Değişim

Değişim… Ne kadar sihirli ve güzel bir kelime değil mi. Peki değişim nedir? Bu soru benim aklımı daima meşgul etmiştir. Sürekli düşünmüşümdür; değişim nedir ve nasıl değişebilirim. Ve şu an onun manasını bulmuş bulunmaktayım. Bunun erdemi içinde bir anda kendimi çok mutlu hissettim çünkü değişimin kendisini her gün yaşıyormuşum ve ben bunun farkında bile değilmişim.

Değişim, gelişmek demektir. Değişim, fırsatların önümüze çıkıp onları değerlendirmemiz demektir. Değişim, bir başarıya ulaşıp, o ulaştığımız başarının yolunda yürümek demektir. Siz bu satırları okuyorsanız değişimin ne olduğunu merak ediyorsunuzdur veya başka bir sebeptir ama bu da gelişim için başka kapıya açılan bir yola işarettir.

İnsanlar bulundukları her tarih itibariyle daima değişmişlerdir. Bu değişimlerini gerçekleştirenler yerinde saymamış olanlardır. Değişmek için bir şey yapmayan insanların çoğunun zihinlerinde hep aynı düşünceler ve yaptıkları eserlerde hep aynı konular işlenmiştir.

Ama şu hayatta değişim hakkında değişmeyen tek bir gerçek vardır. O da “Değişme Kanunu” dur. Biraz düşündürücü bir kelime ama manası çok basit, biraz açıklayalım. Etrafınıza şöyle bir bakın, dünü düşleyin, hatta bir hafta veya iki hafta öncesini bir de şu anda bulunmuş olduğunuz zamana, bugüne bakın. Neler değişmiş ve neler değişmemiş. Küçük bir yorum yapın zihninizde. Görecekseniz ki bir çok şey değişmiştir. Nasıl gün, kendini geceye bırakır, kış kendini yaza teslim eder ise insanlar da mutluluktan hüzne, doğumdan ölüme kadar daima değişir. Tek değişmeyen şey değişme kanunudur. O zaman, madem her gün değişiyoruz, düşüncelerimiz ve eserlerimiz nasıl aynı kalabilir…

Sözcük Sayısı: 230

Hakan BİROL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir