kardeşim okuma güçlüğü çekiyor ve bu sene liseye başlayacak derslerden de çok geri kaldı sizce liseye gitmeli mi orda zorlanır mı eğer giderse ne önerirsiniz bize şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba
   Okuma güçlüğü çekmesi onun eğitim hayatını noktalaması anlamına gelmiyor. Hangi alanda becerisi fazla ise o alanda eğitim alabilir. Eğitim hayatında zorlandığı yerlerde mutlaka destek olmanız gerekir. Bir uzmanla iletişime geçmesini öneririm böylece daha doğru bir yol haritası belirleyebilecektir.

 134. Merhaba, benim oğlum kasım 2010 doğumlu bu sene 2. Sınıfa geçti. Okuması biraz yavaş olduğu için okuduklarını anlamıyor. Okuyalım anlayalım şeklindeki kısa Hikayelerin arkasındaki hikaye ile ilgili soruları yapamıyor. Sadece hikayeyi okuyup geçiyor. Öğrenme güçlüğümü çekiyor bilemiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Önce çocuğun okuyabileceği ve özellikle de kendi tercihi olan bir kitap alın.
   Çocuk okumada zorlanıyorsa, düzeyinin altında bir kitap seçilmesi, çocuğun parçayı hatasız okumasını ve kolay anlamasını sağlar.
   Çocuğun anlama durumu düşünülerek, okunacak kısmı çok uzun olmayacak biçimde seçin. Bir sözcüğü okuyamadığı ya da yanlış okuduğunda düzeltin destek olun. Anlamını bilmediği kelimeleri örnekle açıklayınız.
   Çocuktan okuduğu parçayı anlatmasını isteyin, anlatmakta zorlanırsa takıldığı yerde soru sorarak, sözel ipucu vererek, çocuğun parçayı anlatmasına destek olun. Kitap arkasındaki soruları bu çalışmalardan sonra cevaplamasını isteyin.

   *Eğer çocuğunuzda “okuma güçlüğü” veya “dikkat eksikliği” varsa bunun ne düzeyde olduğunun belirlenmesi için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

 135. yiğenim 2010 kasım doğumlu güzel yazı yazamıyor diye sınıf tekrarı yapmasını istiyor öğretmenleri gerizekalı diyecekler nerdeyse yaşıtlarından 1 yaş geriden geliyor diyorlarmış ama bence gerizekalı değil okuyabiliyor ama el yazısı yazamıyor okulu oyun gibi görüyor ve sorumluluk bilinçi yok bende çalıştığım için onunla ilgilenemiyorum ablamda el yazısı ile başlayanlar el yazısı ile devam edecekler o yüzden 1 sene daha birinci sınıf tekrarı yapsın diyor üzücü bir durum koleje gidiyor aslında devlet okuluda değil özel öğretmende tuttular ama yazmıyor laf söz dinlemiyor anneside çalıştığı için ilgilenmiyor bence pek yapabileceğim birşey varmı annesine çok düşgün ve sorumluluk bilinçi yok babasıda rahat birisi bence tamamen karakteristik olarak böyle ne yapmalıyım çok üzülüyorum sınıf tekrarı istemiyorum ama ablam mecbur olduğunu söylüyor çocuğa zeka testi yaptırırda gerizekalı çıkarsa öbür boyu özel eğitime gitmesi gerektiğini söylüyor öğretmenlerde 1 sene geriden geldiğini söylüyorlarmış ama test yapmanıza gerek yok diyorlarmış bilemiyorum sorun nasıl çözülür hiç laf dinlemiyor

  • Merhaba,
   Mutlaka bir pedagog ile iletişim kurmanızda yarar var.
   Öğretmenleri doğru gözlemliyor olabilirler ancak çocuğun yaşadığı pedagojik bir problem varsa bunun ne olduğu ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda en doğru teşhisi konunun uzmanı koymalıdır.

   • merhaba sule hanim
    benim oğlum 2010 dogumlu bu yil okula basladi okumaya yazmaya yeni gectik su an matematikten cok geride ve ogretmeni sinifta birakmak icin bana sordu napmam gerekiyor.

    • Merhaba,
     Çocuk yaşıtlarına göre yavaş ilerliyorsa, akademik olarak çocuğun bu yıl okula başlamaya hazır olmadığını düşünürüz. Bu yaş grubu çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. Çocukların ve dolayısı ile ailelerin yaşadığı bu güçlük çocukların yeterliliklerinin sınanmaya başlaması ile problem yaratmaktadır.
     Öğretmen sınıf tekrarını öneriyor olabilir ancak sağlıklı bir karar verebilmek için bir pedagog ile iletişime geçmenizi öneririm..

 136. Merhaba 1.sınıfa giden oğlum hala okumayı çözemedi.evde okuma yaptırmak istediğimde ağlıyo yada uykum geliyo anne diyo ne yapmalıyım öğretmeni de aynı şekilde şikayetçi lütfen bi yol gösterin

  • Merhaba,
   Okumanın mantığını çözemediği için yapmak istememesi normal. Çocuğunuzda okuma güçlüğü var mı, önce bu konuda destek alın ve buna göre yol haritası belirleyin. Mutlaka bu konuda uzman bir eğitmenden okuma eğitimi almasında yarar var. Yaz tatilinde planlı bir eğitim ile desteklenirse diğer arkadaşlarının seviyesini mutlaka yakalayacaktır.

 137. Merhaba hocam benim oglumda 2010lu 1.ci sınıfa gidiyor dönem başlarında çok zorlandık okula gitmek istemiyorum diye ağladı ve konuşmasında kekemelik yaşadı halen de devam ediyor. iki dönemdede bir ay yanında oturdum okuma yazmayı tam öğrenemedi hala öğrenemediği 10harf var matemetikde sadece 20e kadar sayabiliyor öğretmene sene ye de birinci sınıfa tekrarlayalım dedim sizin çocuk çok hasas piskolojisi bozulur aynı sıkıntıları tekrar yaşarsınız yeniden başka öğretmen ve arkadaşlarına alışması yıpratır eski arkadaşlarını ve beni görünceüzülür piskolojisi konuşmasında sorun olur bence dedi ne önerirsiniz hocam bize yardımcı olun lütfen

  • Merhaba,
   Profesyonel yardım almanızda fayda var. Bir çocuk psikoloğu ile irtibata geçmenizi öneririm.

 138. Şule hanım merhaba herkesin sorusunu yanıtlamışsınız ince davranışınızdan dolayı cevap alabileceğimi düşünerek size yazmak istedim bi kere şunu söylemeliyim ki bahsedeceğim kişi bir çocuk değil 30 yaşında bir bey, şu an baktığında fark ediyor ki ilk okul döneminde bu rahatsızlığı yaşamış fakat çevresinde fark edilmemiş bir çocuk’ ilk okul döneminde okuyamadığı için utanmış ve okuldan uzaklaşmış bir kişi öyle böyle liseye kadar gelmiş ve okul hayatında hep öğretmenlerin sesli okutmasından korkup derslere girmeyerek devamsızlıktan sınıfta kalıp okul hayatını sonlandırmış biri ama askerlik dönemde liseyi dışardan bitirmiş sonra açıköğretim üniversitesinden mezun olup işini kazanmış biri fakat eskiden yaşadığı korkusu devam etmekte işinden dolayı eğitimlere katılması gerekiyor ve orada da sesli okumamı isterlerse diye hep korku yaşıyor ve başkalarının yanında sesli okumadan çok heyecanlandıgınıda söylüyor bu heyecan ve korkudan kurtulmak için bir Öneriniz var mı acaba şimdiden çok teşekkürler..

  • Merhaba,
   Okumanın akıcı hale gelmesi için önce çok kitap okuma alışkanlığımız olmalı. Yalnızken yüksek sesli ayna karşısında okuma yapabilir. Kendisini rahat hissedeceği yakınlarının yanında sesli okuma yapabilir. Ayrıca bir uzmandan da destek alabilirler.

 139. Merhaba Şule Hanım,
  Benim oğlum 27.08.2009 doğumlu şuanda 2.sınıfta okuyor ,okuma isteği,ödev yapma isteği hiç yok.burada 2 psikiyastte götürdüm.1 i dislekski olabilir dedi ama 5 satırlık bir yazı okutarak karar verdi,2 . ise birşey yok gibi görünüyor dedi ama çok istiyorsanız Özgül öğrenme güçlüğü adında testler varmış onları yaptırın Adana Balcalı Hastanesinde ,onun sonucunda karar veririm dedi…Çocuğu ordan oraya sürüklemek de istemiyorum…Ama okuması çok sorunlu,yazma da kötü gerçi el yazısı sorunu birçok çocuk da var diye düşünüyorum.
  Çocuğuma normal,ödülle ve zorla kitap okutamıyorum..Yani hiçbirşekilde okumak istemiyor,bir tek matematik dersini seviyor..Ben okulunda da çok ilgilenildiğini düşünmüyorum.Bir tek şunu öğrenmek istiyorum,çocuğumu tekrar 2.sınıf okutabilir miyim?
  Bir de diskleksi tanısı 5 dk.konur mu?

  • Eklemek istediğim birşey daha var hecelemesi de çok kötü…Ne yapmalıyım,pedagoga götürmem gerek değil mi?

   • Bir pedagogla da irtibata geçebilir çocuğun eğitimine destek olarak bir yol haritası belirleyebilirsiniz.

  • Merhaba,
   Disleksi konusuna vakıf ise 5 satırlık yazıyla veya velisinin çocuğunu anlatmasıyla da karar verebilir. Çocuk okuma güçlüğü yaşıyorsa doğal tepki olarak hiç bir şekilde okumaya karşı istekli olmayacaktır. 2. sınıfı tekrar ettirmek tek başına yeterli değil. Öğrenme güçlüğünün en önemli tedavisi eğitimdir. Bu eğitim okulda verilen eğitimden farklıdır. Çocuk normal bir okulda eğitimine devam ederken bireysel olarak özel bir eğitime alınır. Yaz tatili süresince mutlaka bu konuda uzman olan ve pedagojik eğitim almış olduğundan emin olduğunuz bir eğitmenden destek alıp çocuğun seviyesinin ilerlemesini sağlamalısınız. İlerleme kaydeden öğrencinin kendisine olan güveni artacak ve bu konuda çaba göstermeye başlayacaktır.

   • merhaba oğlum 17 ekim 2010 doğumlu 1.sınıfa gidiyor.harfleri tek tek biliyor ama okuma ve yazmada b ve d harflerini karıştırıyor.her gün kitap okuttuyorum heceler konusunda da sıkıntı yaşıyor ol-ar-ak şeklinde heceleme yapıyor ve duzeltemiyor ne yapmam gerekiyor lütfen yardim edin

    • Merhaba,
     Bir pedagog ile iletişime geçmenizi öneririm. Çocuğunuzda okuma güçlüğü olabilir. Bu durumun çocuğunuzda öz güven problemine neden olmaması için uzman bir eğitmenden destek almanızda yarar var.

 140. merhaba;
  oğlum 2010 temmuz doğumlu.1.sınıfa gidiyor.Harfleri biliyor.okurken harf harf okuyor.Örneğin kelebek k-e-ke,l-e-b,diye okuyor sonra birinci heceyi unutuyor.hiç yazmıyor.çalıştırmada sıkıntı yaşıyoruz.bakmadan hiç yazamıyor.ne yapmam gerekiyor.psikologa götürelim mi
  teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Çocuğunuz okuma güçlüğü yaşıyor olabilir, eğitim konusunda uzman bir pedagog ile iletişime geçmenizi öneriririm. Bu problemleri yaşayan çocuklar mutlaka uzman bir eğitmenden destek almalıdır.

 141. Hocam benim kızım okuma yazma yapıyor 15 tatilde söktü o yüzden karnesi iyi değil şimdide yazılılardan hiç başarı sağlıyamıyor. Bu sabah çalıştırdım yazılı oldu 12 almış yazılıdan basit toplama ve çıkarmaları yapamamış boş kağıt geldi. Evde yapıyor çalıştırıyorum ,anlatıyorum yine başarısız okulda kendini derse vermiyor nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Merhaba,
   Okuma ve anlaması ilerlediği zaman daha başarılı olacaktır. Siz evde çalıştırırken ona anlaması için destek oluyorsunuz ancak yazılıda kendisi yapmak zorunda, bu nedenle odaklanamıyor dikkatini toplayamıyordur. Zamanla bol bol okuma yaparak, toplama çıkarma çözerek bunu halledecektir. Ona destek olun, öz güvenini yükseltmeye çalışın, başaracağına inandırın. Yaz tatilinde bu çalışmaları bırakmazsanız ikinci yılında sınıf seviyesini yakalayacaktır.

 142. Merhaba benim de yeğenim disleksi belirtilerini gösteriyor okuma yazma öğrenememe aritmetik hesaplama yapamama kelimeleri yavas ve yanlış telaffuz etme gibi bu problemleri yüzünden normal bir okulda normal arkadaşlarıyla eğitimini sürdüremiyor çünkü öğretmenleri onun özel eğitime bağlı bir okula gitmesini istiyor arkadaşlarına göre 2 3 yaş geriden geliyormuş sizce bu çocugu normal ortamdan ayırmak doğru mu

  • Merhaba,
   Yeğeninizin okul başarısının düşük olmasının pek çok sebebi olabilir. Çocuk farklı sebeplerden dolayı beklenilen başarıyı yakalayamıyor olabilir. Öncelikle, çocuğunun başarısız olmasının altında yatan sebepler araştırılmalı ve bir uzmandan bu konuda yardım alınmalı sonra çocuğun nasıl bir eğitim programına dahil olması gerektiğine karar verilmelidir.

 143. Merhabalar benim 1.sınıfa giden kızım okurken hala birçok kelimeyi heceleyerek okuyor ona nasıl bir yöntem uygularlar hecelemeden okumaya başlar

  • Merhaba,
   Bol okuma ve dikte çalışması yaparak bu güçlüğü aşacaktır. Hata yaparım endişesiyle de çocuklar hecelemeye devam edebiliyorlar. Çalışırken ona okuduğu kelimelerin hangi harflerden oluştuğunu sorun, sonra siz harfleri söyleyin hangi kelime olduğunu sorun. Hatasız söylediği zaman ona başarabildiğini artık hecelemeden de kelimeleri okuyabileceğini hatırlatın. Bu şekilde hem hafızasını hızlandıracak hem de özgüveni artacaktır.

 144. Merhaba hocam benim 1.sınıfta giden oğlum var ama nöbetleri vardı şimdilik çok şükür nöbeti yok Ama depakın ilaçı kulanıyor sıkıntısı şu çok zeki ve çok çabuk ortama ayak uyduruyor ama derse gelince sadece bi çizgilerin üzerinde gidiyor bizim zorluğumuzla ama kendi isteği yok kalemi tam tutamıyor istese tutar derse gelince hevesi yok hemen sıkılıyor aceba ne yapalım bize yardımcı olun lütfen özel eğtim ede yoladım değişen birşey yok

  • Merhaba,
   Çocuğunuz özel eğitime gitmiş ve bir gelişme olmamışsa akademik olarak bu yıl okula başlamaya hazır olmadığını düşünürüz.
   Bu yaş grubu çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. Çocukların ve dolayısı ile ailelerin yaşadığı bu güçlük çocukların yeterliliklerinin sınanmaya başlaması ile problem yaratmaktadır.
   Bu durum çocukların daha öğrenim hayatlarının başında öğrenmeye karşı olumsuz tutum geliştirebilmelerine yol açmaktadır. Tabii bu şekilde okula başlayan çocuk da diğer arkadaşlarıyla beraber olduğunda akademik, sosyal ve duygusal olarak kendini yetersiz hissederek içine kapanabilir, girişkenliği önlenebilir, yetersizlik duygusu ile mutsuz olabilir ve sizin bahsettiğiniz durumları tepki olarak yansıtabilir.
   Öğretmeni ile iletişimde olun eğer yıl sonuna kadar bir ilerleme göremezseniz öğretmen sınıf tekrarını önerir mi tartışın. Eğer çocuğun kapasitesi yaz tatili süresince birebir ona özel bir eğitimle aradaki farkı kapatmaya yeterse öğretmeni ile değerlendirme yaparak sağlıklı bir karar verebilirsiniz.

 145. Benim çocuğum epilepsi hastası ama depakin ilaçı düşünüyoruz şuan birinci sınıfa gidiyor ve bütün harfleri biliyor ama okuyamıyor hece kuramıyor bunun için napmalıyız rica etsem yardımcı olabilirmisiniz

  • Merhaba,
   Hece tablosu ezberleterek çalışın. Önce bakarak sonra bakmadan yazarak çalışsın. Hecelere ayrılmış okumalar yaptırın.
   Okula başlama yaşı açısından bilişsel olarak hazır olmayabilir ve bu nedenle sorun yaşıyor olabilir. Öğrenme alanı genişledikçe algısı daha da açılacaktır.

 146. hocam siteyi yeni gördüm benim oğlum birinci sınıfta yazıyor okuyor ama ağır okuyor bunun için okudugunu bazen zor anlıyor birazda yavaş yazıyor bu bir sorunmu ne yapmaliyim bu bir sorunmu dikkat eksikligi mi var yardimci olun bazen sakin olamiyorum

  • Merhaba,
   Kısa metinler, şiir, bilmece ve bol bol tekerlemeler okutun. Aynı metni bol bol tekrar ettirmek kelime dağarcığını çoğaltacağı için hızını artıracaktır..
   Çocuğunuzu çeşitli oyunlarla yarış şeklinde okumasını daha hızlı yapması için teşvik edin.

 147. Merhaba benim 1. Sinifa giden oglum var evde okumasi cok guzel ama okulda ogretmeni okutma yaptiginda guzel okuyamiyormus cok heyecanlaniyor bu durumu nasil atlaticaz bana yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba,
   Doğru okuma endişesiyle heyecanlanıyor. Okuması ilerledikçe, kelime hazinesi çoğaldıkça, farklı okuma metinlerini rahat okumaya başladıkça bu heyecanı kalmayacaktır. Tekerlemeler ve şiir okutmaya özen gösterin.

 148. Merhaba benim oğlum 1 sınıf a giriyor ve heceleyerek okuyor ve yazarken bazı harfleri unutuyor normal mi öğretmen iyi diyor ama ben çok üzülüyorum okuyamiyo diye

  • Merhaba,
   Öğretmeni sorun olsaydı uyarırdı sizi. Hecelemesi, ne kadar çok okuma yaparsa o oranda azalacaktır çünkü kelime dağarcığı gelişecektir. Harfleri unutmaması için dikte çalışması yaptırın, kelimeleri siz söyleyin o yazsın, hatalı yazdığı sözcüğü yine ona okutun ki hatayı kendisi fark etsin.

 149. Merhaba öğretmeni kızımı çok başarılı buluyor okuması çok İyi ama yazarken harf unutuyor konuşması da güzel ezberide okumayı kendi kendine öğrendi ama yazmada neden aynı başarıyı sağlayamıyor anlamıyorum yazmayı hiç istemiyor ne yspmslıyım

  • Merhaba,
   Heceleri yazarak çalışmaya başlayın. Sonra kısa kelimeler ve kısa cümleleri yazarak çalışın. Çalışırken hatalı yazdığı sözcükleri düzeltin ve düzgün yazana kadar tekrar yazdırın ve bir süre sonra bu sözcükleri yeniden yazmasını isteyin. Bol bol bu şekilde dikte çalışması yapın. Destek olun, güzel yazdığına inandırın ve sözcüklerle ödüllendirin.

   • Merhaba Şule Hanım sitenizi çok inceledim. Paylaşılan sorunlara verdiğiniz cevapları tek tek okudum. Ben kızımda benzer sorunları yaşıyorum, Ankara’da olanlar çok şanslı çünkü sizinle yakın iletişime geçebiliyorlar. Teşekkür ederim telefonla size ulaştığımda geri çevirmeyip beni doğru yönlendirdiğiniz için. Ben Adana’da yaşıyorum ancak yazın kızımla gelme şansım olabilir. Neyse aslında söylemek istediğim burada paylaştığınız ve bana önerdiğiniz tavsiyelerinizi ben kızıma uygulamaya çalışıyorum. Çok yol katettiğimizi düşünüyorum çünkü, yanlış davranışımın kızımı okumaktan nasıl uzaklaştırdığını fark ettim. Henüz birinci sınıfız ve bu yıl çok önemli. Eğer çocuğumun yaşadığı güçlükler pekişirse çok daha zor bir süreç yaşanacağını biliyorum. Bu nedenle benim çocuğum gibi okuma güçlüğü yaşıyorsa çocuğunuz lütfen şimdiden aşmaya ve bu güçlüğü yenmeye çalışın birlikte. Okullar kapanınca doğru yanınızdayız. 🙂

  • Merhaba,
   Kelimeleri önce bakarak yazmasına izin verin sonra ondan bakmadan yazmasını isteyin. Yazarken sesli heceleyerek yazmasını isteyin. Bu şekilde çalıştığı kelimeleri bir süre sonra yeniden yazmasını isteyin. Aralıklı olarak yapılan bu tekrarlar pekişmeyi sağlayacaktır.

 150. Benim kardeşim 1.sınıfa gidiyor okuldaki arkadaşlarının çoğu öğrendi ama kardeşim hâla kelimeleri öğrenmeye çalışıyo okutuyorum söylüyorum ama birtürlü aklında kalmıyor annemler de kızıyor öğretmeni sınıfta bırakıcam öğrenemezse diyor sizce nasıl bir şey deneyip öğretebikiriz? Cevap verirseniz çok sevinirim…

  • Merhaba,

   Harfleri birleştirme mantığını kavrayamamış. Bol bol hece tablosunu hem okuyarak hemde yazarak çalıştırın. Önce bakarak yazsın sonra bakmadan yazsın. Bir grup iyice pekişince diğerine geçin. Bu arada okuma çalışmalarını hecelere ayırarak yapmasına yardımcı olun. Çalıştığı heceleri kelimelerin arasında da görmesi ve bu kelimeleri yazabilmesi önemli. Arkadaşları ile kıyaslamayın. Kardeşinizde okuma güçlüğü olabilir bu nedenle okumayı öğrenmekte zorlanıyordur. Ayrıca, profesyonel destek almanızı tavsiye ederim.

 151. Mrh. Benim oglum 2.sinifa gidiyor ve ozel egitimde aliyor halen okuma yapamiyor unutuyor ve dikkatini veremiyor disleksi oldugunu soyledi pedegoglar ben evde nasil calismalar yaptirabilirim destek olarak ne tur kitap ve uada egitim verebilirim evde devamli yardimci olursaniz sevinirim simdiden tsk. Ederim

  • Merhaba,
   Sabırlı olmanız çok önemli.
   Kolay anlayabileceği kısa kelimeler ve basit cümleler yazdırın ve okutun. İlerledikçe seviyeyi artırırsınız.
   Daha çok görsel ağırlıklı, resimli kitaplar kullanın.
   Mutlaka öğretmeniyle iletişim içinde olun.
   Okuma alıştırmaları günde 2-3 kere ve mutlaka her gün yapın.
   Okuma parçaları çocuğun ilgisini çeken kitaplar veya konular olmalı mümkünse okuyacağı kitapları ona seçtirip alın.
   Yazı çalışmalarında tahta ve plastikten harfler, oyun hamurları ve harf resimler kullanın.
   Çocuğu kesinlikle diğer arkadaşlarıyla kıyaslamayın, kendindeki ilerlemelerin altını çizin ve takdir edin. Başkalarıyla kıyasladığınızda hem çocuğunuzda hem de sizde başarısızlık hissi oluşacak ve bu sizin motivasyonunuzu düşürecektir. En önemlisi de çocuğunuzun yalnızca başarılarını değil, çabalarını da ödüllendirin.

 152. Merhaba. Benim kuzenim 4. Sinifa gidiyor. Ama hala okuma ve yazmada sorunlar yasiyor. Mesela madde kelimesinde iki sessiz harf yerine sadece made yaziyor. Buna benzer hissetmek, cadde gibi kelimelerde sadece tek sessiz harf yani cade gibi yazip cadde yazdim diye okuyor. Bir de ogretmeni 4 yildir ayni. Pek de sevmiyor. ailesi de yavas okuyor diye surekli baski yapiyorlar. Ailesine baski yapmamalari konusunda uyariyoruz ama niye boyle diye kizip duruyorlar. Yardimci olursaniz seviniriz.

  • Merhaba,
   Bazı yanlış yöntemler çocuğu etkilemiş olabilir. Bazı ön becerilerin eksik olması gibi akademik nedenler dışında psikolojik temelli bir durum da olabilir.
   Şunu tekrar belirtmekte fayda var. Çocukların hızlı okuması değil doğru okuması önemlidir. Doğru okuyan çocuk sözcük dağarcığı geliştikçe zaten hızlanır. Ayrıca okuma güçlüğü yaşayan çocuklara hızlı oku diye baskı yapmak yanlış bir uygulamadır. Bu uygulamalar çocukta okuma güçlüğünün pekişmesini sağlar ve çocukta öz güven kaybı oluşur.

 153. Merhaba kardesim,7 yasında 1.sinif ögrencisi okulu cok seviyor matematik dersinde sorun yasamiyor,fakat kelimelerin yerini karistiriyor okuyamiyor okurken eksik okuyor yada harfleri söyleyip birlestiremiyor,mental bi sorunu yok gelisimi vs cok iyi fakat tüm arkadasları okumayı söktügü halde o sökemedi 1 haftadır özel calısma yaptırıyorum basa sardım zorlandıgı harfleri heceleri fakat ilerleme kaydedemiyorum,ezbere yazamiyor yazarsada mesela Gamze yaz diyorum hece hece söylüyorum Gaze yazıyor. Kekeleme sorunuda var ne yapmam lazim disleksi olabilir mi yoksa ben mi evhamlanıyorum.

  • Eklemeyi unuttugum birseyler var şule hanım,ben cok kızdım bagırdım anlatırken agladım oda cok duygusal bi cocuk cok agladı yapamıyorum anlamıyorum diye sonra ben ona bildigi 2 gündür yanlıs yaptıgımı düsünerek bildigu seyleri gosterip hadi okuda goreyim en zorunu sordum diyorum okuyo okuyuncada bakkkk okudum diye seviniyor o olusturdugum güven kaybini kazandirabilirmiyim boylelikle

   • Kesinlikle kızmak bağırmak olmaz. En önemli şey çocuğun öz güvenini kaybetmemesi ve başarabileceğine inanmasıdır. Bu bir süreçtir. Kimi çocuk okumanın mantığını çabuk çözer, kimi çocuk biraz daha geç bu mantığı kavrar. Ama mutlaka kavrar. Kolay yapabildiği şeyleri sormanız ve yapıyor olması ona destek sağlayacaktır kendisine güvenini artıracaktır. Destek olun, mutlaka yapabileceğine inandırın en önemlisi de siz sabırlı olun lütfen.

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz durumlar disleksi olabileceğine işaret ediyor. Genelde kekemeliği başlatan korku ve strestir. Kekelemesi kendisini baskı altında hissettiği için olabilir mi? Bu konuda bir tanı koydurdunuz mu?
   Disleksi eğitimi uzun soluklu bir süreçtir. Bu konuda uzman birinden destek almanızda yarar var.

   • Kekemelikten kastım cok gec konusmaya basladı 3 yasinda kelimeleri yeni yeni konusailiyordu,heyecanlandiginda ve uzuldugunde yada birseyi anlatmak istediginde iiiii diyip kelimeyi uzatiyor yada ayni kelimeyi farkinda olmadan 3 kere tekrarliyor,pedogologdan randevu alacagim en kısa zamanda ama malum randevular cok gec veriliyor,bu süreci nasil kolaylastiririm

    • Daha önce bahsettiğim önerileri yineliyorum. Bu durum onun seçtiği bir tercih değil. Bu nedenle onu yapamadığı hiç bir şey için suçlamayın. Sadece nasıl daha kolay anlayabiliyor bunu fark etmeye çalışın. Onun yeteneğini, yapabilirliğini keşfedin ve o yönde eğitimine destek verin. Biliyoruz ki her çocuğun öğrenme kabiliyeti farklıdır.

 154. Merhabalar oğlum 2010 mart doğumlu iki gün öncesine kadar herşey yolundaydı. Okuma yapmaktan çok hoşlanmıyor yavaş heceleyerek okuyor ama bir kere de anlıyor. Ögretmeni Özellikle matematikte çok iyi olduğunu söylüyordu. Son iki gündür Okuma yapmıyor matematik sorularını bilmiyorum diyormuş. Evde okuma yapıyoruz yerinde duramıyor sürekli kıpır kıpır dikkatini veremiyor. Daha önce pedog görüşmemiz olmuştu bir sorun yok denildi . Ne yapmam gerekiyor . Teşekkürler…

  • Merhaba,
   Son zamana kadar her şey yolunda ise büyük ihtimalle okul ortamında yaşanan bir olumsuzluk çocuğunuzu etkilemiş olabilir. Pedagog bir problem yok demişse sorun aramaya gerek yok. Yaşının çocuğu olarak hareketli olması doğal.
   Çocuğunuzla konuşarak günde en az ne kadar ders çalışabileceğini sorun. Birlikte uygun bir çalışma süresi belirleyin. Mantığını ona şöyle açıklayın
   “okul hayatında başarılı olabilmek için öncelikle ders çalışma alışkanlığını kazanmak gerekiyor”. Rutin oluşturun ve çocuğunuzun belirlenen süreyi her gün çalışmasını sağlayın. Bunun için bazı kuralları uygulayın. Belirlediğiniz çalışma süresini her gün tekrarlarsanız hafta sonu çalışmayacağını ona söyleyin. Bu gibi ona uyacak uygulamalarla çalışma alışkanlığını pekiştirmek hem dikkat ve odaklanmasını sağlar hem de başarılı oldukça öz güveni ve çalışma isteği artar.

 155. Merhaba oğlum 2010 doğumlu tüm harfleri biliyor fakat okurken tek tek harfleri ssöyleyip birleştirmeye çalışıyor. Örneğin kitap kelimesini okuyacak k- i ki diyor sonra t-a-p tap diyor. Sonrada ya ilk heceyi unutuyor yada son hece den başlayıp tapki diye okuyor. Yada görsel hafızası çok kuvvetli kelimeyi gördüğünde bir kaç tekrardan sonra ezberliyor. Ezbere okuyor bilmediği bi şeyle karşılaştığında da atıyor. Okula başlayalı 1,5 ay olmuştu biz okumaya başladı diye çok şaşırmıştık. Meğer kısıtlı kelimelerle çalışıldığı için hepsini ezberlemiş. Öğretmende bu durumu farketmemiş olacak ki bizimle bişey paylaşmıyor. Sınıfta yerinde duramıyor ve beni dinlemiyor buna rağmen arkadaşlarından geri kalmıyor diye söylüyor. Okumanın mantığımı nasıl kavratabilirim

  • Merhaba,
   Çocuğun bilmediği şeyleri atarak, kendine göre tamamlayarak okumaya alıştırması ve bunun onda yerleşik hale gelmesi istemediğimiz bir durumdur. Sonraki eğitim sürecinde sınavlarda başarısız olmalarının en önemli nedeni zaten bu şekilde okuduklarına düzgün anlam yükleyemedikleri içindir.
   Mutlaka heceleri çok iyi öğrenmesi gerekir. Hem okuma hem de dikte yapması gerekir. Sınıfla aynı hızda gitmesini beklemeyin önemli olan onun kendisiyle olan yarışıdır. Yavaş ilerlemesi değil, öğrenerek pekiştirerek ilerlemesi önemlidir. Mutlaka sesli okutun, hatalarını düzeltin kafadan ekleyerek okumasına izin vermeyin. Sınıfta okuma yarışına katılmasına yani dakika tutarak okuma yaptırılmasına izin vermeyin. Bu konu da öğretmeninizden de destek almanız önemli.

 156. Sule hanim benim kizim birinci sinif bizim sorunmuz evde okuryor ama okulda iki uc kelime okuyup birakiyormus öğretmenmuz diyorki la yaz diyor yazamiyor ama lale elele yaz diyorum yaziyor hece tablosun okuyoruz ama yaz dedigim de la yaz dedigimde lale nin l simi diyor bana kuzdigin a mi diyor bana ne yapacagiz sasirdim yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   Çocuk bazı kelimeleri ezberlemiş olabilir. Harfleri birleştirme mantığını kavrayamamış. Bol bol hece tablosunu hem okuyarak hemde yazarak çalıştırın. Önce bakarak yazsın sonra bakmadan yazsın. Bir grup iyice pekişince diğerine geçin. Bu arada okuma çalışmalarını hecelere ayırarak yapmasına yardımcı olun. Çalıştığı heceleri kelimelerin arasında da görmesi ve bu kelimeleri yazabilmesi önemli.

 157. Merhaba benim oğlum da 1. Sınıfa gidiyor benim sorun şu dikte çalışması ilgili yayınladığınız video daki kitabın ismi bu konuda yardimci olursaniz cik sevinirim ilkin

  • Merhaba,
   Videoyu beğendiğim için sizlere yardımcı olsun diye paylaştım. Orada çalışılan kitabın adını bende bilmiyorum. Kitapçılarda mutlaka benzer şekilde yayınlar vardır.

 158. Merhaba
  Benim kızım 2010 doğumlu 1.sınıf öğrencisi. Okul arkadaşlarının çoğu okumaya geçti . Elif güzel yazabiliyor ancak okumada çok güçlük çekiyoruz. 2 sene anaokuluna gitti. Anaokul öğretmeni aldı biraz zeka testleri uyguladı sorun yok dedi. Ancak harf okuyor ama onları birleştiremiyor. Aynı sayfayı 8 kez okuyoruz sonra tekrar okuttuğumda unutabiliyor ve okuyamıyor. Bir rehabilitasyona mı gitmeliyim ? Ne yapmalıyız ?Anaokul öğretmeni dikkat eksikliği çok var dedi. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Bir sesin yanına başka sesi yazınca sadece ikisinin birlikte okunuşunu verin. Örneğin,ka sesinin ikisinin birlikte okunuşunu verin tek tek siz asla söylemeyin. Önce k sonra a ka demeyeceksiniz. Öğrendiği harflerle hece tablosu çalıştırın. Dikte ve birlikte okuma yapın. Çocuk yapamadığı şeylerde doğal olarak dikkatini toplayamaz çabuk sıkılır. Önemli olan başarabileceğine inandırmak. Sakin ve sabırlı olun, mutlaka okumanın mantığını çözecektir sadece biraz zaman lütfen.

 159. Mrhb Şule hanm.2010 Kasım doğumlu oğlum. 1.Snf öğrencisi. Harfleri yalnz olunca biliyr;fakat birleştremiyr.Pedagogda bazı testler yaptrcz ama randevumuz birz ileri tarihte.nasl öğretebilirim.sınıf 20 kişi 18i okuma ve bakmadan yazmayı öğrendi.Arkadaşlarndan çok geride kaldı ve bende sabr konusunda zorlanıyorm.

  • Merhaba,
   Okula başlama yaşı açısından bilişsel olarak hazır olmayabilir ve bu nedenle sorun yaşıyor olabilir. Öğrendiği harflerle hece tablosu çalıştırın. Önce bakarak sonra bakmadan yazarak çalışsın. Okuma metinlerini hecelere ayırın öyle okutun. Öğrenme alanı genişledikçe algısı daha da açılacaktır.

 160. oğlum talha 2010 dogumlu aslında zekı bır cocuk okulda gosterılen haflerı pekıştırdı ve heceleyerek okuyor daha yeni öğreniyor hecelemesı normal dıyorum oğretmen dıkkat eksıklıgı var dedı ama ınannılmaz derecede 3 sınıf matematıgı yapıyor baskı uygulamdan bırseyler yapıyorum dk 20 dk ders veriyorum 15 dk mola arad suprızleller bu işi çözmeye cabalıyoruz sen yaparsın dıyerek onu ovuyorum evde ders calışırken arad yanlız bırakıp kendı basına çalışmasına zaman veriyorum ama o o arada dıkkat cekıcı bırsey yoksada hayalllere dalıyor ılle beım onu hadi dıyerek uyamam lazım tam sorumluluk yok sızce bu sorumluluk heceleme sorunu derslerde dalgınlık [ okulda degıl] gecıcımı

  • Merhaba,
   Bu yaştaki çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. Çocukların ve dolayısı ile ailelerin yaşadığı bu güçlük çocukların yeterliliklerinin sınanmaya başlaması ile problem yaratmaktadır. Öğrenmede problem yaşamıyorsa sorun aramaya gerek yok, ders çalışırken dikkatini toplaması için siz destek olmaya devam edin. Bir süre sonra çalışma alışkanlığı edinince ve okul yaşı ilerleyince odaklanması da artacaktır.

 161. Meraba hocom benim kizim 1 sinifa basladi ama kelimelerde unutkanlik yasiyor birlestirmelerde 4 kelimeyi heceliyor 5 ci horf girdiginde birlestiremiyor .bir cumleyideki harfleri tek tek soylersem yaza biliyor.yardimci olabilirseniz cok sevinirim tesekkurler

  • Merhaba,
   Çocuğunuz okuma güçlüğü yaşıyor olabilir. Hece tablosunu çok iyi öğrenmeli.
   Resimli dikte çalışmaları yaptırın. Aşağıda linkini verdiğim video size yol gösterici olacaktır.

   Resimli Dikte Çalışması

   Profesyonel destek almanızı da öneririm. Çünkü çocukta başaramadığı algısı oluşursa öz güven kaybı başlar.

 162. Merhaba,
  Oğlum Şubat 2010 doğumlu 1. Sınıfa gidiyor. Yani okula 79 aylıkken başladı. Okurken harfleri ekleyerek okuyor. Bu da çok zaman alıyor. Okumada bütün Sesleri tanıyor. Ancak dikte yaparken sesleri hatırlamıyor . Sesleri panodaki resimlerini düşünerek bulmaya çalışıyor. Örneğin domates yazacak, d neyde vardı, uçak mı, gemi mi, dondurma mı diye on dk. Düşünüyor. Bir de yazacağımız kelimeyi ona söyletemiyoruz. sadece ben söylüyorum o tekrar etmiyor, benden duyduğunu yazmaya çalışıyor. Sesli harflerde sorun olmuyor ama her sessiz harfte aynı şeyi yapıyor. Evde birebir ilgilendiğim için çok uzun sürse de bir şekilde yapıyoruz ama okulda hiçbir dikteyi yazamıyor. Zaten evde ders çalışmaya başlamamız da çok uzun sürüyor. Kaç sayfa, bakarak yazayım, ne zaman mola vereceğiz, şu kadar yapalım vb. Bir sürü soru sorup oyalandıktan sonra zorla ders başına oturuyoruz. Bana ne tavsiye edersiniz? İyi seneler

  • Merhaba,
   Hece tablosunu iyice öğrenmeli. Harfleri birleştirirken örneğin; ka sesinin ikisinin birlikte okunuşunu verin tek tek siz asla söylemeyin. Önce k sonra a ka demeyeceksiniz. Yani kısaca bir sesin yanına başka sesi yazınca sadece ikisinin birlikte okunuşunu vereceksiniz… Okuma metinlerini hecelere ayırarak okutun. Gerekirse önce siz okuyun sonra ona okutun. Tabii mutlaka dikte çalışması yapması gerekli. Bir pedagog ile görüşüp çocuğunuzda dikkat eksikliği ve okuma güçlüğü var mı diye bilgilenmeniz yararlı olur.

   İyi seneler

   • mrb netde butur sorunlara bakarken gordum cokda ılgılısnızz bende yazmak ısdedım kızm 1.sınıfa basladı yazması gayet guzel harflerıde tanıyorr yanlız okumada gucluk cekıyorr tabı bende cok sıtrese gırıyorum mısal at kızm a ile t sesını kardes yapalım dıyorum at demıyorr atı dıyorr yanı okuması yokk ne yapmam gerekıyorr acebaa

    • Merhaba,
     Çocuğunuz harfleri birleştirme mantığını kavrayamamış. Hece tablosu çalıştırın. Harfleri birleştirirken örneğin; le sesinin ikisinin birlikte okunuşunu verin tek tek siz asla söylemeyin. Önce l sonra e le demeyeceksiniz. Yani kısaca bir sesin yanına başka sesi yazınca sadece ikisinin birlikte okunuşunu vereceksiniz… Okuma metinlerini hecelere ayırarak okutun. Gerekirse önce siz okuyun sonra ona okutun.

 163. Merhaba;
  Öncelikle göstermiş oldugunuz ilgiden dolayı size çol teşekkür ederim.Daha öncede size yazmıştım.Kızım 2010 ekim doğumlu.Öğretmenimizle bir türlü anlaşamıyoruz.Sınıfımız 20kişi sınıfta 15 kişi okuma ve yazmaya geçtiler.Geriye kalan 5 kişinin arasında benim kızımda var.Öğretmenimiz bir ay önce benimle görüştü.Kızınız 1sınıfa hazır değilmiş.o yüzden siz yardımcı olacaksınız dedi.bizlere ayrı ödev veriyordu 1 hafta önceye kadar ama artık hem ayrı ödev veriyor hemde sınıf ödevine dahil ediyor yazma ödevleri hikaye yazdırıyor dikte yaptırıyor ama benim fikrim kafası daha çok karışıyor.sürekli isyan ediyor hem hiçbilmediği heceleri okutuyorum.kızımı tekrar baştan başlattı.harflerin hepsini tanıyor ama birleştirme yapamıyor.öreneğin ali kelimesini biliyor yani ezberlemiş.A gördüğü zaman hemen ali diyor.bende benziyormu diyorum dikkatli bak.bilmiyorum diyor.tek tek sesleri çıkarıyor.ama hiçbirzaman birleştirme yapamıyor.hece tablosu resimli dikte ne varsa uyguluyorum ama 1 aydır hiç bir gelişme yok.öğretmenine bizi sınıf ödevini vermeyin kafası karışıyor diyorum.sınıftan çok geride siz yaptırın diyor ama boş yapıyor ben okuyorum o tekrar ediyor.ben durunca oda duruyor.ne yapacağımı bilmiyorum.öğrenme bozukluğu olabileceğini düşünüyorum.abisinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite var.onu 3. Sınıfta öğrendik şuan 7 sınıfta 2 sene terapilerle iyleşme gösterdi.şuan başarı seviyesi oldukça yüksek.acaba genetik mi

  • Merhaba,
   Kızınız okuma güçlüğü sorunu yaşıyor olabilir. Abisi ile aynı durumda değil. Abi DEHB tedavisi görmüş ancak kızınızın profesyonel olarak okuma desteği alması gerekmekte. Okuma güçlüğü yaşayan çocuklarda da dikkat eksikliği tetiklenir. Okumanın mantığını bir türlü çözemeyen çocuk odaklanma sorunu yaşamaya başlar. Okumayı ve okulu sevmediğine karar verir çünkü öz güvenini yitirir ve sonucunda akademik başarısızlık gelir. Ankara da yaşıyorsanız kızınızla tanışmak isterdim.

   • Hocam Merhabalar benim kızım ekim 2010 doğumlu 1.sinifa başladı kızımda öğretmenimiz yönlendirme ıle doktor götürdüm DEHB teşhis i konuldu.ilac kullanmamız gerek yan etki yapar diye kullanamıyorum 1 ay kullandım bıraktım. 30 kişilik sınıftan 9.sirada okumaya geçti 15 harf ogrenmedigi halde. Bakmadan yazmada çok eksiği var eksik yazıyor yada yanlış yazıyor. Birazda yavaş okuyor hocam ilaç kullansın mı? Çok kararsız neyapacagimi bilmiyorum

    • Merhaba,
     DEHB olan çocuklarda kullanılan ilaçlar beyindeki dopamin ve noradrenalin miktarını artırırlar. Dopamin ve noradrenalinin en fazla (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu oluşumunda çok önemli bir yeri olduğu düşülen) beynin ön (frontal) bölgesinde bulunmaktadır. Çocuğunuzun sınıfta ders yapılmasını engelleyecek düzeyde konuşkan ve hareketli olan Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu varsa ilaç kullanmasında fayda var diyebiliriz.
     Ancak, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ile öğrenme bozuklukları sık olarak birlikte görülebilir ve ilaç tedavisi öğrenme bozukluklarını düzeltmez. Bunun ayırt edilebilmesi çok önemli.
     Siz çocuğunuzda hiperaktif özellikler gözlemlediniz mi?
     Yerinde duramaz,
     Oturması gerektiği halde oturamaz,
     Yerli yersiz koşup tırmanır,
     Aşırı konuşur,
     Sessiz sakin oyun oynamakta güçlük çeker,
     Her zaman bir şeylerle uğraşır,
     Cevapları ağzından kaçırır,
     Sırasını beklemekte zorlanır,
     Olaylara yada konuşmalara müdahale yarıda keser.
     Bunlar dışındaki (aşağıdaki) davranışlar dikkat eksikliği olarak tanımlanır…
     Yönergeleri başından sonuna kadar takip edemez,
     Dikkatini yaptığı işe veya oyuna vermekte zorlanır,
     Evde veya okulda yapacağı işler ve aktiviteler için gereken malzemeleri kaybeder,
     Dinlemez,
     Detayları gözden kaçırır,
     Düzensiz görünür,
     Uzun süre zihinsel çaba gerektiren işleri yapmakta zorlanır,
     Unutkandır,
     İlgisi kolayca başka yönlere kayar.

     İlaç kullanmanın elbetteki yan etkileri olabilir. Ancak doktor mutlaka bunları takip edecektir. Burada önemli olan dikkat eksikliğinden kaynaklanan bir davranış söz konusuysa boşuna ilaç kullanmış olacaktır.
     Yazım hatalarını bol dikte çalışarak azaltabilir. Dikte çalışırken sadece deftere yazarak çalışmayın, resimli dikte çalışmaları yaptırın. Aşağıda linkini verdiğim video size yol gösterici olacaktır.

     Resimli Dikte Çalışması

     • Yorumunuz için çok teşekkür ederim sınıfta arkadaşlarını rahatsız edecek tavranislar sergilediği için öğretmenimiz yönlendirdi doktora.çok çabuk sıkılıyor herseyden söylediğiniz davranışlardan en belirgini ilgisi başka yönlere çok çabuk dağılıyor sırasını beklemekte zorlanıyor herşey kendisi yapmak isti istiyor başta öğretmenimiz ilaç kullandığınızda bişey demiyordu şimdi kesinlikle kullanma ilaç diyor kafam çok karışık si

     • Çocuğunuzda DEHB olması muhtemel görünüyor. Doktorunuzun tedavisini takip etmenizde yarar var.

    • Hatayda oturuyoruz.keşke ankaraya gelme ihtimalim olsa.Oğlumun doktoru adanada.Sömestir tatilinde kızımıda götürmeyi düşünüyorum.Profesyonel yardım olarak şimdilik başka bir eğitmenden yardım alıyoruz.Baştan başlattı oda.şimdilik bir şikayeti yok matematik konusunda oldukça başarılı oldugunu hem sınıf öğretmeni hemde kendisi söylüyor.ama okumada adaptasyon sorunu var diyor.cvp için ayrıca teşekkür ederim

  • Merhaba ayni sıkıntılar benim kızım dada vardı fakat bu derece degildi. size tafsiyem ona surekli başarcaği hissini vermek. playstor da okuma yazma oğreniyorum programı var onu indirmenizi ve cocuugunuzun calışmasını öğrenmesini eylenceli hala getirmesini sağlayin. ve gün gün takip edin onu bakın o zaman nasil bi gelişme sağliyacak sizde görceksiniz.

 164. mrb hocam.ele veya ala kelimesini verirken al-a seklindemi yoksa a-la seklindemi ogretmeliyiz.a-la şeklinde ogretmek istiyorum fakat cocuk okurken a ile l yi birleştiriyor en başta.daha sonra a yı ekliyor.teşekkür ederim.iyi geceler

  • Merhaba,
   Okuma kurallarına göre, yani a-la şeklinde öğretmeliyiz. Çocuklar başlarda doğru birleştirme yapamasa da hecelemenin ve okumanın mantığını çözmeye başladıkları zaman doğru şekilde birleştirmeye başlayacaklardır.

 165. Merhaba hocam benimde 16.10 2010 dogumlu oğlum suan 1 sinifa gidiyor suan 3 grup harflerdeyiz okumayi hece olarak yapabiliyor harfleri taniyor baktigi anda öğrendiklerini unutmayan bir cocuk fakat dikte calismalarinda iyi değil örneğin Arda yazacak tek tek harfleri soylersem yazıyor direk soyleyince yazamiyor ve ogretmenimiz bu hafta dikkat eksikligi olabilir diye rehber öğretmenine yönlendirmişti önümüzdeki hafta tekrar yollicani söyledi izlememiz ve yapmamiz gereken nedir okuyan fakat dikte yazamayan cocukta dikkat eksikligi olabilirmi yani bide suda var gün icinde okulda olani bile unutmaz eve gelir anlatir hepsini bana bilmiyorum kafam cok karıştı onerilerinize ihtiyacimiz var simdiden tesekkurler

  • Merhaba,
   Okumanın mantığını tam oturtamadığı için dikte yaparken zorlanabilir. Dikte çalışırken sadece deftere yazarak çalışmayın, resimli dikte çalışmaları yaptırın. Aşağıda linkini verdiğim video size yol gösterici olacaktır.

   Resimli Dikte Çalışması

 166. Şule Hanım Merhaba,
  Kızım, haziran 2010 doğumlu. Öğretmeni, 3. Grup sesleri verdi ve 4. Grup sesleri bitirdi. Sınıfta verilmeyen sesleri dahi okuyabilen öğrenciler varmış. Kızım nane, ela, bir, bak … kelimelerini hemen okuyabiliyor ancak -arkadaşları, başlamış, dolaşırmış- gibi uzun kelimeleri okuyamıyor. Ka sesini okumak için önce k ve a sesini içinden tekrar ediyor sonra ka diyor, heceler ve sözcükler uzayınca zorlanıyor, okuma yapmak istemiyor. Yeni verilen harfi hemen kavrayamıyor. Üstünden 1-2 hafta geçince anca oturtabiliyor. Ne yapmalıyım? İlginiz, desteğiniz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Sınıfta okumaya daha hazır çocukların olması, belki öğretmenin onların seviyesine göre ilerlemesine neden oluyor olabilir. Bu durumda çocuğunuzda öğrendiği seslerin mantığını oturtamadan diğer gruba geçtiği için zorluk yaşıyor olabilir. Siz acele etmeyin ve öğretmeninden de rica ederek, onun öğrenemediği yerden başlayarak tekrar etmenizde yarar var. Çocuğunuzu motive edin ve onu başarabileceğine inandırın. Bol dikte çalışın, birlikte okuma yapın, mutlaka hece tablosu çalışın. Uzun kelimeleri siz hecelere ayırın, bu onun okumasına yardımcı olacaktır.
   Hala sorun yaşıyor olursanız, çocuğunuz okuma güçlüğü çekiyor olabilir bu konuda destek almanızı öneriririm.

 167. Merhaba,
  Benim oğlum eylül 2010 doğumlu.Bu sene 1.sınıfa başladı.Okumasında bir problem yok fakat yavaş yazıyor.Okulda etüte kalıyor eksik olduğu için yazıları birde eve gelip neredeyse yatana kadar yazı yazıyor.Bu duruma hem üzülüyorum hem sinirleniyorum akşama kadar zaten okulda eve gelip oyun oynayıp dinleneceğine yazı yazmak zorunda kalıyor.Öğretmeni zamanla düzeleceğini sınıfta onun gibi öğrencilerin olduğunu söyledi fakat bu beni tatmin etmiyor.evde güzel güzel yazarken okulda yetiştirememesi garip geliyor bana.Ne yapmalıyım bana önerebileceğiniz bir yöntem var mı ? Teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Evde yazı ödevlerini yaparken bir sorun yaşamıyorsa çocukta bir problem aramak mantıklı değil. Etüt ortamında onun dikkatini dağıtan, ders dışında ilgisini başka yöne çeken bir durum vardır. Çocuk orada konsantrasyonunu sağlayamıyor olabilir. Etüt’e kalmak zorunda değilse ödevlerini evde yapmasını öneririm.

   • 2010 temmuz 9 doğumlu kızım birinci sınıfa gidiyor okunmaya gecemiyor bir turlu hiperaktif bir çocuk aslında çok zeki ama hevesinde var çık çabuk sıkılıyor ve ve hemen unutuyor yarim saatte ezberlettigim şeyi sadece 2 saniyede unutuyor ne yapacağını şaşırdım sınıf tekrarı olucak bu gidişle dedi öğretmen ama ben kesinlikle istemiyorum ve beni kahr ediyor bu dusunce tekrar falan eksik dikte diyor sürekli öğretmen ve ben nasıl bir yol izleyeceği mi bilmiyorum heceleri hic bilmiyor hecelerden sıkılıyor hikâye kitaplarından mi okuyim ona önce ben okuyayim sonra ona okutayim böle olurmu öğrenimi acaba hocam nasıl bir şekilde okutayim size bir fikir verim bana basım agriyor düşünmekten artık nasıl okutayim diye

    • Merhaba,
     Hecelere ayrılmış hikaye kitaplarından okutabilirsiniz veya siz kelimeleri hecelere ayırarak ona okutabilirsiniz.
     Ama biliniz ki çocuğunuzun okula başlama yaşı onun bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olması ile yakından alakalıdır. Çocuğunuz bu duruma henüz hazır olmayabilir. Bu nedenle okumaya karşı direnç gösteriyordur. Eğer yıl sonuna kadar bir ilerleme olmazsa onun açısından sınıf tekrarında yarar var. Profesyonel destek almayı da deneyebilirsiniz.

 168. Merhaba oglum 8 yasinda 3.sinifa gidiyor okumayi 1.sinifta ogrendi ama hala gelistiremedi seri okuyamiyor ekleri ya yanlis okuyor yada hic okumuyor bu yuzden de okudugunu yanlis anliyor sorulari yanlis cevapliyor soruyu ben okuyunca dogru cevapliyor her gun 30 dakika kitap okumasina ragmen okumasi iyilesmedi ne yapabilirim tesekkurler

  • Merhaba,
   Çocuğunuz okuma güçlüğü yaşıyor olabilir. Bu konuda uzman bir pedagog ile iletişime geçmenizi öneririm. Çünkü yaptığı yanlışlar çocukta pekişmeden destekleyici bir yardım almanız gerekiyor.

 169. Merhaba benim oğlum okula başladı 2010 ocak25 doğumlu öğretmen sordum da hep iyi iyi diyordu dün arkadaşlar arasında konuşur ken sınıf da 4 kişi geri dedi ben de bugün öğretmene sordum öğretmen ne olmuş ki ola bilir dedi onun cocukuda oladirdile dedi önemli de dil ben ona ders vereceğim dedi ben çook üzüldüm ve aladim öğretmen okuyan cocuklari resmini aşmış öğretmen cuma gunu de 2 kane arkadaşın resmini aşacak miş benimki de oradaydı duydu öğretmenim benkini ne zaman asican dedi oda sonra dedi benimki üzüldü bende çook üzüldüm 1.2 arkadaşlabarkadaşla bana bakıp guluyorlar ne yapmam gerekli bana yardımcı olur musunuz

  • Merhaba,
   Birinci sınıf çocuklarının hepsinin seviyesi aynı olmayabilir. Öğretmeniniz ciddi bir problem görse sizi uyarırdı zaten. Hem ders vereceğini de söylemiş. Ne çocuğunuzu , ne de kendinizi üzmeyin. Çocuğunuza, bu durumun hiç önemli olmadığını onunda kısa zamanda resminin asılacağını söyleyin ve onun öz güvenini yüksek tutmaya çalışın.

 170. Merhaba oglum 8 yasinda 3.sinifa gidiyor.Okumayi 1.sinifta ogrenmesine ragmen hala seri okuyamiyor kelimeleri yanlis okuyor bu yuzden okudugunu tam anlayamadigi ocin sorulari yanlis cevapliyor soruyu ben okudugumda dogru cevaplar veriyor okumayi sevmiyor nasil daha iyi okuyabilir ve okumayi nasil sevdirebilirim

  • Merhaba,
   Okumayı sevmemesinin nedeni okurken yaşadığı zorluktandır. Çocuğunuz okuma güçlüğü yaşıyor olabilir. Bu konuda uzman bir pedagog ile iletişime geçmenizi öneririm. Çünkü yaptığı yanlışlar çocukta pekişmeden destekleyici bir yardım almanız gerekiyor.

 171. Merhaba beni oğlum bu sene okula başladı 2010 ocak 25 doğumlu öğretmen iyi diyordu ama şuna öğretmen iyi demiyor 1/2 kez ders versem iyi olur diyor ama ben evde okurken birinci sıra da ki kelime bilmez se yardımcı oluyorum ama ikici sıraya gelince aynı kelime çıkıyor karşısına ben unuttum diyo çok sinirleniyorum ve çok bari yorum bana barima diyo korkuyorum diyor ne yapmam gerekli bana yardımcı olun

  • Merhaba,
   Çocuğa bağırmaya hakkınız yok. Bilmiyor olması, öğrenememiş olması onun suçu değil. Madem ki öğretmeni bir iki kez ders versem düzelir diyor bunu geciktirmeden yapmalı o halde.Önce öğrendikleri pekişmediği için üstüne gelen bilgileri hafızasında tutamıyor çünkü mantığını çözemiyor verilenlerin. Öğrenemediği harflerle hece tablosu çalıştırın, bol bol dikte yaptırın, okuyamadığı yerlerde bağırmadan her seferinde yardımcı olun bir süre sonra çok daha iyi aşamaya gelecektir.

   • Merhaba ilginiz için teşekkürler. Okuduğum problemleri biz de yaşıyoruz. Sabır en önemlisi sanırım. Hece tablosu dediğiniz şey nasil bilgi verebilirmisin iz?

 172. Meraba benim kızım 1.sınıfa gidiyor ama okurken kelime kelime okuyup birleştiriyor mesela önce k sonra e sonra ke diye birleştiriyor ne yapmaliyim

  • Merhaba,
   Başlarda bu şekilde olur ancak sonra harfleri birleştirme pekişecektir. Öğrendiği harflerle hece tablosu çalıştırın. Bol bol dikte ve birlikte okuma yapın.

 173. şule hanım merhaba,
  ben 2 kız çocuk annesiyim
  ilk kızım şuan 5. sınıfta ve okula küçük yaşta başladığı için ilkokul dönemimiz çok iyi geçmedi şuanda hızlı okuyamama ve yazamama durumu var haliyle de hızlı kavrama yapamıyor her ne yol denediysem olmadı uygulayableceğim daha etkili bir yöntem varmıdır yardımlarınızı rica ediyorum

  • Merhaba,
   Erken yaşta okula başlamanın çocuklar üzerinde etkisi farklı olabiliyor. Siz zaten çocuğun okul dönemindeki performansının yeterli olmamasının nedenini tespit etmişsiniz. Yaz tatili dönemlerinde okuma alışkanlığı edinmesi için onun seçeceği kitapları birlikte almanızı tavsiye ederim. Kitaplar çizgi roman, az yazılı bol resimli olabilir. Önemli olan kitaplarla pozitif iletişim kurması. Bu onun hem okumasını hem anlamasını geliştirecektir. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir durum ise çocuğunuzun derslere ilgisi düşükse ve notları zayıf geliyorsa ilgi alanı farklı bir alanda olabilir. Onun ilgi alanını keşfetmek size düşer. Çocukların ilgi alanını ve zekâ türünü keşfetmek konusunda okul rehber öğretmeninden ya da uzman bir psikologdan yardım da alabilirsiniz.

   • teşekkür ederim
    ilgi alanı en çok oyun oynamaya yönelik oyunu bitirmek istemiyor bu durumda ne yapmalıyım 2007 ocak doğumlu şuan 5. sınıfta

    • Bu yaş grubu çocuklarını oyun tercihlerinde eğitici ve öğretici oyunlar bulup bunlarla oynamasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, internetten indirebileceğiniz oyunlardan “12 ayrıntısı olan fark bulmaca “, “bu sesi tanı”, “bu ilin haritadaki yerini bul” veya “kelimeyi tamamla” gibi oyunlar hem çocuklarda dikkatli olmaya davet eder hem de zamanını değerlendirmiş olur.
     Biraz kitap okuma, ders çalışma, sonrasında ise belli bir süre için oyun oynama programı yapabilirsiniz. Ders ve oyun sürelerine birlikte karar verebilirsiniz ancak buna uyma şartını koymanız gerekir.

 174. Merhaba hocam, benim oglum 29 Ocak 2009 dogumlu. Ikinci sinifa gidiyor. Harfleri biliyor fakat birlestirerek okuyamiyor. Istekli fakat okuyamadigi icin aninda sikiliyor. Her yolu denedim. Oyun oynayarak, oyun hamuru ve legolar yardimiyla. Cok uzuluyorum. Zekasinda herhangi bir sikinti olmadigini soyledi rehber ogretmenimiz, sinif ogretmenimiz ama okumada sikintimiz var. Dikte calismasi yaptirdigimda harflere bakmadan yazamiyor yada bakmadan yazabilmesi icin benim harfleri tek tek soylemem gerekiyor anca oyle…lutfen yardimci olur musunuz? Tesekkur ederim.

  • Merhaba,
   Çoğunuzun alacağı eğitim birinci sınıfta uygulanan eğitimin tekrarı şeklinde olmalıdır. Çünkü birinci sınıfta zaten okumanın mantığını çözememiş. Bu şekildeyken ikinci sınıf eğitimi ona hiç bir şey katmaz. Bol bol hece tablosu çalıştırın. Okuma metinlerini hecelere ayırın öyle okumasını isteyin. Tekerlemeler okutun. Az yazılı bol resimli kitaplar tercih edin.

 175. Merhaba benim oğlum 2010 ocak doğumlu ilk zamanlar öğretmen iyi diyordu ama şuna öğretmen geri kalıyor diyo öğretmen ödev veriyor birinci sıraysırayı okuyor bilmediği kelimeyi yardımcı oluyorum ama ikici sıraya gelince aynı kelime çıkıyor karşısına ben unuttum diyo çok sinirleniyorum ve çok varıyorum o da kokuyor babası çok asyalasyaliyo sen salaksi aptalsi birşey bilmiyorsun çok ysenmazsin sen oğlum okula gitmiyor çook seviyor ne yapayım bana yardimci yolunu

  • Merhaba,
   Öncelikle çocuğa bağırmak, onu rencide edecek sözlerle cezalandırmak hiç bir şekilde başarılı olmasını sağlamaz. Bu tarz davranışlar onun öz güven kaybı yaşamasını tetikler. Hiç bir şey çocuğunuzdan önemli olamaz. Gerekirse sınıf tekrarı yapar çok daha başarılı bir öğrencilik yaşar. Lütfen elinizden gelen desteği verin ancak, ona kızmayın, kapasitesinin üstünde bir tempo için onu zorlamayın.
   Bireysel farklılıklar, bütün alanlarda olduğu gibi, okumanın öğrenilmesinde de etkili olmaktadır.Çocuğunuzun yaşı küçük, bu nedenle öğrendikleri pekişmiyor. Çok tekrar yapmalısınız, görsel materyallerden yararlanmalısınız, okuma ve yazma işlemini sadece defterde değil oyun gibi farklı materyaller kullanarak da yapmalısınız. Örneğin, oyun hamuru, boncuk, lego, fasulye gibi materyallerle harf ve heceleri çalışın. Öğrendiği harflerle hece tablosu çalıştırın, okuma metinlerini hecelere ayırıp öyle okutun. Okuyamadığı yerlerde önce siz okuyun sonra ona okutun. Unutabilir bu yaş grubunda gayet normaldir.

 176. Merhaba benim oğlum 2010 eylül doğumlu birinci sınıfa gidiyor harfleri heceleri okuyor yanlız bizim harflerin çoğuna dili dönmüyor sesiz harfler yanlış çıkıyor ağzından yani silik vurgusuz ne yapmalıyım sınıfın gerisinde kalıyor

  • Merhaba,
   Çocuğunuz için bir dil ve konuşma terapisti ile iletişim kurmanızı öneririm. Çocukta artikülasyon bozukluğu olabilir bunun tanısı için bir dizi test ve değerlendirmeler yapılır bunun sonucunda çocuğun yanlış ürettiği konuşma sesleri tespit edilir ve probleme göre uygun terapi programı uygulanır.

   • Hocam yardım edin benim kısım 2010 temmuz 9dogumlu birinci sinfa gidiyor arkadaşlarından geri kalıyor öğretmen eksik dikte diyor her gün defterini okutuyor ama okuyamoyor öğretmen sınıfın %90 i okunmaya geçti sizinki nişana kadar pkuyamassa sınıf tekrarı diyor çok uzuldum ve kesinlikle sınıf tekrarı istemiyoruz ne yapalım bende bilmiyorum nasıl okutayim hece hece mi yoksa hilayeckitabi mi okuyalım beraber nerden balicam hecelerden sıkılıyor çünkü

 177. Merhaba sule hanım 2010 doğumlu 1. Sınıfa başlayan kızım var harfleri tanıyor fakat. Hece yapamııyor okuması gayet iyi ben bundan şupelendim ve kızıma sordum sen harflerı bir birinek katıp heceliyemiyorsun nasıl okuyorsun dedim oda bana ben ezberliyorum dedi .ben ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   Başlarda ezber okumalar olabilir telaşlanmayın. Bol bol dikte çalışması yaptırın. Sesleri kaynaştırarak okutun k- ka- kal-kale-kalem gibi. Öğrendiği harfleri hece tablosu şekline getirin öyle çalıştırın. Mutlaka hecelemenin mantığını kavrayacaktır.

 178. 02.01.2011 dogumlu oglum yavaş yavas yazmayi ogrendi bence okula ilk basladigindan daha iyi ama ileri gidemiyor yazi calismalarrinda % 30 aliyor sinif başarısı % 90 dedi ogretmenimiz kelimelerde sesli harfleri yazmıyor ve kendi kafasina göre şeyler yaziyo bazen doğru yazıyor ne yapmaliyim çok üzülüyorum sinifin gerisinde ben anasinifina gitmesi taraftariydim ama babasi yolladi hatami yaptik Teşekkürler

  • Merhaba,
   Bu yaştaki çocukların okula başlamaya en azından bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olmaları gerekir. Çocukların ve dolayısı ile ailelerin yaşadığı bu güçlük çocukların yeterliliklerinin sınanmaya başlaması ile problem yaratmaktadır.
   Bu durum çocukların daha öğrenim hayatlarının başında öğrenmeye karşı olumsuz tutum geliştirebilmelerine yol açmaktadır. Tabii bu şekilde okula başlayan çocuk da diğer arkadaşlarıyla beraber olduğunda akademik, sosyal ve duygusal olarak kendini yetersiz hissederek içine kapanabilir, girişkenliği önlenebilir, yetersizlik duygusu ile mutsuz olabilir.
   Yapmanız gereken şey sabırlı olmanız, öğrenmeyi daha kolay hale getirmeniz. Bunun için görsel materyaller kullanarak ders çalışmayı destekleyin. Oyun hamuru ve legolarla harf, hece çalışması yapınız, ona okumanın kolay ve eğlenceli olduğu duygusunu veremeye çalışınız.

 179. 2/9/20010yasin adinda oğlum var 1. Sınifa gidiyo ve harfleri tanimakta zorluk cekiyo tek tek okutunca pek nadir taniyo beraber okuyunca okuyo yanliz oku deyince okuyamiyor bana soyle diyo. Sebebini soruyorum azonce. Okuduk neden okumuyamiyon diye unutuyorum diyo bu konu canimi sıkiyor ne yapmam. gerek

  • Merhaba,
   Oyun hamuru ve legolarla harf, hece çalışması yapınız, ona okuma öğrenmenin kolay ve eğlenceli olduğu duygusunu veremeye çalışınız. Görsel materyaller kullanarak ders çalışmayı destekleyin. Resimli dikte çalışması yaptırarak çalıştırırsanız daha çabuk okumanın ve yazmanın mantığını kavrayacak, öğrendiği seslerin pekişmesini sağlayacaktır. Umutsuzluğa kapılmayın, çocuğunuzu başarabileceğine odaklayın. Diğer arkadaşları ile kıyaslamayın.

 180. Merhaba Şule hanım , oğlum haziran 2010 doğumlu ve 1. Sınıfa başladık. Oğlum 1. Grup harflerde zorluk çekmedi fakat 2. Grup harflere İ, t , o ,b, u bu harflerde zorlanıyoruz . Öğretmenimiz yavaş yavaş gitmenin faydalı olduğunu düşünerek hızlı bi şekilde harfleri öğretmemekte. Ama çocuğum buna rağmen birleştirmeyi ve hecelemeyi yapamamakta. Ders çalıştığımızda harfi söylüyorum akabinde hemen o harfin ne olduğunu sorunca bana söyleyemiyor. Nasıl bi yol izlemeliyim . Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   Bireysel farklılıklar, bütün alanlarda olduğu gibi, okumanın öğrenilmesinde de etkili olmaktadır.Çocuğunuzun yaşı küçük, bu nedenle öğrendikleri pekişmiyor. Çok tekrar yapmalısınız, görsel materyallerden yararlanmalısınız, yazma işlemini sadece defterde değil oyun gibi farklı materyaller kullanarak da yazmalısınız. Örneğin, oyun hamuru, boncuk, lego, fasulye gibi materyallerle harf ve heceleri çalışın.

 181. Merhaba Şule hn
  Oğlum temmuz 2010 doğumlu. 1. Sınıfa başladı harfleri biliyor bazen şaşırıyor. Heceleri sıkılmaz isebirleştiriyor. Takılmadan okuması için tekrar yaptırmak istiyoruz öğretmenin tavsiyesi bu doğrultuda fakat yapmakmistemiyor. Bir kaç kez yüksek sesle kızdım. Tahammülüm kalmadı. Eğlenceli hale gelmesi için o öğretmen ben öğrenci oluyorum. Odasında büyük bir yazı tahtası var sırayla yazıyoruz, kelimeleri karıştırarak komik cümleler oluşturuyor. Sıkılmasın diye cümlenin anlamına göre komik ifadeler yapıyorum. O süreye kadar gülüyor. Bunu bir kaç kez yapınca sıkılıyor ve okumayı red ediyor. Bir oyuncaktan, oyundan çabuk sıkılıyor aynı durum derslerinde var ve yanlış okuyarak mesaj veriyor. Öğretmen geç kaldığını söylüyor.Tavsiyenizi sabırsızlıkla bekliyorum

  • Çocuğunuzun çabuk sıkılması hiperaktiviteden olabilir. Çocuğunuzun hiperaktif olup olmadığını bir uzmana danışarak öğrenebilirsiniz ve konulacak tanıya göre de bir yol haritası belirlenecektir. Hiperaktif çocukların büyük bir kısmı dikkatlerini yoğunlaştırmakta güçlük çekerler. İlgileri çoğunlukla kısa sürelidir. Çabuk sıkılır ve bir etkinlikten hemen başka bir etkinliğe geçerler. Hiperaktiflik illa aşırı hareketlilik anlamına gelmez. Hiperaktif çocukların odaklanma ve masanın başında oturma süreleri çok kısadır, özellikle öğrenmeyle ilgili alanlarda dikkatlerini yoğunlaştıramazlar.

 182. Merhabalar oglum 1.sinifa gidiyor .10 gune kadar cok guzel okuyor ve yaziyordu son gunlerde ojuyor ama yazmada sorun oldugunu soyluyor ogretmenimiz hatta hicbirsey yazamiyor gerilemis diyor ne yapabilirim .biranda yazamaz oldu oglum yardiminiz ihtiyacim var.

  • Merhaba,
   Geçmiş derslerin tekrarını yapın. Öğrendiği harflerle hece tablosunu yazarak ve okuyarak çalışın. Eğer yaşı ufaksa ve el kasları gelişmemişse yorulduğu için de yazamıyor olabilir. Okuma çalıştırdığınız metinleri hecelere ayırın önce bakarak ve sonra bakamadan yazmasını isteyin. Teşvik ve destek onun için çok önemlidir buna dikkat edin.

   • Merhaba şule hanım benim kizim 2011 ocak doğumlu ana sınıfı öğretmeni 1.sinifa verebilirsin yapabilir tekrar anaokuluna gelmesine gerek yok dedi ve bende verdim ama çok pişmanım çok zorluk çekiyoruz harfleri tek tek tanıyor ama birleştirme çok zor yapıyor bakmadan yazamıyor unutuyorum diyor vicdanen çok rahatsızım kendimi çok suçlu hissediyorum erken verdiğim için yardımcı olursanız sevinirim

    • Merhaba,
     Siz çocuğun neden zorlandığını biliyorsunuz. Yıl sonuna kadar okumayı çözemezse sınıf tekrarı yaptırmanızda çocuğun eğitim sürecinin başarısı açısından yarar var. Tabii okula başlama yaşı çocuğun eğitimdeki başarısı açısından çok önemli. Okumayı halledebilen çocuk ileriki sınıflarda matematikten zorlanmaya başlayabilir. Bunun gibi hassas durumlarda sınıf tekrarını bir kayıp olarak görmemek gerekir.

     • Şule hanım aslında bende öyle düşünmüştüm ama çocuğum 2.sinifa geçeceğim diye seviniyo sınıft tekrarı yaptırmak psikolojısini etkiler diye düşünüyorum ayrıca ana sınıfından da arkadaşları var onların geçip bizimde kalmamiz cocuk için büyük yıpranma olur öğretmeni de zekalı ve düzenli çocuğunuz var diyo bizim sorunumuz birleştirme de bide arada unutkanlık bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim

     • Öğrendiği harflerle hece tablosu çalıştırın. Önce bakarak sonra bakmadan yazarak çalışın. Okuma metinlerini hecelere ayırın öyle okutun. Öğrenme alanı genişledikçe unutma olayı ortadan kalkacaktır.

 183. merhaba .benim oglum 5 eylül 2010 ılkokul busene basladı 1 sınıfa .1 sene anaokuka gitti busene devlet okuluna verdım 3 hafta gitti aldık özel okula verdık .okumaya yavas yavas basladı bazı cümleleri okuyor bazılarını okuyamıyor bakmadan bazılarını yazıyor bazılarını yazamıyor yazana kadarda kendıde bende çıldırıyoruz.ögrenmek için defterini kitabını alıp geliyor yapamadıgı zaman sinirlenip aglıyor .çok zorlanıyorum ne yapmam lazım okumada ve yazmada cok zorlanıyoruz bakmadan yazmakta.solak oldugu için yazısı güzel degil herkesten önce bitireyim diye savaş ediyor bana yardımcı olun lütfen…

  • Merhaba,
   Çocuğunuzun okula başlama yaşı onun bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olması ile yakından alakalıdır. Çocuğunuz bu duruma henüz hazır olmayabilir. Ancak çocuğun öğrenmeye istekli olması bu durumla baş edebileceğini gösteriyor. Hiç telaşlanmayın, çocuğunuzu ve kendinizi üzmeyin. Mutlaka okumanın yazmanın mantığını çözecektir. Yapacağınız şey arkadaşlarıyla değil kendisi ile kıyaslamanız. Sınıfın hızıyla gidemiyor olabilir. Öğrenemediği, zorlandığı yerden yeniden başlayın. Öğrendiği harflerle hece tablosu çalıştırın. Önce bakarak sonra bakmadan yazarak çalışın. Okuma metinlerini hecelere ayırın öyle okutun. Zorlanıyorsa önce siz okuyun sonra ona okutun. Sabırla üstesinden geleceksiniz.

   0312 4399071
   Nevart Akademi

 184. Merhabalar cocuğum 1 sınıfa gidıyor ama harfleri tek tek gösterınce soyluyo harfleri tanıyo ama mesela k_a yı birleştıremiyo ka dıyemıyo nasıl yapcz anlamdım kafayı yıcem bize yardımcı olun lutfen.

  • Merhaba,
   ka sesinin ikisinin birlikte okunuşunu verin tek tek siz asla söylemeyin. Önce k sonra a ka demiyeceksiniz. Yani kısaca bir sesin yanına başka sesi yazınca sadece ikisinin birlikte okunuşunu vereceksiniz… Öğrendiği harflerle hece tablosu çalıştırın. Dikte ve birlikte okuma yapın. Sakin ve sabırlı olun, mutlaka okumanın mantığını çözecektir sadece biraz zaman lütfen.

 185. okuyorum ki herkes aynı durumda kızım 1 sınıfa basladı normal de lep demeden lebleyi çözen cocuk suan harfleri birleştiremiyor vuramıyor özel ögretmende ders aldık 3 hafta boyunca ama artık dayanamayacak duruma geldimmm herseye ragmen yokkk ne yapacagımı sasırdım okulunu ögretmenını cok seviyor gıtmıyeyim vs vs hiç bir durumumuz yok ama bır adımda ilerleyemiyoruz ne olur yardım edın

  • Merhaba,
   Sesleri verirken örneğin le sesinin ikisinin birlikte okunuşunu verin tek tek siz asla söylemeyin. Önce l sonra e le demeyeceksiniz. Yani kısaca bir sesin yanına başka sesi yazınca sadece ikisinin birlikte okunuşunu vereceksiniz… Öğrendiği harflerle hece tablosu çalıştırın. Dikte ve birlikte okuma yapın. Sakin ve sabırlı olun, mutlaka okumanın mantığını çözecektir sadece biraz zaman lütfen.

 186. Benim oğlum bu sene bire başladı21/11/2010 dogumlu geçen yıl kuran kursu na gitti orda burun çocuklar kurana geçti oğlum harflerden yayıldı kaldı bu senede herkes okumaya başladı dikteleri herkes yapiyor oglum hangi yazacagini bulamıyor okurkende bazı kelimeleri cozuyo geri kalanına ben yardım ediyorum bazen çok çaresiz kalıyorum bazen böyle giderse sınıf tekrarını yaptırmayı dusunuyorum ne yapmalıyım

  • Çocuğunuzun okula başlama yaşı onun bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olması ile yakından alakalıdır. Çocuğunuz bu duruma henüz hazır değil. Sınıf tekrarı yaptırmanızda yarar var. Bir pedagog ile de irtibata geçebilirsiniz.

 187. merhaba Sule hanım
  benim kızım suan 6 yasında ve 1.sınıfa basladı.yazması cok güzel ve okunaklı yazıyor.tek tek harfleri biz söyleyerek kelime yazabiliyor ve cok cabuk unutuyor.unutuyor ve birleştiremıyor.o kelime yi birdan fazla yazmasına ragmen döndüğünde unutuyor.acaba dikkat eksikliğimi var.bilemiyorum.ne yapacagımı bilemiyorum.yardımcı olursanız cok sevinirim

  • Merhaba,
   Çocuğunuz için, bir çocuk nöroloji kliniğine ve ergen psikiyatristine başvurmanızı öneriyorum.

 188. Merhaba benim kızım eylül 2010 doğumlu okula gitmek ve okuma yazma yapmak istemiyor ben yazamıyorum diyor harfleri çizgi üstünde yazamıyor hep havada baskı yapmıyoruz bir de u harfini ü ,e harfini i,t harfini d ve d harfini t olarak okuyor. Öğretminini sevmiyor.Ne yapmalıyım

  • Merhaba,
   Çocuğunuzun okula başlama yaşı onun bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olması ile yakından alakalıdır. Çocukların ve dolayısı ile ailelerin yaşadığı bu güçlük çocukların yeterliliklerinin sınanmaya başlaması ile problem yaratmaktadır. Bir çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı ile iletişime geçmenizde yarar var.

 189. merhabalar kızım eylül 6 doğumlu .geç konuştu ve 1 sene kreş ve 1 sene ana sınıfına gitti.bu senede 1.sınıfa başladı.ben zorlanacağımı biliyordum fakat bu kadar değil.aslında bu sene vermesem mi diyede düşündüm.ama ana sınıfı öğretmenimiz.vermem konusunda beni ikna etti.zorlanacaksın ama diğer yaşıtlarından bir farkı yok dedi.bu sene aslında isterse çok güzel yapıyor.ama istemezse sınav kağıtlarını boş bile veriyor .geçen yapılan sınavımızda hepsini tamamlayarak müthiş mutlu olmuştu.ama çok isteksiz .b sesindeler ve harfleri birbirinede vuruyor. evde yerine oturamayan çocuk sınıfta kimse ile muhatap olmayan.kendi halinde yerinden kalkmayan bir çocukmuş.kızıma nasıl yardımcı olabilirim?

  • Merhaba,
   Çocuğunuzun okula başlama yaşı onun bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olması ile yakından alakalıdır. Çocukların ve dolayısı ile ailelerin yaşadığı bu güçlük çocukların yeterliliklerinin sınanmaya başlaması ile problem yaratmaktadır. Yapmanız gereken şey sabırlı olmanız, öğrenmeyi daha kolay hale getirmeniz.

   • Mrb Sule hanim
    Kizim 1.sinif okumayi ogrenmede gucluk yasiyoruz.Herseyi ezberr okuyor hece mantigini kavrayamadi yani ti hecesini harfleri tek tek soyluyor birlestirmede zorlaniyor ama bir metni biz okuyup kendine okuttugumuzda seri bir sekilde takilmadan okuyor hic anlamiyorum bu hece okumayi heceleyerek okumayi nasil kavratacagim lutfen yardimci olun bana??mesela etleri kelimesini tek tek harfleri soyluyor hecelerini okuyor birlestirmeye gelince etli diyor yada farkli bir sey ama ben o kelimeyi okudugumda bir daha unutmuyor??

    • Merhaba,
     Başlarda ezber okumalar olabilir telaşlanmayın. Bol bol dikte çalışması yaptırın. Sesleri kaynaştırarak okutun k- ka- kal-kale-kalem gibi. Öğrendiği harfleri hece tablosu şekline getirin öyle çalıştırın. Mutlaka hecelemenin mantığını kavrayacaktır.

 190. Mrb. Oglum 1. Sinifta alfabede yaklasik 9 harfi soyleyemiyor. İlk 2 grupta pek zorluk cekmedik ama suan r harfindeyiz soyleyemedigi icin okudugu kelimeyi anlamiyor ornegin boru kelimesini bolu diye okuyor ve ben bolu ne bilmiyorum diyor roka kelimesine loka diyor ve loka ne bilmiyorum diyor aslinda o harfin L olmadigini biliyorum diyor. ne yapabilirim tesekkur ederim.

 191. Şule Hanım İyi Günler,
  verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederiz. Benim ikizlerim var. Bir kız bir erkek. Bu sene 1. sınıfa başladılar. Oğlum okul öncesinde de kızımdan bir tik öndeydi. Okuma yazma ile ilgili mekanizmayı kaptı. Sesleri birleştirmede hiçbir sorunu yok. Öğretmeni çok memnun. Gelgelelim kızımda çok zorlanıyoruz. Oğlumuzda herşey kendiliğinden ilerlerken, kızımıza destek olamız gerekiyor. pazarlıkla oturtuyoruz kızımızı derse. Sesleri birleştirmede zorlanıyor. Bir kelimeyi söylüyorum (yazılışını göstermeden). Sonunda hangi harf vey, diye sorduğumda, söylemekte zorlanıyor. Yazmasında sorun yok. Öğretmeni sınıfta yavaş olduğunu, sorduğu birşeyi en son son kızımın getirdiğini söylüyor. Biraz da mükemmelliyetçi. Oğluma göre doğum kilosu belirgin düşük doğdu. Bununla mı ilgili sorun var, diye düşündüm. 3 kez çocuk psikiyatrisine götürdüm; sorun olmadığını söylediler. Dikkat eksikliği de yok, ama oğluma göre zihinsel olarak bir parça daha dağınık. Oğlum çok planlı. Bu arada kızım solak. Bu gibi ses birleştirme sorunları solaklarda daha sık deniliyor, bu doğru mu? Canım gerçekten çok sıklılıyor. Ne yapabilirim? Tekrar teşekkürler.

  • Diğer kardeşinin veya arkadaşlarının performansı ile kıyaslamayın. Her çocuk kendine özeldir.
   Bol bol dikte çalışması yaptırmanız gerek. Öğrenilen ses ve sözcükler tekrar tekrar okutulduktan sonra önce bakarak yazma çalışması ve en son olarak da bakmadan yazma çalışması mutlaka yaptırılmalıdır.
   Örneğin; çocuğunuzdan “Ata” yazmasını isteyin. Bunu söylerken aaaa- ttaaaaa şeklinde heceleyerek ancak çok uzun seslendirmeden söyleyin. Çocuğunuza zaman tanıyıp yazmasını bekleyin. Sonra kontrol edin. Doğru ise muhakkak çocuğunuzu olumlu cümlelerle ödüllendirin. Yanlış ise kelimeyi tekrar seslendirin. Çok zorlandığını hissederseniz direkt sesleri tane tane çıkarmayı deneyin, aaaaa-tttt-aaaa şeklinde. Siz kelimeyi söylerken çocuğunuz mutlaka sizin ağzınıza bakmalı ve kendisi de söylemeli, söylediğini de duymalıdır.
   Ayrıca okuma metninin altını hecelere ayırarak çizin. Takıldığı yerlerde yardımcı olun. Her biten cümleden sonra, cümleyi birlikte tekrar edin ki çocuk okuduğunu anlasın, anlamlandırsın.

   • Şule Hanım,
    çok teşekkür ederim. Sitedeki bilgiler ve verdiğiniz cevaplardaki içeriğin çok değerli olduğunu; birçok aileye ciddi anlamda yol gösterici özellikte olduğunu düşünüyorum. İyi ki varsınız…

 192. MERHABA ŞULE HANIM 2010 ARALIK 5 DOĞUMLU OĞLUM 1.SINIFA BAŞLADI BENDE ÇALIŞAN BİR ANNEYİM.SINIFIMIZ B SESİNE GEÇTİ OĞLUM HARFLERİ TANIYOR TEK TEK SÖYLEDİĞİMDE HECE VE KELİME YAZIYOR FAKAT OKUMAYA GELİNCE OKUMUYOR L E LE OLUR DİYORUM 10 DK SONRA SORUYORUM YÜZÜME BAKIYOR ÖĞRETMENİYLE KONUŞUYORUM ÖĞRETMENİ DE OLUMSUZ BİR ŞEY SÖYLEMİYOR ÖZEL DERSTE ALIYO KENDİ ÖĞRETMENİNDEN FAKAT BEN BİR ANNE OLARAK ÇOÇUĞUMUN TAM ANLAMIYLA İLERLEME KAYDETTİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • Merhaba,
   Harfleri birleştirmenin mantığını kavrayamamıştır. Bazı çocuklar 1-2 göstermede öğrenirken bazıları diğerlerinden aylar sonra öğrenebilir. Öğretmeninden ders aldığına göre mutlaka öğretmeni takip ediyordur. Zorlandığı bir durum varsa mutlaka sizinle paylaşır.
   Sabırlı olun, öğretmen diğer sesleri öğretmeye devam ettikçe çocuklar bir yandan yeni sesi öğrenirken, diğer yandan eski öğrendiklerini yapılan çalışmalarla sürekli tekrar edeceklerdir. Hem eski hem de yeni öğrenilenler tekrar edildikçe pekişecektir.

 193. Merhabalar,
  Benim oğlumda ilkokul birinci sınıfa gidiyor okadar ilginçtirki okuması çok güzel hemende kavrıyor heceliyerek okuyor fakat yazmaya gelince bir türlü beceremiyor, örneğin ali yaz diyorum altan yazıyor tamamen alaksız okuyor her öğrendiği harften birleştirilen kelimeleri cümleleri okuyabiliyor fakat yazamıyor.Hani bazen tamamen bizlerle dalga geçtiğini düşünüyoruz cocumuzun fakat üsütüne gidiyorum emin olmak için dalgamı geçiyor diye hatta doğru yazarsan ödüllendireceğimi söylüyorum ama maalesef sonuç alamıyorum beceremiyor.Nasıl bir yol izlemem gerekiyor çözemiyorum.

  Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Bu yaş çocuklar başlangıçta yazı yazarken zorlanabilirler. Gelişimi ve ince motor becerileri geri olan çocuklarda zorlanma daha çok yaşanır ve daha uzun sürer. Ancak birinci sınıfın sonuna doğru zorlanmanın azalması ve çocuğun yazma becerisini kazanması beklenir. Yazma bozukluğu genellikle bu dönemde anlaşılır. Yaşıtlarına göre yazısı hatalı olan çocuklar hatalarını düzeltemezler ise bir uzmanla irtibata geçmelerini öneriyoruz.

 194. Merhaba Şule Hanım,
  benim kızım 6 yaşında ve hiç göndermek istemediğimiz halde 1. sınıfa başlatmak zorunda kaldık önceden kreşe gittiği için kalem tutma vs. de iyiydi ama itobu grubuna geçtiğimizde derslere ilgisizlik başladı sınıfta geri kaldığını öğrendim bende çalıştırıyorum okuması iyi sıkıntımız dikte çalışmaları duyduğunu yazamıyor ve mantığını kavrayamadı henüz sınıfta 3 kişi pek iyi değilmiş ( benim kızım da dahil) ayrıca sınıfta okuma yazmayı bilerek gelenlerde çok, öğretmeni üç öğrenciye dikte çalışması yaptırtmıyormuş kızım çok üzgün hatta öğretmenin başarılı öğrencilere verdiği çıkartmalardan (sticker)yere düşenleri alıp eve getirmiş bu durum beni çok sarstı öğretmenle bu konuyu konuşsam mı bilemiyorum işine karışmak istemiyorum ama diğer yandan kızımın özgüveni yerlerde mükemmelliyetçi bir çocuk kreşte hep önlerdeydi öğretmenleri çok memnundu şimdiki öğretmeni de matematik dersinden çok memnun ama okuma yazma dersinde kızım kaçıyor çocuğuma nasıl yardım edebilirsiniz şimdiden teşekkürler..

  • Merhaba,
   Dikte çalışmalarını bol ve oyun oynar gibi eğlenerek yaptırmakta fayda var. Yazamadığında kelimeyi bir kez gösterip kapatacaksınız ve yazmasını isteyeceksiniz. Böylece heceleri zihninde tutmaya çalışırken hafızasına iyice yerleşmesine yardımcı olursunuz. Bir yazı tahtası edinin defter yerine bunu kullanın. Çünkü yazı tahtasında yazmak çocuklara daha eğlenceli gelen bir faaliyettir. Öğretmeni ile de çocuğun hassasiyeti hakkında konuşun ondan bu konuda destek olmasını isteyin.

 195. iyi günler 1. sınıfa giden oğlum var sesleri biliyor birleştiremiyor aynı zamanda l ve n sesini karıştırıyor hecelemeyi defalarca anlattım tersten yapıyor öğrentmende ev ödevi olarak hafta içi her gün 5 sayfa veriyor zorluk çektiği için öğretmenle paylaştım arada ağlıyor zorluk çekiyor dedim sınıfın içinde çocuğun sorunlarını dile getirmiş bundan dolayı artık daha çok zorluk çekiyor sıkılıyor öğretmenim beni rezil etti diyor ne yapacağımı şaşırmış haldeyim
  ne tavsiye edersiniz?

  • Okuma çalışmalarında ilerleyemeyen çocukların heceleme kavramını pekiştirmeleri gerek. Bu mantığı çözebilmeleri için hece çalışmalarına başlayın. Hece tablosundan ezberleterek çalışmayı deneyin. Zorlandığı yerlerde birlikte okuma yapmaktan çekinmeyin. Önce siz okuyun sonra ona okutun.
   Sonra harflerin nasıl birleştirildiğini anlatın. Mesela; e harfi örneğinden başlarsak, e harfini gösterdiniz ve “bu e” dediniz. L harfini gösterdiniz “bu L” dediniz. İkisini yanyana getirip “el” deyin ve her seferinde ona tekrarlatın. Böyle 2-3 tekrar yaptıktan sonra çocuktan kendisini okumasını istemek gerekir. İlk iki gruptaki seslerin özellikle bu mantıkla işlenmesi çocuğun mekanizmayı kavraması için uygundur.

 196. Merhaba
  Kardeşim 1.sınıfa gidiyor. 1 kere sınıfta kaldı. Ama hala okumayı sökemedi. Harflari biliyor. Fakat birleştiremiyor. Yazısıda güzel binlercesine anlattiķ ama durum aynı ne yapmalıyız.

  • Merhaba,
   Aşağıda verdiğim linkte okuma çalışmaları için materyaller var.
   Birinci sınıf sesler ve okuma yazma çalışması

   Bunlardan kardeşinizin seviyesi için uygun olanlarla çalışmaya başlayın.

   Sabırlı olun ve lütfen kızmayın. Çocuk özgüvenini kaybederse daha fazla zorluk yaşarsınız. Baştan tekrar yaparsanız kısa sürede okumanın mantığını çözecek arkadaşlarına yetişecektir.

 197. Merhaba oğlum 6.5 yaşında ilkokul birinci sınıfa başladı. Hafızasında tutma sorunumuz var. geçen hafta işlenen konuları bir sonraki hafta unutuyor. sınıf öğretmeniylede konuştum okula başlandığından beri bir adım ileri gitmediğini söyledi. Yazmamızda hiç bir sıkıntı yok çok iyi yazıyor boyamamızda gayet iyi ama harfleri tanımıyor kelimeleri ezberden söylüyor yeni kelimeler görüncede eskileri aklından çıkıyor.Dil sorunumuzda var kendi ifade ediyor ama yaşıtlarına göre daha geri. Doğarken soğuk havale geçirdi 6 ay epilepsi ilacı kullandı. Tahlillerden doktor kontrollerinden geçti bir problemin olmadığı söylendi. Öğretmenimize göre ve bana da göre zekada bir sıkıntımız yok. Bu konu hakkında ne yapmamız gerektiği konusunda bizi bilgilendirirseniz çok seviniriz.

 198. Mrh benim kizim bire gidiyo al el il ıl na ne bu gibi kelimeleri okuyo ama birleştirmede okuyo yazmaya gelince yazıyoda ama bazı yerlede yazarken yyazarken yavaş yazıyoo neyapmam lazim hızlı yazdirmak ve kavramasi için cok uzuluyo cok ağlıyo öyle olunca bende çok üzülüyorum neolur çıkış yolu gösterin yardim edin gece gündüz ders calistiriyorum ilk başta okula baslarken hic karismadim sınavında iyiydi ben nezaman yardim ettim yazılı da hep kaldi geride ??

  • Merhaba,
   Resimli dikte çalışması yaptırarak çalıştırırsanız daha çabuk okumanın ve yazmanın mantığını kavrayacak, hem yazmada hızlanacak hem de öğrendiği seslerin pekişmesini sağlayacaktır.

 199. Merhabalar;
  benım kızım 1 sınıfa gidiyor sınıfında 30 kısı var 20 kışı su anda okumaya gecmısler fakat kalan 10kişi içersinde benım kıızım da var öğretmenımızın ögretme sistemındekı kelımlerı ezberlıyor kalıp olarak bazı harfları unutuyor sureklı tekrarlıyorum halen unutuyor sınıf ıcersınde sureklı gezıyormus sureklı ayaga kalkıp dolasıyormus oyun oynamak ıstıyormus EKIM 2010 dogumlu anlam veremıyorum ögretmenımızle gorusmememde tekrar 10 kişi için basdan egıtmızı vericekmiş bu konuda aıle olarak ne yapabılırım.Tesekkurler

  • Merhaba,
   Her çocuk aynı sürede okumanın mantığını kavrayamayabilir.
   Bazı çocuklar 1-2 göstermede öğrenirken bazıları diğerlerinden aylar sonra öğrenebilir. Bu normaldir. Her çocuk farklıdır ve her çocuğun öğrenmek için bir zamanı vardır.
   Çocuğunuzun okula başlama yaşı onun bilişsel açıdan ve sosyal-duygusal açıdan hazır olması ile yakından alakalıdır. Öğretmenin baştan eğitim vermesi ile çocuğunuz okumayı mutlaka halledecektir. Bu sürede siz sabırla onu teşvik edin ve ders çalışmayı görsel materyaller kullanarak destekleyin. Oyun hamuru ve legolarla harf, hece çalışması yapınız, ona okumanın kolay ve eğlenceli olduğu duygusunu veremeye çalışınız.

   • Merhaba cocugum 1 aydir okula giduyor ve 70 aylik ogretmeni daha oyun cocugu oldugunu soyleyerek anaokuluna gitmesini soyledi gecen sene anaokuluna gitti oglumda cok agliyo arkadaslarimdan ayrilmak istemiyorum sinif tekrari yaptiralim dedik onada herangi bir faydasinin.olmayacagini soylediler bugun oglumu sinifindan alicam seneye gondermek kaliyo bize ne ama cocuk cok istekli gitmek istiyo ogretmen takmis kafayi bikere olmaz doyo yada ugrasmak istemiyo napmaliyom

    • Merhaba,
     Çocuğunuzun akademik olarak okula hazır olmaması ileriki eğitim döneminde okula ve okumaya karşı isteksizlik doğurur. Öğretmeniniz çocuğunuzda bunu gözlemlemiş olmalı ki size ana okuluna göndermenizi tavsiye etmiş. Çocuğun arkadaşlarından ayrılmak istememesi doğal ancak siz ona bu durumu mantıklı açıklayarak kabullenmesini sağlamalısınız.

  • 1.sınıfa yeni başlayan çocuklar nasıl okumaya geçiyor hayret ettim.mutlaka bi alt yapısı vardır.yeni öğrenen çocuk bu kadar kısa sürede geçemez.benim de kızım ağustos 2010 doğumlu 1.sınıfa başladı daha itobu gurubundan “b” harfindeler ve cok zorlanıyorlar.hiç kendinizi üzmeyin bence kızınız geri kalmamis

 200. merhaba benimde oğlum birinci sınıfa gidiyor.ben çalışan bir anneyim.okulda şu an b sesine geçtiler ancak heceleme yapamıyor daha.’ l ‘ sesi ile ‘n ‘ sesini bilemiyor.mesela ‘atla’ yı okurken başında a var diyor sonunda a var diyor ama okuyamıyor.nane kelimesinde takılıyor ilk harfi söyle diyorum bana doğru bakıyor.yazması çok güzel el yazısı olmasınarağmen gördüğünü yazabiliyor.ben harfleri tek tek söyleyip klime oluşturuyoruz ama ben dersem ooluyor.Ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz.Öğretmenimizde biraz ilgisiz açıkcası yaşı 60-65 var.sınıfta 3-5 çocuk çözdü ancak hecleyerek okumayı ama oğlum geride kalacak diye çok korkuyorum.ende sabırlı değilim bağııp kızıyorum o zaman kendini geri çekiyor.ilk önce benim sabretmem lazım ama nasıllllll????????????

  • Merhaba,
   Öğrendiği harfleri hece tablosu şekline getirin öyle çalıştırın. Okumanın mantığını kavramakta zorlandığı için birleştiremiyor. Sabırlı olun, kesinlikle kızmayın birlikte çalışmanızı keyifli hale getirin.

 201. Selam benim yorumuna acil cevap verirseniz çok sevinirim benin26 yaşında kardeşim var okuma yazma öğretmediler ben nasıl öğretirim bana acil cevap verirseniz çok sevinirim şule hanım

  • Merhaba,
   Kadeşinizi “Herkes İçin Okuma – Yazma Kitabı ve Alıştırma Kitabı” alarak buradan çalıştırabilirsiniz.

 202. Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum benim oğlum 2,sınıf a gidiyor okuması yavaş olmasına rağmen okuduğunu çok iyi anlıyor, cevap da veriyor sorularına ama defter düzeni yani tahtada yazilani deftere geçirmekte büyük sıkıntı yaşıyor evde ben okuyup yazdirinca sıkıntı yok güzel yazıyor ama okulda yazmiyor matematikle ilgili herşeyi çok cabuk kavriyor ezberi iyi ama sınıfta da evdede her an çok hareketli sürekli hareket halinde öğretmen leri dikkatini toplamadigini soylesede öğrenmesin de çok bir sıkıntı yok sadece yavaş öğreniyor sürekli dalıyor ve çok konuşuyor hemde çok çok konuşuyor yani konuşması sınıfta da sıkıntı oluyor öğretmen için sizden nasıl bir yol izlememi gostermeniz için yardım istiyorum acaba oglumda dikkat eksikliği öğrenme bozukluğu olabilirmi çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun

  • Merhaba,
   Yavaş okuma,deftere ödevini geçirme gibi akademik sorunlar ile sürekli dalma, çok konuşma gibi dürtüsel belirtiler çocuklarda DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktivite) olabileceğine işaret eder. DEHB, öğrenme bozukluğunu da tetikleyebileceği için mutlaka bir çocuk ergen psikiyatristine görünmenizi öneririm. Detaylı tetkiklerle, en doğru teşhis ve tedaviyle çocuğun akademik eğitim kalitesinin artması sağlanır.

 203. Merhaba şule hanım. benim kızım birinci sınıfta okuyor. kızım sınıfta şu an en sonuncu diyebilirim. kızımla ben tekrar baştan başladık. şu an kızımla n sesindeyiz ama kızım birleştiremiyor. Örneğin ” a ” ve ” l “seslerini sürekli tekrar ederek ” al ” buluyor sonra ” a ” ve ” n ” sürekli tekrar ederek ” an ” buluyor. ” al ” ve ” an ” birleştir diyiyorum sürekli kendisi tekrar ediyor, saatlerce tekrar ediyor ama birleştiremiyor. ” alan ” diyemiyoruz.

  • Bir harfi seslendirirken örneğin “le” yani ikisinin birlikte okunuşunu verin, tek tek asla söylemeyin, yani kısaca bir sesin yanına başka sesi yazınca sadece ikisinin birlikte okunuşu verin ayrı ayrı söylemeyin. Kızınızın yaşı diğer arkadaşlarına göre küçük olabilir. Sınıfındaki arkadaşları ile aynı süreçte öğrenmeyi başaramayabilir. Hece tablosu ile çalıştırın, heceleri bol bol okusun. Zamanla harfleri tek tek yapıştırmayı bırakıp hece hece okumaya başlayacaktır. Mutlaka görsel kullanın. Algılaması için çok yönlü çalışma stratejisi uygulayın. En hızlı nasıl anladığını keşfedin. Boncuk fasulye gibi materyallerle harfleri, heceleri yazın birlikte. Öğrenme sürecini keyifli hale getirin. Moralinizi bozmayın lütfen. Çocukların okumaya geçmesi zor bir süreçtir. Sabırlı olun, okumanın mantığını çözdüğü zaman daha hızlı ilerleme kaydedecektir.

   • kızm şu an 73 aylık. Zorunlu okul çağında. yaşıtlarıyla aşağı yukarı aynı şule hanım. el yazısı sisteminde harfler verilir bu harfler birleştirme yoluyla hece – kelime – cümleye gider.
    sizin demek istediğiniz harfler yerine direk heceye verip çocuk kendi birleştirip kelime ve cümleye kendi gidecek.
    şule hanım wisc r zeka testi yaptırmam lazım mı?

    • Bu aşamada wisc r yaptırmanıza gerek yok. Algıları hızla gelişeceği için çocuklar eğitim dönemi sonuna kadar mutlaka okumayı sökerler. Okuyamayan belki 1-2 çocuk kalırsa onlar için özel takip gereklidir.

 204. Hocam
  Bir ilkokulda sınıf öğretmenliği yapıyorum. Yaptığım yazılı kagitlarinda dikkatimi, sınıfıma bu yıl gelen bir öğrencinin kağıdı çekti. Öğrencinin kağıdını bir türlü okuyamadım. Yazılı kağıdı incelediğim zaman kağıdı aynaya tuttuğumda yazı tamamen okunuyordu.Bu öğrencime nasıl yardımcı olabilirim. Bu çocuğun rahatsızlığı ne?
  Yardimlariniz için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   Bahsettiğiniz öğrenci disleksi (Legasteni) olabilir. Bu konuda uzaman bir pedagog ile irtibata geçmenizi öneririm. Mutlaka destek alması gerekir, disleksik çocukların eğitimi uzun soluklu sabır isteyen bir süreçtir.
   Kolay gelsin

 205. Merhaba, oğlum 2007 doğumlu ve 5. sınıfa gidiyor. Ana okuluna gitmeden ilk okula başladı..okuma hızı yavaş.. bazende okurken hece atlıyor ya da ekleme yapıyor..bazen de
  akıcı şekilde güzel okuyor..ara da tek tük hatalar oluyor.. şunu da belirteyim okuma yapmıyor okusa bile 1- 2 sayfa acaba okumadığından mı kaynaklanıyor olabilir hataları..
  şimdi hızlı okuma kursuna yazdırdım 5 hafta sürecek. hafta sonları gidiyor geçen hafta başladı.. kurs öğretmeni her gün 10 sayfa okuma ödevi verdi..ödevlerinden sonra okuma yapıyoruz..bazen 10 sayfa olmuyor yorgun oluyor uykum geldi diyor..okuma araştırırken disleksi gördüm. böyle bir şey olabilir mi.. bende çalıştığım için sadece akşamları ilgilenebiliyorum…teşekkürler..

  • Merhaba,
   Yeterince okuma yapmadığı için kelime dağarcığı gelişmiyor. Hızlı okuyabilmek içinde atlayarak, eklemeler yaparak okuma şekli geliştiriyor. Mutlaka sesli okuma yaptırın ve takip edin. Hatalı okuma alışkanlığı pekişirse düzeltmesi zor olur. Öncelikle hızlı okuması için baskı yapmayın, doğru okuma alışkanlığı kazandırın.

 206. Merhabalar benim kızım da bu sene 1.sınıfa başladık.Bizim sorunumuz ilk başlarda öğretmende dahil ödev yaptıramıyorduk.Öğretmen okulda 1 satır yazıyı 4st yazdıramadığını söylüyordu.ödüllerle öğretmen le birebir iletişimle çok çabuk toparladı.
  çalıştığım için okul çıkışı etüte gidiyor.Akşam sadece okuma metinleri kalıyor 1 sayfasını zorla okutuyoruz kesinlikle okumak istemiyor.Etüt le nasıl bir iletişim içinde olmam gerekiyor çünki ödev yaparken yanında olmadığım için eksiklerinide göremiyorum okuması için farklı motivasyon yöntemleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

  • Merhaba,
   Çocuğunuz birebir ilgi bekleyen biri. Onunla olumlu iletişim kurulduğu zaman başarı arkadan gelecektir. Okumayı sevdirmek için az yazılı bol resimli özellikle onunla birlikte seçeceğiniz hikaye kitapları alın. Ödev olan metinleri siz ona , o size okusun yani birlikte dayanışma içinde olduğunuz algısını verin. Bu yardımlaşma sırasında kendinizi kullandırmayın, onun sizi yönetmesine izin vermeyin. Bir süre sonra okuması geliştikçe daha keyif alarak okuma derslerini kendi başına yapacaktır.

 207. Sule hanim merhaba benim oglum 1.sinifta okumayi yapiyor.fakat yazmada ezberden yaziyor ezber yazdigi icin hatalar oluyor fakat yeni bir harfe gecince o harfleri birlesirip deftere dokemiyor birde ogretmen yazma konusunda degerlendirme yapmis yapanlari odunlendirmis tabi cocugumda bu dutuma cok uzulmus bu sekilde yapmasi dogrumu sizce.

  • Merhaba,
   Bol bol bakmadan yazma,dikte çalışması yaptırın. Öğrenilen ses ve sözcükler tekrar tekrar okutulduktan sonra önce bakarak yazma çalışması ve en son olarak da bakmadan yazma çalışması mutlaka yaptırılmalıdır. Sesleri birleştirerek okuyan ve bakmadan yazabilen öğrenci artık okuma yazmayı başarmış demektir. Öğretmenin diğer öğrencileri motive etmek için ödüllendirmesi doğru bir davranış. Çocuğunuzun üzülmemesi gerektiğini açıklayın, onunda kısa sürede başarabileceğini bunun için birlikte çalışmaya devam edeceğinizi ona söyleyin, sizde onu teşvik edin.

 208. merhaba benim oğlumda 1 sınıf aynı sorunlar harfleri birleştiramiyor yanlış yaptın silelim dediğimde ağlıyor inanın kafayı yemek üzereyim bir sayfalık ödev 2.3 saati buluyor üst sırada gösterdigim harfi alt sırada unutuyor 10 defa tekrar yapsamda unutuyor inanın çok üzülüyorum ögretmen yazılı yapıyor mesala [nalan nane al ]yazdıracak bu el al el ala yazıyor ne yapmalıyım dikkat dağınıklıgı olabilirmi allah yardımcımız olsun